Na ten rok gmina zaplanowała do zrealizowania dwie duże inwestycje drogowe. Są to: przebudowa ulicy Poprzecznej oraz remont nawierzchni wraz z dokończeniem przebudowy ulicy Leśnej w Wierzchlesie. Samorząd jest również przygotowany do partycypowania w kosztach przebudowy drogi wojewódzkiej 486 Wieluń - Działoszyn, która być może rozpocznie się już w maju.
Ulice Poprzeczna i Leśna to drogi gminne. Ta pierwsza ma 912 metrów długości i leży na obszarze sołectwa Wierzchlas B. Znajduje się przy niej kilkanaście posesji. Teraz w całości jest drogą gruntową. Przebudowa obejmuje wykonanie odpowiedniej podbudowy oraz położenie dwóch warstw asfaltu. Do tego dojdzie profilowanie poboczy i oznakowanie.
Ulica Leśna to droga odchodząca od ulicy Południowej w Wierzchlesie A. Ma 766 m długości i w
3 /4 posiada już nawierzchnię asfaltową, która jest w nie najlepszym stanie. Dlatego planuje się położenie na tym odcinku nowej nakładki, a na pozostałym fragmencie przebudowę i doprowadzenie go standardu całości.
Aby zrealizować te dwa zadania, gmina jeszcze w ubiegłym roku złożyła wnioski o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W lutym okazało się, że otrzymała dotację na przebudowę ulicy Poprzecznej w wysokości prawie 511 tys. zł. Przetarg na wykonanie tego zadania został już ogłoszony. Jakie będą jego wyniki, wiadomo będzie 17 marca po otwarciu ofert. Natomiast wniosek na ulicę Leśną znalazł się na liście rezerwowej do dofinansowania.
- Teraz czekamy na wyniki przetargów w innych samorządach – wyjaśnia wójt Leszek Gierczyk.
- Jeśli tam będą oszczędności i dostaniemy z listy rezerwowej dofinansowanie, to wtedy ulicę Leśną zrealizujemy, chociaż nie wiem, czy w tym roku. Ale jeśli oszczędności w przetargach nie będzie i pieniędzy nie otrzymamy, to będziemy musieli szukać innych źródeł sfinansowania. A wtedy zadanie to przesunie się o rok.
Bardzo ważną i długo oczekiwaną inwestycją drogową na terenie gminy Wierzchlas będzie przebudowa 11-kilometrowego odcinka wspomnianej drogi wojewódzkiej. Tutaj inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi. Droga remontowana będzie odcinkami.
- Pierwszy, to fragment od Rudy do początku zabudowań w Wierzchlesie – tłumaczy Leszek Gierczyk.
- Jest on najbardziej zaawansowany pod względem przygotowań formalnych. Być może w kwietniu lub na początku maja uda się uzyskać od wojewody pozwolenie na budowę i wtedy prace na nim mogłyby ruszyć. Drugi odcinek to Wierzchlas – Kraszkowice, a trzeci - od Kraszkowic, aż do końca Krzeczowa.
Zaplanowano, że w trakcie przebudowy na terenach zabudowanych, powstaną przy drodze chodniki dla pieszych. Gmina chce jednak, aby zostały one poszerzone do standardu ciągów rowerowo – pieszych, dlatego władze zdecydowały się dołożyć do tej inwestycji pół miliona złotych.
- Chcemy, żeby również rowerzyści mieli możliwość bezpiecznego poruszania się – kończy wójt Gierczyk.
- Te pięćset tysięcy rozłożone jest na dwa lata zgodnie z oczekiwaniami Zarządu Dróg Wojewódzkich, więc jesteśmy przygotowani na to, by go finansowo wspomóc. Jeżeli udałoby się w tym roku te trzy drogi zrealizować, to bylibyśmy bardzo zadowoleni.
Ela Wodecka
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze