Reklama

W Wieluniu strefa płatnego parkowania ma być większa

Odwiedzający Wieluń oraz mieszkańcy za postój w centrum miasta muszą płacić od 2007 r. Każdy kolejny burmistrz miał swój pomysł na funkcjonowanie strefy opłat. Paweł Okrasa obiecywał nawet, że zostanie zlikwidowana. Dwa lata temu stanęło na tym, że kierowcy płacą tylko do 14:00 w dni robocze. Od roku ratusz czyni starania, aby obszar płatny powiększyć.

1 zł za pół godziny, 1,5 zł za godzinę, 1,7 zł za drugą godzinę, 2 zł za trzecią a za każdą kolejną 1,5 zł – tyle obecnie wynoszą opłaty za parkowanie w strefie, która obejmuje centrum miasta. Stawki obowiązują od początku  2021 r. Od tej daty ci, którzy parkują po 14:00 mogą to robić bez opłat. Skrócenie czasu funkcjonowanie strefy to ukłon w stronę lokalnych przedsiębiorców, właścicieli małych sklepów, głównie w rejonie ul. Kaliskiej. Mikroprzedsiębiorców  dobija skupienie się handlu w sieciówkach w okolicach ul. Warszawskiej, bezpłatny postój miał zachęcić ludzi do zaglądania do centrum, gdzie jeszcze niedawno koncentrował się wieluński handel.   

- Potraktujmy tę uchwałę, jako gest gminy w stosunku do naszego handlu – namawiał radnych pod koniec 2020 r. burmistrz Wielunia Paweł Okrasa  do głosowania za zmianami.

Reklama

Od 2018 r. strefą zarządza Wieluński Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dochody z funkcjonowania parkomatów zasilają też jego budżet. Za ubiegły rok, 2022 r. do jego kasy WOSiR-u tafiło nieco ponad 820 tys. zł.

Już pod koniec ubiegłego roku samorządowcy podjęli działania, aby strefę poszerzyć o fragment ulicy Św. Barbary, od Nowego Rynku do skrzyżowania z ul. Kopernika oraz wprowadzić opłaty na nowym parkingu przy ul. Krakowskie Przedmieście.  Sprawa jest o tyle skomplikowana, że wymaga uzgodnień z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Łodzi. Chodzi o zaopiniowanie lokalizacji urządzeń do poboru opłat.

Reklama

O opinię w sprawie zmiany w strefie ratusz zwrócił się też do Starostwa Powiatowego w Wieluniu. Urząd wydał negatywne stanowisko, nie jest ono jednak wiążące dla ratusza. W piśmie do władz miasta Marek Kieler, starostwa wieluński, podnosi, że powiększenie strefy będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami dla mieszkańców.

„Zamiast poszerzania stref płatnego parkowania w Wieluniu powinno powstać więcej bezpłatnych miejsc parkingowych, które ułatwią codzienne funkcjonowanie mieszkańcom” – przedstawia stanowisko zarządu powiatu Kieler.

Reklama

Mimo to, wieluński ratusz z pomysłu nie rezygnuje. Urzędnicy podają, że odpowiednia uchwała może trafić pod obrady rady gminy już w listopadzie (zmiany w strefie muszą być wprowadzane uchwałami podejmowanymi przez radnych).

- Trwały przygotowania związane z zakupem parkomatów, zgodnych z wytycznymi konserwatora, przygotowaniem innych formalnych dokumentów – informuje Maciej Preś, naczelnik wydziału Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Miejskim w Wieluniu tłumacząc, dlaczego procedury ciągną się przez wiele miesięcy.

Reklama

Urzędnicy dali czas pracownikom WOSiR-u na przygotowanie się, chodzi o to, aby opłaty mogły być egzekwowane od razu po tym, jak stosowna uchwała wejdzie w życie.

Poszerzenie strefy płatnego parkowania ma na celu wymuszenie rotacji pojazdów.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości