Kilkanaście pracowni z całej Polski, pięć finałowych koncepcji i tylko jedna, która spełniła oczekiwania inwestora. Rozstrzygnięto konkurs na nową siedzibę Nadleśnictwa Wieluń. Budynek ma nie tylko służyć pracownikom i lokalnej społeczności, ale też harmonijnie wpisać się w otaczającą przyrodę.
Nadleśnictwo Wieluń ogłosiło ogólnopolski konkurs na koncepcję projektu nowej siedziby. Obecny budynek nie spełnia już oficjalnych warunków bytowych. Jest to obiekt, który wymagałby przebudowy. Do konkursu zgłosiło się kilkanaście prac, z czego wybrano pięć prac finałowych. Projekty posiadały przeróżną formę- od budynków na bazie koła, poprzez prostokątne i trójkątne. Wszystko w większości oparte jest na konstrukcjach drewnianych.
Każda pracownia, która zwyciężyła w pierwszym etapie konkursowym przygotowała makiety budynków w formie 3D. Można na nich zobaczyć strukturę i zarys budynku czy rozlokowanie pomieszczeń.
1 sierpnia, o godzinie 10 w aktualnej siedzibie Nadleśnictwa Wieluń na ul. Żeromskiego w Wieluniu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu. Do placówki zawitali wykonawcy projektów. Z pięciu finałowych prac, wybrano najlepszą, która zostanie zrealizowana.
W skład Sądu konkursowego wchodzili: Michał Zając, sekretarz Nadleśnictwa Wieluń i przewodniczący komisji; Krzysztof Błaszczyk, zastępca Nadleśniczego z Wielunia, sędzia referent; mgr. inż. budownictwa Piotr Parkitny, mgr. inż. architekt Danuta Grzegorzek, mgr. inż. inżynierii środowiska Mariusz Kościelny, mgr. inż. architekt Jacek Uram, naczelnik Wydziału Infrastruktury Leśnej RDLP w Łodzi Arkadiusz Kuliberda oraz starszy specjalista ds. inżynierii leśnej i rozwoju Agata Falkowska.
Proces wyboru zwycięskiego projektu nie należał do najprostszych. Wszystkie nadesłane prace reprezentowały wysoki poziom i prezentowały różnorodne podejścia do postawionych założeń.
- Nie była to dla nas łatwa praca. Ocena czyjejś twórczości i zaangażowania zawsze wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Każdy z przedstawionych projektów stanowił wyzwanie w procesie podejmowania decyzji. Oczekiwaliśmy od pracowni projektowych oryginalnych koncepcji, a także maksymalnego wykorzystania drewna i materiałów drewnopochodnych w elementach konstrukcyjnych oraz wykończeniowych – relacjonuje Michał Zając, przewodniczący Sądu konkursowego z Nadleśnictwa Wieluń.
- Istotne było dla nas również to, aby proponowane rozwiązania były realne do wdrożenia, a sam budynek, funkcjonalny i dobrze przemyślany pod względem układu przestrzennego, rozmieszczenia biur oraz innych przewidzianych funkcji. Musieliśmy przeanalizować szerokie spektrum kryteriów, aby wybrać projekt najlepiej odpowiadający naszym potrzeb – dodaje.
Jednym z kluczowych wyzwań, przed którymi stanęło jury, była konieczność pogodzenia walorów estetycznych z wymaganiami funkcjonalnymi. Choć wiele projektów zachwycało formą, nie wszystkie odpowiadały na praktyczne potrzeby przyszłych użytkowników. Jak podkreśla przewodniczący zespołu oceniającego: - Nie zawsze wygląd estetyczny budynku przekładał się na jego funkcjonalność. A przecież mamy do czynienia z projektem biura. Obiektu użyteczności publicznej, który nie tylko powinien oddawać charakter naszej firmy, ale również wpisywać się w charakter regionu i miejsca, w którym ma powstać.
Wszystkie firmy, które zakwalifikowały się do etapu finałowego zostały nagrodzone za udział w konkursie. Z pięciu prac wybrano trzy najlepsze, które otrzymały nagrody finansowe. Za zdobycie trzeciego miejsca firma otrzymała 7 tys. zł, a drugiego – 12 tys. zł. Firma, która zajęła pierwsze miejsce otrzymała 25 tys. zł oraz możliwość przystąpienia do negocjacji podpisania umowy.
Zwycięzcą konkursu na realizację projektu nowej siedziby Nadleśnictwa Wieluń została firma MURO Architekci z Łodzi. W skład zespołu autorskiego wchodzą: Krzysztof Łasecki, Robert Judziński oraz Bartłomiej Mucha.
Drugie miejsce zdobyła firma BCM ARCHITEKCI z Wrocławia, a trzecie tom.arch.design Tomasz Olszewski z Warszawy.
Zwycięski projekt przedstawia budynek o półkolistym kształcie z wyraźnie zaznaczonym wewnętrznym dziedzińcem z drzewami. Budowla została wkomponowana w otaczającą przyrodę. Budynek jest otoczony drzewami, co wskazuje na silny związek z naturą oraz zachowanie istniejącego ekosystemu. Widoczna jest również sieć dróg dojazdowych i parkingów, co świadczy o funkcjonalnym podejściu do obsługi interesantów.
- Boimy się trochę opinii publicznej, ponieważ projekt ten jest nieszablonowy. Mi osobiście spodobał się od pierwszego spojrzenia. Jest to bardzo ciekawy projekt i mam nadzieję, że uda nam się go zrealizować – mówi Przemysław Wysocki, nadleśniczy Nadleśnictwa Wieluń.
Wśród opinii osób zaangażowanych w wybór projektu szczególnie wybrzmiewała ta, która podkreślała unikalny charakter zwycięskiej koncepcji. Zwracano uwagę na niestandardową formę, wyróżniającą się na tle regionalnej zabudowy, a także na głębokie zakorzenienie projektu w tożsamości zawodowej inwestora.
- W projekcie podoba mi się niestandardowość w naszym regionie. Tak naprawdę nie mamy w okolicy budynku o zbliżonych kształtach. Jako leśnicy odczytaliśmy z niego bryłę w analogii do kłody drewna, nie do końca w pełnym cięciu – tłumaczy sekretarz Nadleśnictwa Wieluń.
- Centrum budynku wypełnione jest zielenią. Z racji naszej pasji i zawodu, który wykonujemy, odbieramy zieleń jako element, który jest w naszym otoczeniu. Budynek ten, przy zastosowaniu przeszkleń na zewnątrz, zapewnia dostęp światła do biur oraz zapewnia nam poczucie otwartości na otaczający nas drzewostan – podkreśla.
Nowa siedziba Nadleśnictwa Wieluń zostanie postawiona w okolicy lasku miejskiego w Wieluniu.
- Swoją siedzibę zlokalizujemy na przeciwko lasku miejskiego przy ul. Wojska Polskiego w Wieluniu. Nadleśnictwo ma tam teren leśny do zagospodarowania. Budowa z pewnością rozpocznie się w przyszłym roku. Całe przedsięwzięcie związane m.in. z pracami przygotowawczymi, uzyskaniem pozwoleń, pracami budowlanymi, nie może przekroczyć kwoty w wysokości 20 mln. zł - mówi Krzysztof Błaszczyk, zastępca nadleśniczego.
W ramach konkursu została wybrana koncepcja projektu. Następnym etapem będą negocjacje ze zwycięską firmą. Jeśli pracownia będzie chciała zbyt wysokich opłat za przygotowanie już gotowego projektu, Nadleśnictwo Wieluń ma prawo wykupić projekt na własność i zlecić wykonanie innej firmie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze