To ma być historyczna chwila dla Wielunia i Wieruszowa. Już w najbliższą środę, 27 lipca, na stacji Wieluń-Dąbrowa, w samo południe ma nastąpić podpisanie umowy na budowę linii kolejowej między Wieluniem a Siemkowicami.
Budowa linii i uruchomienie połączenia kolejowego z Siemkowicami, pozwoli na kolejowe połączenie Wielunia i Wieruszowa z Łodzią, a co za tym idzie ze stolicą.
Ta wielka inwestycja za setki milionów złotych ma zostać oficjalnie dopięta, poprzez podpisy na umowie, które złożą: marszałek województwa łódzkiego i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
– To bardzo ważny moment dla nas. Świadczy o tym, że praca wre i już niedługo dojdzie do finalnej realizacji tego przedsięwzięcia – mówi „Kulisom …” Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP.
– Bardzo się cieszę, że połączymy kolejowo Wieluń z Łodzią i Warszawą – podkreśla parlamentarzysta zaangażowany w projekt.
Celem programu jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia. Program jest skierowany przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego czy związków metropolitalnych, które byłyby zainteresowane rozwojem infrastruktury kolejowej na swoim terenie, przy uwzględnieniu potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Zakłada realizację inwestycji liniowych – tj. modernizację istniejącej lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe, jak np. budowa nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.
Bardzo dobrze w ramy tego programu wpisują się Wieluń i Wieruszów. Połączenie Wielunia i Wieruszowa to autorski program posła Pawła Rychlika, który jako członek komisji infrastruktury wraz z marszałkiem województwa łódzkiego Grzegorzem Schreiberem optowali za tą inwestycją.
W ostatnim czasie narosły spore kontrowersje po tym jak burmistrz Wielunia Paweł Okrasa zaproponował wariant łączący Wieluń z Ruścem. Powodowało to przecięcie kilku wiosek gminy Osjaków. Dotyczyło to Raduckiego Folwarku, Gabrielowa, Zofii, Kuźnicy Ługowskiej. Spotkało się to z ogromnym sprzeciwem mieszkańców. Ich opór zauważył marszałek Schreiber, biorąc go pod uwagę, złożył wniosek na pierwotny wniosek łączący Wieluń i Siemkowice.
Wniosek Grzegorza Schreibera złożony został jako pierwszy w Polsce. Pewnie dlatego pierwsza z 34 umów na budowę kolei, w różnych częściach Polski, zostanie podpisana na dworcu Wieluń-Dąbrowa.
Inwestycja ma zapewnione finansowanie, jako jena z dwóch w województwie łódzkim, a jej wartość to grubo ponad pół miliarda złotych.
Sławomir Rajch
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze