Reklama

W tej gminie powstanie żłobek

Być może już we wrześniu w gminie Lututów rozpocznie działalność żłobek. Do jego utworzenia wykorzystane zostaną mieszkania zajmowane dotychczas przez pracowników przedszkola oraz dobudowane do nich pomieszczenie o powierzchni 50 m2.

Pomysł utworzenia w gminie żłobka pojawił się dwa lata temu. 

- Ilekroć wypełnialiśmy statystyki i pojawiała się rubryka: „Ilość miejsc w żłobku”, to musieliśmy tam wpisywać cyfrę zero – mówi Marek Pikuła, burmistrz Lututowa.
- Było to dla nas przykre. Nie bez znaczenia jest tu również kwestia finansowa.  Zawsze staramy się wstrzelić w jakiś projekt lub program rządowy wspierający nasz pomysł. I, gdy pojawiła się możliwość finansowania utworzenia takiego żłobka, skorzystaliśmy z niej. 

Wcześniej dyrektorka przedszkola zrobiła rozeznanie, czy jest zainteresowanie taką placówką i jak duże. Okazało się, że żłobek jest potrzebny. 
Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie do rządowego programu „Maluch +”. Komisja oceniająca rozpatrzyła go pozytywnie i Lututów uzyskał na ten cel 547, 5 tys. zł. 
Pieniądze te wykorzystane zostaną na dostosowanie pomieszczeń mieszkalnych na potrzeby żłobka i ich wyposażenie. Pomieszczenia te znajdują się w budynku przedszkola. Są w dobrym stanie. 

Reklama

- W trakcie przygotowywania projektu okazało się, że powierzchnia tych lokali mieszkalnych jest za mała  – tłumaczy Marek Pikuła.
- Więc podjęliśmy decyzję, aby do budynku przedszkola, dobudować dodatkowe pomieszczenie o powierzchni ponad 50 metrów kwadratowych. Teraz przygotowywana jest dokumentacja techniczna. Ogłosimy przetarg na realizację tego remontu i dobudowy. Jeśli się nic nie wydarzy, to sądzimy, że  do pierwszego września będziemy mieć żłobek.

Całkowita wartość inwestycji to 685 tys. zł. Gmina będzie musiała dołożyć do niej 137,5 tys. zł. 
W adaptowanych pomieszczeniach planuje się utworzenie tak zwanej sali ciemnej, kącika kuchennego, szatni, dwóch łazienek, pomieszczenia gospodarczego. 
Równocześnie gmina wystąpiła z wnioskiem do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na środki, które przeznaczone będą na utrzymanie i prowadzenia żłobka. 

Reklama

- Otrzymaliśmy stamtąd ponad 600 tysięcy złotych na okres dwóch lat – mówi burmistrz.
- Dzięki nim będziemy mogli pokryć koszty zatrudnienia dwóch – trzech pracowników żłobka oraz zabezpieczyć miejsca dla siedemnaściorga dzieci od jednego roku do trzech lat. Chcemy, żeby odpłatność ze strony rodziców była niska - na pokrycie kosztów wyżywienia, czy pampersów.

Przewiduje się, że prace adaptacyjno – budowlane rozpoczną się w czerwcu, po zakończeniu procedury przetargowej. 

Ela Wodecka 
[email protected]
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości