Reklama

Przez Działy po asfalcie

W tym roku przebudowanych zostanie kilka dróg gminnych. Najwięcej powodów do radości będą mieli mieszkańcy Działów. Już za kilka miesięcy pojadą drogą asfaltową. Niebawem rozpocznie się tam przebudowa szutrowego traktu, który biegnie przez tę wieś.

 

Jest to droga gminna o długości 1 km. Teraz znajduje się w złym stanie, przez co dojazd do kilkunastu posesji leżących w jej pobliżu jest bardzo utrudniony. Szczególnie ciężko dojechać do dwóch gospodarstw znajdujących się za lasem przy końcu drogi.

- Chcemy tym ludziom ułatwić życie, bo droga jest tam naprawdę fatalna – mówi wójt Andrzej Modrzejewski. - Wymaga remontu i trzeba zrobić go od podstaw. Stąd nasza determinacja. Już wcześniej przygotowaliśmy projekt jej przebudowy. Pieniądze na to zadanie udało nam się pozyskać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Reklama

Szacowana wartość tej inwestycji to 1,6 mln zł. Na jej realizację gmina dostała dofinansowanie w wysokości 1,28 mln, czyli 80 procent całości. Pozostałe 20 proc. będzie musiała dołożyć ze swojego budżetu.

Nowa droga będzie miała dywanik asfaltowy szerokości 5 m oraz po obydwu stronach utwardzone pobocza, każde po 75 cm. Teraz inwestycja znajduje się na etapie wyboru wykonawcy.

Dokończona zostanie również przebudowa drogi z Gromadzic do Niemierzyna.

- Już częściowo żeśmy tę drogę zrobili – wyjaśnia Andrzej Modrzejewski. - Ale zabrakło środków na całość. Zostało 550 metrów, które chcemy przebudować w tym roku. W tej chwili jest to droga szutrowa, ale zrobiona zostanie podbudowa, położony dywanik asfaltowy o szerokości pięciu metrów i utwardzone będą pobocza.

Reklama

Na tę inwestycję, z programu „Polski Ład”, gmina otrzymała 893 tys. zł, czyli aż 95 proc. wartości kosztorysowej. Ze swoich środków wyłoży 47 tys. zł.

Być może powody do radości będą mieli w tym roku też mieszkańcy Platonia. Samorząd planuje tam remont tak zwanej drogi Jesionowej. Teraz trwają starania o uzyskanie dofinansowania.

- Złożyliśmy wniosek do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych – mówi wójt. - Wnioski są obecnie oceniane. Mam nadzieję, że dostaniemy środki i to zadanie będziemy realizować jeszcze w tym roku.

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 10/03/2024 19:52
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Stefek - niezalogowany 2024-03-12 07:53:03

    Pan Wójt buduje drogę na Działach a zapomniał o kanalizacji. Szkoda że nie zapomniał o niej w innych miejscowościach.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości