W ubiegłym roku zakończyła się termomodernizacja strażnicy OSP Biała. Wcześniej wyremontowano kuchnię i zakupiono sprzęt AGD. Sami druhowie w wolnych chwilach pracują, aby budynek prezentował się jak najlepiej, dwa lata temu odnowili garaż. Teraz samorządowcy mają zamiar pochylić się nad unowocześnieniem wnętrza.
Remiza OSP w Białej od kilku lat przechodzi metamorfozę. W 2020 r. zakończył się tutaj remont zaplecza kuchennego. Niestety z powodu pandemii koronawirusa miejscowi nie mogli cieszyć się w pełni inwestycją, po Dniu Kobiet nastąpił lockdown i sala nie była używana. Remont kuchni i zakup z wyposażenia pochłonął ponad 200 tyś. zł. Na AGD, takie jak chłodziarki czy kuchenkę, przeznaczono ponad 17 tys. zł, z czego 10 tys. zł. wyniosła dotacja z budżetu województwa łódzkiego. W wyborze i montażu sprzętu brali udział zarówno członkowie OSP jak i KGW.
Z kolei w 2021 r. gmach został poddany termomodernizacji. Inwestycja była droższa, niż pierwotnie zakładano. Wszystkie cztery oferty, które w trakcie postępowania przetargowego do gminy wpłynęły, były wyższe, niż wynikało z kosztorysu. Samorządowcy postanowili ostatecznie zwiększyć nakłady na ten cel.
W ramach inwestycji ocieplono ściany, a także nieogrzewane poddasze budynku. Stare okna i drzwi zostały zastąpione nowymi. Zadbano, aby elementy oświetlenia były wymienione na energooszczędne. Ponad to zmodernizowano układ grzewczy poprzez wymianę źródła ciepła na kotły opalane biomasą z regulację hydrauliczną systemu grzewczego, celem dostosowania go do zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło. Na dachu są panele fotowoltaiczne.
Wójt Białej nie ukrywa, że chciałby, aby sala OSP spełniała parametry umożliwiające organizację wydarzeń masowych, także muzyczne.
- Zależy mi, aby w gminie był obiekt, gdzie można byłoby zorganizować jakąś dużą imprezę muzyczną, we właściwych warunkach akustycznych – zaznaczał wiele razy Aleksander Owczarek.
- Nie każdy artysta będzie chciał przyjechać, jeśli nie zapewni się mu sali z dobrą akustyką. Mamy też tutaj nasze rodzime zespoły, które mają się czym pochwalić, ale jeżeli akustyka jest kiepska, to odbiór też nie jest taki, jaki mógłby być.
Teraz do skończenia zostało właśnie wnętrze.
- Chcielibyśmy poprawić estetykę tej sali – podaje włodarz.
- Potrzebna byłaby zamiana podium i sceny, wyglądu ścian, może sufit należy wyłożyć stosownym materiałem, aby polepszyć akustykę wnętrza.
Samorządowiec zaznacza, że by przeprowadzić stosowny remont, będzie trzeba zdobyć zgodę na odstępstwa od przepisów przeciwpożarowych. Szacuje, że wartość robót nie byłaby kolosalna, być może zamknie się w granicach 200 tys. zł, jednak ze względu na szalejące ceny materiałów i usług na rynku budowlanym z dokładnymi kalkulacjami zachowuje ostrożność.
Jak podaje wójt kolejnym obiektem, nad którym samorządowcy chcą się pochylić, po zakończeniu działań w Białej, jest remiza strażaków w Młyniku. Owczarek nie ukrywa, że liczy w tym wypadku na spory zastrzyk gotówki z „polskiego ładu”.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze