Reklama

Trochę szybciej i wygodniej

Jeszcze w tym roku zostanie przebudowana część drogi gminnej prowadzącej z Gromadzic do Niemierzyna w gminie Ostrówek. Ułatwi to rolnikom dojazd do pól, a kierowcom samochodów osobowych przemieszczanie się między wspomnianymi miejscowościami.

Mimo, że to droga polna, jest często uczęszczana. Prowadzi tędy najkrótsza trasa z Gromadzic do Niemierzyna, a dalej do Ostrówka. Ma ona około 2 km, z czego 1,5 km znajduje się w gminie Czarnożyły, a reszta w gminie Ostrówek.
- Ludzie jeżdżą tą drogą do pracy do Wielunia, Opojowic - mówi Małgorzata Kowalczyk, sołtys Gromadzic.
- Korzystają z niej nauczycielki dojeżdżające do naszej szkoły. A ponadto wiele osób jeździ nią do swoich rodzin w pobliskich miejscowościach. Tędy jest dużo bliżej, niż przez Czarnożyły. Do Niemierzyna stąd to dwa kilometry, a przez Czarnożyły siedem kilometrów. I właśnie dlatego, że jest bliżej, panuje taki duży ruch.
Droga jest w kiepskim stanie. Po deszczu jazdę utrudniają liczne kałuże, a gdy jest susza, unoszące się tumany kurzu. 
- Odcinek do zakrętu na Niemierzyn jeszcze się jakoś przejedzie – kontynuuje Małgorzata Kowalczyk. - Ale dalej, to dziury są okropne. Równiarka przyjeżdża tu dwa razy do roku. Potem przez chwilę jest fajnie, ale później wszystko zostaje rozjeżdżone i znowu jest tak samo. Dlatego bardzo się cieszymy, że w końcu ta droga będzie robiona.
Starania o jej przebudowę trwały od dawna. Mieszkańcy poruszali tę sprawę na zebraniach. Ale temat rozbijał się zawsze o finanse. W pierwszej kolejności robione były drogi, przy których mieszkało więcej ludzi oraz te, które łączyły miejscowości w obrębie gminy. W końcu i ta doczekała się remontu. Długość przewidzianego do przebudowy odcinka wynosi ponad 850 m. 
- Ponieważ jest to też droga dojazdowa do pól, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi – mówi Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły. 
- Wniosek jest jeszcze w ocenie. Liczymy, że uzyskamy stamtąd jakieś środki i to nam pomoże zadanie wykonać. Mamy już rozstrzygnięty przetarg na przebudowę tego fragmentu drogi. 
Wartość kosztorysowa inwestycji wynosiła 720 tys. zł. Do przetargu stanęło osiem firm. Zaproponowane przez nie kwoty wahały się od prawie 400 tys. zł do niemal 600 tys. zł. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Bitum z Lipia Śląskiego w powiecie lublinieckim. Zaoferowała ona 395 797 zł i to z nią 6 maja gmina podpisała umowę. Na jej zrealizowanie firma ma sześć miesięcy. 
W ramach inwestycji wykonana zostanie podbudowa drogi oraz położony asfaltowy dywanik o szerokości czterech metrów, a także zrobione pobocza. 
Niezależnie od tego, czy gmina otrzyma dofinansowanie z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, przebudowa tego odcinka drogi w tym roku zostanie zrealizowana. 

Ela Wodecka 
[email protected]
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości