Reklama

Wymieniają ogrzewanie

Końca dobiega termomodernizacja ośrodków zdrowia w Osjakowie i Drobnicach. Obecnie realizowana jest wymiana źródeł ciepła w obu budynkach. Nowe źródła ogrzewania będzie też miało 48 gospodarstw z terenu gminy Osjaków.

- Prace termomodernizacyjne, jeżeli chodzi o zewnętrzne docieplenie ośrodków zdrowia, zostały praktycznie dokończone – informuje Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków.
- W tej chwili trwają prace związane z wykonaniem źródeł ciepła. Zostały wykonane odwierty w Drobnicach, gdzie będzie pompa gruntowa. Bardzo się z tego cieszę, zwłaszcza w tej sytuacji, jaka jest teraz z węglem, a mieliśmy tam piec węglowy. Udało nam się więc wyprzedzić całą tą sytuację, zupełnie w sposób nieświadomy, dzięki czemu będziemy mieć bezpieczne i w miarę tanie źródło ogrzewania.
W ośrodku zdrowia w Osjakowie natomiast zostanie zastosowana nowoczesna technologia odzysku ciepła z ziemi. 
- Zasilanie będzie na bazie naszego samowypływu, czyli wykorzystanie temperatury, ciepła wody, którą mamy na stacji uzdatniania wody w Osjakowie. Myślę, że to też jest dobre rozwiązanie, w Polsce już stosowane. Cieszę się ogromnie, że wykonawca podjął się tego zadania, ma doświadczenie, wiedzę i wie, jak to zrobić. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku i na pewno do sezonu grzewczego ten temat zostanie zakończony – dodaje włodarz.
Prace termomodernizacyjne równocześnie prowadzone są w ośrodkach zdrowia w Osjakowie i Drobnicach. Wykonawcą zadania jest firma Batorex z Krzepic. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 2 mln 600 zł. Wkład własny gminy nie będzie jednak duży, bo udało się pozyskać dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 1 mln 342 tys. zł oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – 1 mln zł. 
- Nie było żadnych dodatkowych kosztów, prace poszły bardzo sprawnie. Jestem pod wrażeniem sposobu organizacji pracy przez firmę budowlaną i liczę, że te prace, które pozostały do wykonania, czyli montaż ogrzewania też pójdzie sprawnie, nie widzę tutaj zagrożenia – przyznaje Trojan.
Na terenie gminy Osjaków realizowany jest obecnie także projekt wymiany źródeł ciepła, który pierwotnie miał być wykonany w 52 domostwach. 
- Część z tych osób, które w Osjakowie miały zaprojektowane piece gazowe, kotły gazowe liczyły na to, że podłączą się do projektowanej sieci gazowej. Jej realizacja się jednak przesuwa i cztery osoby zrezygnowały z projektu. Gdyby byli jednak zainteresowani montażem zbiornika gazowego na swoim terenie, jak najbardziej możemy na wniosek mieszkańców złożyć zapytanie do urzędu marszałkowskiego, o zgodę na zmianę lokalizacji tego przedsięwzięcia – podkreśla wójt.
Wartość projektu to 5 mln 247 tys. zł. W założeniach ponad 90 proc. dofinansowania pochodzi z urzędu marszałkowskiego. W związku ze wzrostem cen mieszkańcy będą musieli dopłacić więcej niż pierwotnie zakładano.
- Jesteśmy po spotkaniach z mieszkańcami, mamy już ze wszystkimi podpisane umowy i wszyscy wyrazili zgodę. Jednak ten wkład finansowy w zestawieniu do zakresu wykonanych prac jest naprawdę nieduży. Cieszę się ogromnie, że ten projekt, mimo dużych problemów, uda się wdrożyć do realizacji i wykonać te założenia, które mamy, czyli 16 pomp gruntowych, 10 kotłów na pellet i 22 pompy powietrzne – przekonuje Trojan.
- Z informacji, które mamy od wykonawcy wszystkie prace, które były w zakresie termomodernizacji praktycznie zostały zakończone lub są na ukończeniu. W tej chwili są już pierwsze dostawy kotłów na pellet czy pomp powietrznych. Wiemy, jaka jest sytuacja z węglem, a tutaj każde z tych 48 mieszkańców będzie miało nowe źródło ciepła. Mam nadzieję, że ci, którzy uczestniczą w tym projekcie, nie będą żałować – podsumowuje wójt. 

Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości