Reklama

Inwestycja w gminie Skomlin - los uśmiechnął się i do Maręży

12 maja podpisana została umowa na realizację kolejnej inwestycji drogowej w gminie Skomlin. Tym razem dotyczy ona dwóch ulic: Alfonsa Olejnika - Babinicza i Olszyńskiej. Koszt ich przebudowy wyniesie prawie 4,2 miliona złotych.

Ulica Olejnika – Babinicza wraz z ulicą Targową stanowią swoistą obwodnicę Skomlina. Umożliwiają szybki przejazd od Wrocławskiej do Wieluńskiej z ominięciem centrum miejscowości. Niewielki fragment ulicy Olejnika – Babinicza przy cmentarzu jest już wyremontowany. Do przebudowy pozostał odcinek od Częstochowskiej do Wieluńskiej o długości około 300 metrów.

Reklama

- Będą tu zrobione odwodnienie, chodniki po obydwu stronach, no i położony zostanie nowy asfaltowy dywanik – wyjaśnia wójt Grzegorz Maras. - Jeden z chodników będzie szerszy i znajdzie się na nim również ścieżka rowerowa.

Ulica Olszyńska stanowi zdecydowaną większość drogi dojazdowej do Maręży i głównie z myślą o mieszkańcach tej miejscowości będzie przebudowywana. Teraz cała ta droga ma nawierzchnię szutrową, co jest utrapieniem dla korzystających z niej. Szczególnie w czasie wiosennych roztopów i po dużych opadach deszczu, gdy tworzą się na niej wielkie kałuże. Ale również w czasie suszy, kiedy każdy przejazd wznieca tumany kurzu.

Reklama

Odległość ze Skomlina do Maręży wynosi ponad 3 km, ale przebudowywany będzie odcinek o długości 2,8 km – do skrzyżowania z leśną drogą przed Marężami. Do zrobienia pozostanie jeszcze około 300 m, na których wcześniej trzeba wytyczyć geodezyjnie pas drogowy.

- Wykonamy go w drugim etapie, gdy robiona będzie droga przez tę wioskę - tłumaczy Grzegorz Maras. - Bo w wypadku tych trzystu metrów trzeba uregulować sprawę z działkami. Wcześniej nie udało się tego zrobić, bo musieliśmy już składać wniosek o dofinansowanie. Ale, co się odwlecze, to nie uciecze.

Reklama

Główne prace na drodze do Maręży polegać będą na zrobieniu asfaltowej nawierzchni o szerokości 3,5 m. Po obydwu jej stronach będzie utwardzone pobocze. Aby ułatwić ruch co 200 m wykonane zostaną mijanki.

Całość inwestycji – przebudowa ulicy Olejnika – Babinicza i droga do Maręży, ma kosztować 4 177 492 zł brutto. Gmina otrzymała na to dotację z „Polskiego Ładu” w wysokości 3,8 mln zł. Sama będzie musiała dołożyć do tego brakujące ponad 377 tys. zł jako wkład własny. Pierwotnie koszt remontu tych ulic wyceniono na 4 mln zł, ale wzrósł on w wyniku przetargu. Najniższą kwotę zaproponowała firma Larix z Lublińca i to ją wybrano na wykonawcę robót. Inwestycja ma być zrealizowana do 30 czerwca 2024 r.

Reklama

Dla mieszkańców Maręży problemem jest także droga prowadząca przez tę miejscowość. Jest ona również szutrowa i wymaga przebudowy. Wcześniej konieczne jest jednak wykonanie odpowiedniej dokumentacji. Wieś postarała się o pieniądze na ten cel z programu „Sołectwo na plus”. Otrzymała stamtąd 12 tys. zł, z których 8 tys. przeznaczone jest właśnie na projekt, a pozostałe 4 tys. na kruszywo do naprawy swoich dróg szutrowych.

- Fajnie się stało, że Maręże dostało to dofinansowanie i chce kontynuować poprawianie stanu dróg – cieszy się wójt. - Zachęciłem panią sołtys Barbarę Głowienkowską, by pójść za ciosem i złożyć wniosek. No i udało się. Dostali 12 tysięcy i zrobimy dokumentację na następny kilometr drogi. W tym rejonie zaczyna robić się ciekawie, bo i budowy ruszają i osiedlają się tu ludzie, którzy zajmują domy po osobach, których już nie ma.

Reklama

Przebudowa wspomnianych dróg jest jedną z trzech dużych inwestycji, na jakie gmina w ubiegłym roku otrzymała dofinansowania z „Polskiego Ładu”. Dwie pozostałe to budowa kanalizacji sanitarnej w Zbęku i Malinówce wraz z przebudową sieci wodociągowej w Skomlinie oraz budowa farmy fotowoltaicznej w Skomlinie. Na wszystkie w swoim budżecie na 2024 rok samorząd będzie musiał zabezpieczyć pieniądze na tak zwany wkład własny.

- Te inwestycje zaczynają się w tym roku, a ich zakończenie skumuluje się w następnym – mówi wójt Maras. - Więc budżet w 2024 roku będzie ciężki. Ale gmina już tyle razy dawała sobie z tym radę, to i poradzi sobie teraz.

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości