Reklama

Mają nową, „zieloną klasę”

Zespół Szkoły i Przedszkola w Komornikach stawia na ekologię. We wtorek, 18 października, nastąpiło tu otwarcie drugiej ekopracowni. Przeznaczona i dostosowana jest ona głównie dla uczniów klas młodszych.

Pierwsza pracownia ekologiczna powstała w szkole już w 2014 roku. Była wtedy jeszcze jednym z nielicznych tego typu miejsc na tym terenie. Przez osiem lat użytkowania zdążyła się jednak troszeczkę zestarzeć. Pomysł utworzenia drugiej zrodził się u nauczycieli. Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie, który komisja oceniła pozytywnie.   
Na ekopracownię zaadaptowano jedną klas. Została ona wyremontowana i pomalowana. Duży wkład w te prace włożyli rodzice uczniów, którzy pomagali m. in. w pomalowaniu ścian oraz założeniu paneli na podłodze. 
- Nowa ekopracownia jest bardzo nowoczesna – mówi Aneta Słowik, dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Komornikach.
- Wyposażona jest w multimedialny sprzęt nowej generacji oraz specjalistyczne pomoce dydaktyczne. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli są monitor interaktywny, mikroskop z kamerą, modele edukacyjne, plansze, przyrządy do badań i doświadczeń.
Sala wyposażona jest także w nowe meble, regulowane ławki i krzesła, nowoczesne oświetlenie, rolety. No i jak przystało na pracownię ekologiczną, jest w niej sporo roślin. 
Cały wystrój i wyposażenie ma zachęcać uczniów do zdobywania wiedzy przyrodniczej i zwracać im uwagę na konieczność ochrony środowiska. 
- W pracowni odbywać się będą nie tylko lekcje przyrody, ale także zajęcia pozalekcyjne, poszerzające zagadnienia związane z ochroną środowiska, akcje na jego rzecz, warsztaty i konkursy – kontynuuje Aneta Słowik.
- Bardzo cieszymy się z tego, że wiele z nowych pomocy wykorzystać można do obserwacji i badań w terenie. A to z kolei będzie inspiracją do organizowania interesujących wypraw. Jestem przekonana, że zajęcia w nowej pracowni staną się prawdziwą przygodą i zaowocują wynikami w nauce oraz właściwą postawą życiową.
Na zorganizowanie „zielonej klasy”, gmina Mokrsko otrzymała dotację w wysokości 36 367 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Nasze ekologiczne pracownie”. Wkład własny samorządu wyniósł ponad 4 600 zł. 

Na uroczystym otwarciu ekopracowni obecni byli m. in. poseł Paweł Rychlik, wójt gminy Zbigniew Dąbrowski, Halina Maślanka – przewodnicząca Rady Gminy Mokrsko, sołtysi Jasnej Góry i Komornik Grażyna Ptak i Zbigniew Szkudlarek oraz Joanna Kaźmierska, przewodnicząca rady rodziców w tej szkole. Uczniowie przygotowali na nie program artystyczny, w trakcie którego Oliwia Leszczewska i Piotr Pawlak popisali się swoimi umiejętnościami tanecznymi. 
- W czwartek (13 października – przyp. red.) podobne wydarzenie związane z rozwojem miejsc dydaktycznych, propagujących wiedzę na temat ekologii, przyrody, środowiska naturalnego, miało miejsce w Krzyworzece – mówił poseł podczas otwarcia.
- Dzisiaj to samo przeżywamy w Komornikach. Widać, że gmina Mokrsko mocno inwestuje w edukację ekologiczną i jest to przede wszystkim zasługa państwa, ponieważ sami wychodzicie z takimi inicjatywami. Podobnie jak w Krzyworzece, spotyka się to z zainteresowaniem rodziców. Jest to naprawdę chwalebne, że społeczność lokalna jest tak zaangażowana.

Reklama

Wydarzenie to było również okazją do wręczenia przez wójta Zbigniewa Dąbrowskiego stypendiów naukowych uczniom, którzy wyróżnili się w ubiegłym roku szkolnym. Otrzymali je: Zofia Piotrowska i Michał Majtyka. 
 


Ela Wodecka 
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości