W ciągu najbliższych miesięcy otoczenie Domu Kultury w Ożarowie zmieni swój wygląd. Powstanie tu m. in. druga altana oraz zamontowane będą stoły do gry w szachy i ping-ponga. Uroku całości dodadzą nowe rośliny, które zostaną tam posadzone.
Plac przed Domem Kultury nie zajmuje wielkiej powierzchni, ale jest bardzo ważny dla wszystkich mieszkańców Ożarowa.
- Traktujemy go jako centrum kulturalno – rekreacyjne naszej miejscowości – mówi Natalia Zwierz, dyrektor tej placówki. - Tutaj organizujemy wszystkie spotkania i imprezy o charakterze plenerowym dla naszych mieszkańców. Często prowadzimy na nim też zajęcia dla dzieci. Odbywają się tu dożynki, Gala Piosenki Biesiadnej i Podwórkowej, wydarzenia strażackie, właściwie wszystkie większe imprezy. Jest to przestrzeń, którą wykorzystują do zaprezentowania się nasze organizacje, czy działające grupy mieszkańców.
Aby ten plac jeszcze lepiej spełniał swoją integracyjną i edukacyjną rolę, dwa lata temu rozpoczęto jego zagospodarowywanie. Najpierw pod oknami sali widowiskowej utworzono ozdobny ogródek, w którym stanął ekologiczny domek dla owadów, a w ubiegłym roku przyszła kolej na dalszą część placu. Od strony wejścia do Domu Kultury zbudowano drewnianą altanę. Dużą rolę przy jej powstaniu odegrali ożarowscy strażacy, dzięki którym można było złożyć wniosek o dofinansowanie. Wiata sprawdziła się, dlatego postanowiono pójść za ciosem i zbudować drugą, bliźniaczą. Tym razem Dom Kultury do współpracy zaprosił sołectwo. Wieś złożyła swój wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o dofinansowanie z programu „Infrastruktura sołecka na plus”. Został on oceniony pozytywnie i Ożarów otrzymał 100 tys. zł na zagospodarowanie tego miejsca.
- Pomiędzy dwiema altanami chcemy utworzyć palenisko – wyjaśnia Natalia Zwierz. - Zostanie ono wyłożone kostką, a wokół będą ławeczki, tak, żeby można było sobie przy nim usiąść, bo często robimy tu ogniska dla dzieci. Na placyku, obok altany, planujemy jeszcze dostawić stół do gry w ping-ponga i drugi do gry w szachy. Być może również stół z jakąś grą planszową, bo chcemy, żeby w wolnym czasie mieszkańcy mogli tu przyjść, spotkać się, pograć.
W ramach zadania zostanie również odnowiony murek, który oddziela plac od chodników przydrożnych. Jest to dodatkowy element zapewniający bezpieczeństwo znajdujących się tam osób. Ale wykorzystywany jest on także w trakcie imprez jako betonowa ławka.
- Nie chcemy go burzyć, bo jest to kawałek historii tego miejsca – przyznaje dyrektorka. - To pozostałość po czworakach, które tu kiedyś stały. Planujemy więc go oczyścić, a na wierzchu zamontować siedzenia. I wtedy powstałaby taka zamknięta przestrzeń rekreacyjna. Zależy nam na tym, aby było na niej jak najwięcej zieleni.
Dlatego małą renowację przejdzie też ogródek przy Domu Kultury.
- Chcemy kupić i dosadzić jakieś rośliny – tłumaczy Natalia Zwierz. - A przy okazji też odnowić wiatrak, który jest domkiem dla owadów.
Wszystkie prace związane z zagospodarowaniem placu powinny być ukończone do końca roku.
- Ale nie ukrywam, że będziemy chcieli zrobić to do połowy lipca, bo właśnie w lipcu mamy tu Powiatową Galę Piosenki Biesiadnej i Podwórkowej – kończy nasza rozmówczyni. - I bardzo zależy nam na tym, żeby na tę imprezę wszystko było już pięknie zrobione, żeby grupy, które do nas przyjadą, mogły korzystać z tego placu. A my przy okazji zobaczymy, czy nasz pomysł się sprawdza.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze