Reklama

Remontów dróg nie zabraknie

W tegorocznym budżecie gminy Pątnów pojawiły się także kolejne inwestycje drogowe. Asfalt zostanie położony m.in. na odcinkach wewnętrznych. Samorząd podejmie też starania o dofinansowanie na budowę drogi śródpolnej, łączącej Józefów, Grębień, Dzietrzniki, która jest ważnym szlakiem turystycznym.

Przebudowa trzech dróg wewnętrznych w Pątnowie na długości ok. 300, 400 m, w Kamionce na ok. 250 m i Kałużach na odcinku ok. 750 m będzie sfinansowana ze środków pozyskanych z tarczy covidowej. Obecnie są to drogi szutrowe, na których ma zostać położony asfalt. Przy każdym z tych odcinków znajduje się kilka, kilkanaście domów, więc remont poprawi przede wszystkim ich mieszkańcom dojazd do posesji. Na ten cel przeznaczono 500 tys. zł. 
Gmina chciałaby, jeśli otrzyma wsparcie finansowe z urzędu marszałkowskiego, zrealizować również budowę drogi śródpolnej, łączącej trzy miejscowości: Józefów, Grębień i Dzietrzniki. 
- Jest to bardzo ważny szlak komunikacyjny nie tylko dla rolników, którzy dojeżdżają do swoich pól kilka razy w roku, ale to też szlak turystyczny – mówi Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów. 
- Od Józefowa będą mogli korzystać z tego odcinka turyści, jadący z sąsiednich gmin w stronę Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Często właśnie tą drogą przemieszczają się wycieczki rowerowe, dlatego chcemy poprawić jej standard. Przede wszystkim chcemy ją wyrównać, położyć ok. 20 cm kruszywa na szerokości czterech metrów, wyprofilować spadki i utwardzić pobocza. Będzie to wygodny szlak, którym będzie można znacznie szybciej się poruszać. Obecnie, oprócz krótkich utwardzonych odcinków, jest droga gruntowa w której tworzą się głębokie zagłębienia, koleiny i kałuże. Koszt inwestycji, która zostanie zrealizowana w przypadku otrzymania dofinansowania, szacowany jest na ponad pół miliona złotych.
W tym roku powstanie też dokumentacja na drogę publiczną w Bieńcu oraz powiatową dla Grębienia, na którą gmina Pątnów w minionym roku przekazała dotację w wysokości 60 tys. zł powiatowi. Teraz to zadanie musi zostać wyznaczone w budżecie powiatu wieluńskiego. 
- Inwestycja ta jest bardzo ważna i dosyć pilna, chcemy bowiem uzgodnić jej odtworzenie z dokumentacją na budowę sieci kanalizacyjnej w miejscowości Grębień. Zależy nam więc, aby infrastruktura kanalizacyjna współgrała z nową drogą – dodaje Olczyk.
- Chodzi głównie o dopasowanie projektowanych studni kanalizacyjnych (po stronie bardziej zabudowanej) do nowej niwelety drogi. Sieć kanalizacji sanitarnej ma, zgodnie z propozycjami projektanta, zostać zlokalizowana w poboczu drogi powiatowej. Realizacja projektów w tym samym czasie umożliwi skoordynowanie rozwiązań dotyczących odprowadzenia wód deszczowych, szczególnie przykrycia części rowu przydrożnego. Wymaga to opracowania operatu wodno-prawnego oraz zaprojektowania chodnika, którego niweleta będzie zrównywać się z wysokością projektowanych studzienek kanalizacyjnych oraz będzie odpowiednio wyższa od niwelety drogi.
Projekt kanalizacji sanitarnej na wzmiankowanym odcinku drogi nr 4517E przewiduje budowę sieci kanalizacyjnej od skrzyżowania z DK nr 43, obejmie więc końcówkę miejscowości Pątnów oraz ciąg domów w miejscowości Grębień, aż do miejscowości Józefów, gdzie będzie łączyć się z przepompownią w Popowicach. Odcinek ten liczy ok. 3 tys. 840 m, z czego projektowane studnie przy zabudowaniach znajdują się na długości 3 tys. 300 m. Dla poprawy bezpieczeństwa ciągu komunikacyjnego będzie wskazane, aby projekt przebudowy drogi obejmował także odcinek od skrzyżowania w Józefowie do DK nr 45, liczący ok. 650 metrów.

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości