Mimo lęków, że zadanie zostanie zatrzymane, podpisano umowę i inwestycja przy przebudowie części szpitala, gdzie ma powstać nowy oddział ginekologiczno-położniczy rusza z kopyta. To krok milowy dla wieluńskiego szpitala i kolejny atut po nowoczesnym SOR-ze i przeniesieniu kardiologii inwazyjnej z Sieradza do Wielunia…
W Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Wieluniu w końcu doszło do podpisania umowy na przebudowę Oddziału Położniczo-Ginekologicznego wraz z Blokiem Porodowym oraz Oddziałem Neonatologicznym. Prace warte 20,7 miliona złotych, zostaną wykonane przez firmę z Częstochowy, która wcześniej realizowała w szpitalu budowę nowoczesnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, poseł Paweł Rychlik, wykonawcy oraz dyrekcji szpitala. Starosta wieluński Maciej Bryś, który wraz z wicestarostą Krzysztofem Dziubą reprezentował powiat, podkreślił, że inwestycja ma kluczowe znaczenie dla regionu.
-Mam nadzieję, że nowy oddział będzie spełniał oczekiwania pacjentek. Po zakończeniu inwestycji będziemy mogli się pochwalić oddziałem nowoczesnym, bezpiecznym i przyjaznym dla pacjentek – mówił Maciej Bryś otwierając konferencję.
Starosta dodał również, że godnie z założeniami, przebudowa zakończy się w czerwcu 2026 roku.
Poseł Paweł Rychlik, który aktywnie wspierał pozyskanie środków na inwestycję, wspominał jak istotna była to decyzja, a także z jakimi wyzwaniami się wiązała.
- W ostatnich latach w wieluńskim szpitalu było sporo inwestycji, ale ten oddział ginekologiczny wymagał interwencji i czekał na środki finansowe. Szukaliśmy pomysłu na to, skąd pozyskać te środki. Skorzystaliśmy ze ścieżki do tej pory rzadko spotykanej, było to zapewnienia ministerstwa finansów o finansowaniu ze środków budżetu państwa. Do tej pory tylko kilka samorządów skorzystało z takiej możliwości – podkreślał parlamentarzysta z Wielunia.
Radość z powierzenia inwestycji firmie Częstobud wyraził także Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.
- Cieszymy się na współpracę z wykonawcą, który jest już sprawdzony w pracy na terenie naszego szpitala – mówił wiceszef powiatu.
Dziuba zapewnił również, że mimo dużego zakresu inwestycji, ciągłość działania oddziałów zostanie zachowana.
- Inwestycja będzie wykonywana etapami, które pozwolą zachować ciągłość w funkcjonowaniu zarówno porodówki, jak i oddziałów – uspokajał pacjentki.
Optymizmem co do przyszłości wyrażał się także Daniel Bruzda, przedstawiciel wykonawcy.
- Bardzo się cieszę, że są pozytywne opinie na temat naszej poprzedniej inwestycji w wieluńskim szpitalu, chociaż była ona wykonywana w trudnych czasach. pandemia, wojna, wzrosty cen. Jeśli wtedy przebrnęliśmy dość płynnie przez inwestycję, to wierzę, że i teraz tak będzie – zapewniał.
Dyrektor szpitala Anna Freus zaznaczyła jak ważna jest ta inwestycja dla placówki, w której rocznie hospitalizowanych jest około 2,5 tysiąca pacjentek na oddziałach objętych modernizacją.
Przebudowa oddziału ginekologicznego i bloku porodowego to kolejny etap dynamicznego rozwoju wieluńskiego szpitala. Po nowoczesnym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i przeniesieniu Kardiologii Inwazyjnej z Sieradza do Wielunia, nowy oddział będzie kolejnym krokiem, który ma uczynić placówkę bardziej przyjazną i funkcjonalną dla mieszkańców powiatu.

Na zdjęciu: Przemysław Krężel, skarbnik Powiatu Wieluńskiego i Anna Freus w trakcie podpisywania umowy na budowę nowego oddziału.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze