W ubiegłym roku zrealizowano pierwszy etap robót budowlanych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kolonii Raduckiej. Obecnie zgodnie z planem przeprowadzane są dalsze prace. Pozyskane dofinansowania na utworzenie placówki zapewnią także podstawowe wyposażenie oraz szkolenia dla uczestników, rodzin oraz personelu.
ŚDS w Kolonii Raduckiej powstaje w budynku po oddziale przedszkolnym. W pierwszym etapie obiekt został już m.in. rozbudowany o nową część. Przeprowadzono roboty rozbiórkowe, ziemne, fundamentowe oraz wymieniono okna. Zakres prac obejmował również postawienie ścian i stropów, ścianek działowych, założenie więźby dachowej i pokrycia dachu na całym budynku (starej i nowej części), instalacji wodno-kanalizacyjnej na parterze oraz wykonanie zbiornika na nieczystości (szambo). Wartość tych robót wyniosła w sumie 850 tys. 536 zł.
W tym roku został rozstrzygnięty przetarg na drugi etap niezbędnych prac. Wygrana firma z Wielunia wyceniła inwestycje na 2 mln 183 tys. zł. Do wykonania pozostały tynki ścian, instalacje wodno-kanalizacyjne, montaż ogrzewania, wentylacje, instalacje elektryczne – w tym wewnętrzna, oświetleniowa, awaryjnego oświetlenia, monitoring. Przewidziane są także stolarka drzwiowa zewnętrzna i wewnętrzna, docieplenie i elewacja oraz podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wyremontowane zostanie też pomieszczenie kotłowni.
- Oprócz robót budowlanych, w ramach środków z UE i od wojewody, będzie zrealizowane także pierwsze wyposażenie – informuje Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków.
- Według naszych szacunkowych wyliczeń jest to kwota 400 tys. zł. Kiedy roboty będą zaawansowane, przeprowadzimy przetarg na wybór wykonawcy, który zapewni nam to wyposażenie, czyli meble, jak i sprzęt do rehabilitacji. W ramach zadania mamy też cross-financing, szkolenia dla uczestników, rodzin i personelu.
Kadra przejdzie m.in. zajęcia dotyczące praktycznych sposobów przeciwdziałania agresji i autoagresji u osób niepełnosprawnie intelektualnych oraz szkolenie pn. ,,Stres i wypalenie zawodowe – jak radzić sobie z kryzysem pomagania?’’. Dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych też uwzględniono kształcenie z radzenia sobie ze stresem i pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Zagospodarowany będzie także teren wokół budynku, gdzie znajdzie się m.in. altanka i siłownia zewnętrzna. Po zakończeniu wszystkich prac, obiekt zyska nowe życie, a tak sobie założyliśmy z radą gminy, że wszystkie obiekty gminne, które straciły swoją dotychczasową funkcję, zostaną ponownie zaadaptowane - dodaje Trojan.
- Jeśli chodzi o Raducki Folwark to powstał tam oddział przedszkolny, a w Kolonii Raduckiej tworzymy ŚDS. Cieszę się bardzo, bo praktycznie już wszystkie obiekty są zagospodarowane. Pozostanie nam termomodernizacja budynku szkoły w Chorzynie i urządzenie świetlicy wiejskiej, działającej w szerszym zakresie, zarówno dla funkcjonującego tam oddziału przedszkolnego, jak i dla mieszkańców.
Na budowę ŚDS-u gmina Osjaków w 2019 r. pozyskała dofinansowanie w kwocie 2 mln 60 tys. zł ze środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. W ubiegłym roku natomiast przyznana została dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 903 tys. 115 zł.
- Drugi etap chcemy zakończyć zgodnie z umowami w tym roku, żebyśmy w 2022 r. mogli otworzyć placówkę i otrzymać środki finansowe na utrzymanie i bieżącą działalność – podsumowuje włodarz.
- Celem ŚDS-u jest pomoc osobom niepełnosprawnym, aby w życiu codziennym potrafiły sobie lepiej radzić oraz ich rodzinom w opiece nad nimi.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze