Dziewięć stowarzyszeń i grup nieformalnych z gminy Mokrsko otrzymało mikrogranty w wysokości od 2,5 do 3,5 tysiąca złotych na realizowanie swoich pomysłów. Są one nastawione głównie na działania na rzecz społeczeństwa i bardzo różne - od spotkań międzypokoleniowych po promocję gminy.
Mowa o „Lokalnym Programie Mikrogranty w Gminie Mokrsko 2023”. Jego celem jest wsparcie inicjatyw oddolnych, a swoje propozycje mogła zgłosić każda organizacja i każda grupa nieformalna stąd. Będą one angażować do wspólnego działania mieszkańców danej miejscowości.
Operatorem całego programu jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w Łodzi. To do Centrum składane były wnioski, ono je oceniało i decydowało o wysokości przyznanych kwot. Złożono aż 16 wniosków.
- Były one sprawdzane pod względem formalnym, a następnie merytorycznym – wyjaśnia Aleksandra Sopala, doradca z OPUS-u. - Po tym etapie ogłoszona została wstępna lista rankingowa pokazująca ile punktów uzyskał dany wniosek. I wtedy rozpoczynał się drugi etap oceny, który polegał na rozmowie trzyosobowej komisji z danym wnioskodawcą, czyli organizacją lub grupą nieformalną o planowanym działaniu w ramach tych mikrograntów. Rozmowy te miały ogromną wartość. Niektóre z organizacji pisały takie wnioski po raz pierwszy i często nie potrafiły w pełni przelać swojego pomysłu na papier. A w rozmowach wypływało do końca to, co chcą zrobić. Miało to duże znaczenie dla ostatecznej kolejności na liście.
W końcowym rankingu najwyżej uplasował się wniosek Koła Gospodyń Wiejskich w Słupsku. Jego członkinie uzyskane w ten sposób 3,5 tys. zł chcą przeznaczyć na zadanie pod nazwą: „Pieczenie z KGW Słupsko od maluszka do staruszka”.
- Za ten mikrogrant kupimy kuchenkę gazową z piekarnikiem elektrycznym – mówi Anna Falender, przewodnicząca słupskiego KGW. - Odbędą się również dwa spotkania międzypokoleniowe, na których będziemy piec pizzę i ciasta. A potem, jak się wszystko rozwinie, będziemy też piec pierniki na święta. Chcemy do tego zaangażować całą wieś.
Drugie miejsce, też z kwotą 3,5 tys. zł, otrzymał wniosek Ochotniczej Straży Pożarnej w Komornikach pod nazwą „Kampania bezpieczeństwa z OSP Komorniki”. W ramach tego projektu druhowie wraz ze swoją młodzieżową drużyną pożarniczą pojadą do powiatu tatrzańskiego na dwudniowe warsztaty w tamtejszych jednostkach OSP i PSP, a zdobytą tam wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy, bezpieczeństwa pożarowego w domach, przekażą następnie mieszkańcom Komornik i gminy Mokrsko.
- Wszystkie szesnaście wniosków, które wpłynęły na ten konkurs, były dobre – ocenia Aleksandra Sopala. - Mieliśmy ogromną trudność, aby wybrać spośród nich te najlepsze i wyłonić grupę, która te granty rzeczywiście dostanie i będzie mogła realizować swoje marzenia. Organizujemy takie lokalne programy mikrograntowe w wielu gminach na terenie województwa. I grupa z tej gminy była najmocniejsza.
Również ci, którzy nie otrzymali mikrograntów, powinni być zadowoleni z udziału w konkursie, bo dla wielu była to nauka pisania projektów. Zdobytą w ten sposób wiedzę, będą mogli już praktycznie wykorzystać w najbliższej przyszłości. Obecnie trwa bowiem konkurs „Mikrogranty w łódzkiem”, do którego już można składać wnioski (więcej informacji na stronie Centrum OPUS).
Uroczyste wręczenie dyplomów potwierdzających uzyskanie mikrograntów oraz pamiątkowych statuetek, odbyło się we wtorek 27 czerwca w Domu Kultury w Ożarowie. Wręczał je wójt Zbigniew Dąbrowski w towarzystwie Aleksandry Sopali.
- Gratuluję uzyskania mikrograntów – mówił podczas tej kameralnej uroczystości wójt. - Jest to po raz pierwszy, ale myślę, że nie ostatni. Na kolejny nabór chcielibyśmy wykorzystać pieniądze z funduszu alkoholowego. Mam nadzieję, że kwota nie będzie niższa, niż ta, która teraz była do państwa dyspozycji.
Lokalny Program Mikrograntów finansowany jest ze środków Gminy Mokrsko oraz przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 – 2030.
***
Oprócz wymienionych w tekście, dofinansowania otrzymały również:
- grupa nieformalna: Świetlica Wiejska w Słupsku / patron:KGW w Słupsku (2,5 tys. zł) na projekt „Aktywnie i międzypokoleniowo!”,
- Stowarzyszenie – Książka oraz Kawa (3,0 tys. zł), „Pikniki na kocyku – spotkania międzypokoleniowe w gminie Mokrsko”,
- grupa nieformalna: QULturalni / patron: OSP w Ożarowie (3,5 tys. zł), „Cudze chwalicie? Chwalmy swoje!”,
- grupa nieformalna: Sympatycy Domu Kultury w Ożarowie / patron: Centrum Inwestycji Społeczno - Ekonomicznych (2,5 tys. zł), „Jestem wystarczająca! - Dom Kultury w Ożarowie – Miejsce Inspirujących Spotkań”,
- Ochotnicza Straż Pożarna w Ożarowie (3,0 tys. zł), „OSP na ratunek!”,
- Ochotnicza Straż Pożarna w Krzyworzece (3,0 tys. zł), „Piknik rodzinny „bądź aktywny nie tylko online”,
- Koło Gospodyń Wiejskich z Nami Raźniej w Komornikach (2,5 tys. zł), „Rowerem po wiedzę”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze