Reklama

Są już pieniądze na żłobek

Gmina Skomlin otrzymała dofinansowanie na utworzenie klubu dziecięcego. Powstanie on w Wicherniku, w budynku po przedszkolu, które nie funkcjonuje od września 2022 roku. Nowa placówka zapewni opiekę szesnaściorgu dzieciom w wieku od roku do trzech lat.

Dofinansowanie to pochodzi z rządowego programu „Maluch +” i wynosi prawie 1 mln 133 tys. zł. Kwota ta zapewni przeprowadzenie remontu i adaptacji budynku na potrzeby żłobka oraz jego utrzymanie przez trzy lata.

W ramach modernizacji przewidziane jest również zamontowanie windy zewnętrznej, która ułatwi komunikację między parterem, a piętrem budynku.

Reklama

- Sale dla dzieci znajdą się na pierwszym poziomie, a na drugim pomieszczenia socjalne, magazynowe i inne niezbędne do funkcjonowania klubiku – wyjaśnia wójt Grzegorz Maras. - O pieniądze na windę chcemy starać się w PeFRON-ie (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przyp. red.). Można stamtąd uzyskać 80 procent dofinansowania. Pozostałe 20 procent, czyli około 40 tysięcy, będzie z naszego budżetu. Więc w sumie koszty tego żłobka będą wahać się w granicach 1,3 - 1,4 miliona złotych.

Inwestycja ruszy w przyszłym roku i najprawdopodobniej będzie prowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że przygotowanie pełnej dokumentacji technicznej, niezbędnej do adaptacji budynku, będzie po stronie wykonawcy.

Reklama

- Ale wtedy jest to trochę droższe, bo wykonawca musi znaleźć projektanta, który zrobi taką dokumentację – tłumaczy Grzegorz Maras. - I chociaż tworzona ona będzie w konsultacji z inwestorem, to jednak głównie pod kątem wykonawcy. Więc być może jako urząd pokusimy się, żeby jeszcze w tym roku zrobić własną dokumentację, a potem postępowanie przetargowe przeprowadzić na zasadzie „wybuduj”, mając już gotowy projekt i kosztorys. Kiedy ubiegaliśmy się o dofinansowanie, złożyliśmy wniosek w oparciu o wstępny kosztorys inwestorski.

Według planu żłobek powinien rozpocząć swoją działalność 1 września 2025 r.

Reklama

- Przez pierwsze trzy lata o jego funkcjonowanie nie obawiam się, bo koszty działalności wliczone są w dotację, a opłaty za dzieci będą niewielkie, wręcz symboliczne – kończy wójt.

- A jak to będzie wyglądać później, zobaczymy.

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości