Reklama

Park może dostać nowe życie

Władze Pajęczna będą starać się o pieniądze na rewitalizację Parku Tysiąclecia. Projekt i wniosek są już gotowe. Jeśli uda się uzyskać dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi to Pajęczno wzbogaci się o piękny zakątek do odpoczynku i rekreacji mieszkańców.

W 2021 roku Gmina Pajęczno planuje złożenie wniosku o dofinansowanie na utworzenie miejsc zieleni z bazami edukacyjno-rekreacyjnymi w Parku 1000-lecia w Pajęcznie. Konkurs na dofinansowanie ogłosił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W ramach programu można starać się o udzielenie dofinansowania w formie pożyczko-dotacji. Gmina posiada dokumentację projektową oraz uzyskała pozwolenie na budowę na realizację inwestycji.
Jak podają władze gminy, w  ramach projektu planuje się wzbogacenie parku 1000-lecia o urządzenia służące poprawie zdrowia, rekreacji oraz pełniące funkcję dydaktyczną, jak również poprawiające estetykę tego miejsca. W projekcie przewidziano m.in. budowę tężni solankowej, altan, gabloty edukacyjnej, siłowni zewnętrznej, placu zabaw, urządzeń sportowych typu Street Workout, boiska do piłki plażowej, koszykowej.
- Realizując projekt chcemy uporządkować teren poprzez stworzenie nowych ścieżek, alejek, pomostów widokowych oraz wykonanie plaży piaskowej – podaje Piotr Mielczarek, burmistrz Gminy i Miasta Pajęczno.
W ramach projektu ma także powstać dydaktyczny ogródek meteorologiczny. Uzupełnieniem mają być liczne nowe nasadzenia drzew liściastych, iglastych, krzewów oraz bylin. Całkowita wartość inwestycji to ok. 2 900 000 złotych. Lwią cześć tej kwoty ma pokryć dotacja z WFOŚiGW, pozostałą część gminne władze będą musiały zabezpieczyć w budżecie. Do tego potrzebna jednak będzie zgoda Rady Miejskiej.
W Parku Tysiąclecia po realizacji inwestycji ma być ekologicznie, nowocześnie i atrakcyjnie. Jak podkreślają władze Pajęczna, złote lata parku pamiętają już tylko starsi mieszkańcy miasta. W latach świetności, 30 a może i 40 lat temu, park cieszył się wielką popularnością, był miejscem rekreacji i wypoczynku całych rodzin. Po jeziorze Matusowiec pływały wtedy rowery wodne i kajaki, na niewielkim akwenie z dumą prezentowały się także małe żaglówki. Na piaskowej plaży tuż pod pobliskim laskiem wypoczywały całe rodziny i grupy towarzyskie. 
,,W tamtych czasach nie było oczywiście zbyt wielu innych atrakcji, jednak możliwość spędzenia czasu na łonie natury w pobliżu miejsca zamieszkania była bardzo atrakcyjna i ważna dla mieszkańców ówczesnego Pajęczna. Z biegiem lat miejsce straciło swój charakter. W ostatnich latach Park Tysiąclecia to przede wszystkim teren, na którym okazjonalnie odbywają się imprezy rozrywkowe, głownie (choć nie tylko) festyn z okazji święta miasta czyli Dni Pajęczna. Można jednak sądzić, że potencjał tego miejsca nie jest należycie wykorzystywany, że to miejsce może dać więcej miastu i jego mieszkańcom’’ – piszą autorzy projektu, którego realizacja mogłaby dać Parkowi Tysiąclecia nowe życie.

Antoni Zych
[email protected]
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości