W poniedziałek, 12 maja, nastąpił odbiór końcowy prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytku. Inwestycja pod nazwą „Odbudowa i renowacja zabytkowego ogrodzenia cmentarnego w miejscowości Nowa Brzeźnica” dotyczyła odcinka o długości ok. 910 m. Przy odbiorze odnowionego zabytku obecni byli m.in. ks. Marek Galec proboszcz Parafii w Nowej Brzeźnicy, starosta pajęczański Paweł Sikora.
Obecni na wydarzeniu byli proboszcz ks. Marek Galec, a także przedstawiciele starostwa pajęczańskiego z Pawłem Sikorą na czele, jak i konserwatora Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi, Firmy Sudvid-Group, inspektora nadzoru oraz członków parafii.
Zakres prac obejmował odbudowę, konserwację i renowację ogrodzenia cmentarnego wraz z bramą wjazdową. Projekt spowodował nie tylko poprawę estetyki cmentarza, ale również zabezpieczył obiekt przed dalszą degradacją.
Na realizację inwestycji Powiat Pajęczański uzyskał dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zbytków. Pozyskane środki decyzją Zarządu Powiatu Pajęczańskiego zastały przekazane parafii na realizację ww. zadania inwestycyjnego.
Kwota otrzymanego dofinansowania z Rządowego Funduszu Odbudowy Zabytków wyniosła 980 000 zł (dziewięćset osiemdziesiąt tys. zł.).
Wkład własny Parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy to 97758,84 zł (dziewięćdziesiąt siedem tysięcy siedemset pięćdziesiąt osiem złotych osiemdziesiąt cztery grosze).
Wynagrodzenie wykonawcy wyniosło 1077758,84 zł (jeden milion siedemdziesiąt siedem tysięcy siedemset pięćdziesiąt osiem złotych osiemdziesiąt cztery grosze).
Renowacja zabytkowego ogrodzenia jest świadectwem troski o zachowanie lokalnej historii i kultury dla przyszłych pokoleń.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze