Reklama

Inwestycje w gminie Ostrówek: Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Rudlicach

Inwestycja w gruntowną przebudowę oczyszczalni ścieków w Rudlicach rozpoczęła się w ubiegłym roku. Całkowita wartość zadania wynosi ponad 5 mln 800 tys. zł. Na realizację zadania gmina Ostrówek pozyskała znaczne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości niemal 5 mln 330 tys. zł. Wkład własny gminy wyniósł niecałe 485 tys. zł. Termin zakończenia inwestycji jest już bliski, przewidziano go na wiosnę.

Projekt rozbudowy oczyszczalni ścieków w Rudlicach obejmuje zarówno modernizację jak i budowę zupełnie nowych obiektów. Wśród nich pojawią się: stacja zlewcza i taca ociekowa ścieków dowożonych, sitopiaskownik, pomieszczenie techniczne z urządzeniami odwadniania osadu, wiaty odbioru osadu i magazynowa, reaktory biologiczne SBR I i SBR II, podziemny zbiornik magazynowy na wody deszczowe, a także plac manewrowy i boks na skratki.

Wójt gminy Ostrówek Arkadiusz Banaś opowiada o postępach w realizacji przedsięwzięcia.

Reklama

- Wykonana w latach 90-tych stara oczyszczalnia mogła dokonać obróbki ścieków do 200 m3 na dobę. Teraz te możliwości zwiększą się dwukrotnie. Przede wszystkim zmieni się też technologia oczyszczania. Poprzednia oczyszczalnia była przepływowa, a nowa jest wyposażona w dwa nowoczesne bloki sedymentacyjne SBR – relacjonuje wójt gminy Ostrówek.

- W zasadzie jesteśmy już na etapie ukończenia tej inwestycji. Czekamy na przyłącze energetyczne, a właściwie tylko na zainstalowanie licznika, ponieważ w związku z rozbudową obiektu należało również zwiększyć moc przyłączeniową. Wspólnie z wykonawcą ustaliliśmy kalendarium poszczególnych terminów, w których będą przeprowadzane określone próby – dodaje włodarz.

Reklama

Planowany termin odbioru obiektu został określony na 12 kwietnia. Po tym terminie nastąpi też płatność drugiej transzy promesy

- Inwestycja ta jest niezwykle potrzebna w połączeniu z innymi realizowanymi przez nas zadaniami. Przede wszystkim chodzi tu o zakończoną już rozbudowę sieci kanalizacyjnej w miejscowości Ostrówek – Dobryszyny oraz o planowaną budowę w Okalewie, która będzie podłączona do Dobryszyn. Zwiększona przez to ilość ścieków wymaga jeszcze modernizacji trzech przepompowni. Tym bardziej, że już niebawem centralna część gminy będzie w pełni skanalizowana. Z pewnością oczyszczalnia po rozbudowie i modernizacji będzie korzystniejsza i mniej uciążliwa dla środowiska i samych mieszkańców – reasumuje Arkadiusz Banaś.

Reklama

- Cieszę się, że poprzedni wójt podjął zintegrowane działania w sprawie jednoczesnej rozbudowy sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków. Nie sztuką byłoby rozbudować samą kanalizację a nie mieć gdzie tych ścieków oczyścić – dodaje wójt.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/01/2025 08:02
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości