Reklama

Znowu zbierają deklaracje od zainteresowanych OZE

Wraz ze wzrostem kosztów wytwarzania energii zarówno cieplnej jak i elektrycznej w sposób tradycyjny, rośnie w społeczeństwie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Do tego dochodzi jeszcze coraz większa świadomość ekologiczna mieszkańców. Rządowe programy mają pomóc w pokryciu kosztów nowych instalacji, jednak pieniędzy jest zbyt mało, w stosunku do potrzeb. W konkursie na dofinansowanie instalacji OZE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 postanowiła spróbować szczęścia gmina Ostrówek.

Samorządowcy już w ubiegłym roku informowali mieszkańców gminy o możliwości dofinansowania instalacji, pomagających wytwarzać ekologiczną energię. Deklaracje zebrano, jednak ostatecznie konkursu nie ogłoszono. W harmonogramie RPO wskazano, że nabór rozpocznie się w kwietniu 2020 r, zostanie ograniczony jedynie do możliwości uzyskania dofinansowania na instalacje prosumenckich do 50 kW, a przewidywana pula środków miała wynosić ok. 2,5 mln €, czyli ok. 10,5 mln zł. Ostatecznie jednak ogłoszenie konkursu zostało wstrzymane, jak zaznaczano z powodu stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz w związku z podejmowanymi działaniami mającymi na celu przeciwdziałanie i łagodzenie skutków epidemii choroby COVID-19.
- Zbieraliśmy deklaracje od mieszkańców i widzieliśmy, że zainteresowanie tematem było spore. Zebraliśmy ponad 150 deklaracji, ale postępowania konkursowego nie ogłoszono – relacjonuje Ryszard Turek, wójt Ostrówka. 
Zgodnie z nową wersją harmonogramu naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla RPO województwa łódzkiego na lata 2014-2020 na rok 2021, konkurs na OZE zostanie ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale roku, a nabór ruszy w kwietniu. Jednak zaplanowana wydatków na ten cel jest znacznie niższa, wynosi 1 048 787 € czyli równowartość ok 4,7 mln zł.
- Wiemy, że środki do podziału nie będą duże, ale spróbujemy swoich sił – mówi Turek.
- Właśnie z powodu niewielkiej kwoty do podziału przyjmujemy deklaracje na instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, a rezygnujemy ze starania o dofinansowanie do kotłów na biomasę.
9 lutego, mieszkańcy za pomocą kurendy zostali poinformowani o planach gminy przystąpienia do konkursu na OZE. Dokumenty, czyli deklaracje wraz z upoważnieniami, są przyjmowane od poniedziałku, 15 lutego, do końca miesiąca.
- Wszystkie formalności jako gmina przejęliśmy na siebie – podkreśla wójt Ostrówka.
- Mieszkaniec musi tylko wypełnić deklarację. Tam uzupełnić dane, jakie ma zużycie energii, jaki pobór energii chce wytwarzać czy zużywać. My na tej podstawie wysyłamy te dane do wyłonionego podmiotu, który nam przygotowuje wniosek. Sądzę, że dla mieszkańców to spore ułatwienie, że tę część dokumentacyjną z nich zdejmujemy.
Jeszcze nie wiadomo na jak wysokie dofinansowanie mogą liczyć mieszkańcy. Oczywiście dostaną coś, o ile uda im się trafić na listę rankingową W poprzednich naborach to było 80 proc. kosztów kwalifikowanych.
Warto tutaj wspomnieć, że w poprzedniej edycji konkursu pieniądze na dofinansowanie OZE zgarnęło kilka gmin z naszego terenu. Mimo, że od tego czasu minęło już niemal trzy lata, wciąż nie wszystkie uporały się z inwestycjami, a w Pajęcznie i Wieluniu ślimaczą się procedury przetargowe.
- Wystartujemy w konkursie, złoży wniosek a potem będziemy czekać na ocenę – podkreśla Turek.

Magdalena Lizurej
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości