Gmina Kiełczygłów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymała 500 tys. zł. Połowa środków z tej puli zostanie przeznaczona na wyczekiwaną termomodernizację ośrodka zdrowia. Ogłoszono właśnie przetarg na to zadanie.
To, że budynek Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej przy ul. Tysiąclecia w Kiełczygłowie wymaga remontu, widać gołym okiem.
- Wygląd zewnętrzny jest bardzo zły, każdy kto przejeżdża obok ośrodka może zauważyć niedbałości związane z elewacją, tj. m.in. odchodzące płaty farby od ścian – przyznaje Mariusz Mielczarek, wójt gminy Kiełczygłów.
- Ośrodek nie był remontowany kompleksowo chyba nigdy i teraz też nie będą to kompleksowe prace, ale to kluczowe zadanie związane ze zmianą wyglądu zewnętrznego, zostanie wykonane. Oczekiwanie ze strony społeczeństwa było już od wielu lat.
Do tej pory jednak gmina nie dysponowała odpowiednimi środkami, aby zrealizować tą inwestycję. Zostały podjęte m.in. rozmowy z Kółkiem Rolniczym, aby swoje dochody, uzyskane ze sprzedaży 30 arów działki pod supermarket, przeznaczył na sfinansowanie termomodernizacji przychodni. Nie udało się jednak dojść do porozumienia, o czym informowaliśmy już wcześniej na łamach ,,Kulis…’’. Podjęto więc starania o pozyskanie pieniędzy z innych źródeł. Wsparcie, łącznie 500 tys. zł, udało się otrzymać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Połowę kwoty przydzielono na remonty i modernizacje dróg, a drugie 250 tys. zł pokryje remont ośrodka.
- To jest jedyny ośrodek zdrowia na terenie gminy, więc służy naszym wszystkim mieszkańcom. Koszty związane z jego funkcjonowaniem, przede wszystkim ogrzewaniem, są dość dużych rozmiarów. Po termomodernizacji będą znacznie niższe i z obopólną korzyścią dla środowiska, jak i również dla rewitalizacji tego obiektu, upiększenia i funkcjonalności – podkreśla Mielczarek.
- Prace obejmą też m.in. wymianę rur spustowych, jak i okien drewnianych jeszcze z lat 70., umieszczonych w dolnej części obiektu. Schody będą też modernizowane, a budynek zostanie pomalowany w nowoczesnych kolorach szarości i bieli.
Gmina ogłosiła już przetarg na to zadanie. Termin składania ofert mija 21 kwietnia o godz. 10:00. Wykonawca miałby zakończyć prace w tym roku.
- Ośrodek po termomodernizacji zupełnie inaczej będzie postrzegany przez lokalną społeczność, czy środowiska medyczne – reasumuje włodarz.
- W przychodni, tak jak w całym kraju, sukcesywnie wykonywane są szczepienia. Tyle ile otrzymują dawek, tyloma zaczepieni są mieszkańcy, a dostarczane jest ok. 30 na tydzień. Jest to znikoma ilość, potrzeb jest więcej, ale sukcesywnie szczepimy kolejne roczniki. Kilkoro mieszkańców skorzystało z oferowanego dowozu do punktu szczepień – dodaje.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze