We wtorek 7 maja odbyła się pierwsza sesja dziewiątej kadencji Rady Gminy w Mokrsku. Miała bardzo uroczysty charakter. W jej trakcie zaprzysiężeni zostali radni, wójt gminy oraz wybrano przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady.
Sesję otworzył, zgodnie z zasadami, radny senior, czyli najstarszy wiekiem spośród wybranych 15 radnych. W obecnej kadencji jest nim Tadeusz Papina.
- Być radnym to wielki zaszczyt, ale jednocześnie duża odpowiedzialność i obowiązek względem wyborców – powiedział na początku posiedzenia. - Wyborcy gminy obdarzyli nas zaufaniem oraz obciążyli odpowiednim mandatem sprawowania władzy samorządowej. Tego zaufania nie należy zawieść. Wymagać to będzie od nas rzetelnego wypełniania regulaminowych obowiązków, odpowiedzialności za realizację wniosków i postulatów wyborców oraz postępowania zgodnego ze złożonym w dniu dzisiejszym ślubowaniem.
Potem radni otrzymali zaświadczenia o wyborze na te zaszczytne funkcje i złożyli ślubowanie. Zaprzysiężona rada wybrała spośród swojego grona przewodniczącego. Został nim, prowadzący już sesję, Tadeusz Papina. W tajnym głosowaniu otrzymał dwanaście głosów „za”, dwa były „przeciw”, a jeden nieważny. Na to stanowisko zgłosił go Zbigniew Szkudlarek.
W podobny sposób wybrano wiceprzewodniczącą rady. Jest nią Grażyna Siudy, którą zaproponowała Judyta Sokół. Opowiedziało się za nią 14 radnych.
Po części wyborczej sesji nastąpiło przekazanie sztandaru Rady Gminy. Halina Maślanka, która w minionej kadencji pełniła funkcję przewodniczącej, powierzyła go nowemu przewodniczącemu.
Ostatnim, ale jakże ważnym punktem pierwszej sesji, było ślubowanie wójta Zbigniewa Dąbrowskiego, w którym zapewniał, że dochowa wierności prawu, a swój urząd sprawował będzie tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy.
- Chciałbym serdecznie podziękować wyborcom, którzy obdarzyli mnie takim dużym kredytem zaufania – powiedział po złożeniu ślubowania. - Kredyt zobowiązuje, dlatego deklaruję i obiecuję, że również w tej kadencji będę pracował z takim zaangażowaniem i oddaniem, jak w kadencji poprzedniej.
Pogratulował przy tym nowo wybranym radnym oraz podziękował za pięć i pół roku dobrej i owocnej dla gminy współpracy Halinie Maślance oraz dotychczasowemu staroście wieluńskiemu Markowi Kielerowi, który też był obecny na tej sesji.
W składzie nowej rady znaleźli się przedstawiciele trzech komitetów wyborczych. Największą siłę stanowi KWW Ochotniczych Straży Pożarnych w Mokrsku. Reprezentują go: Jakub Panaszek, Dominik Stefaniak, Szymon Kowalski, Adam Zaremba, Marcin Kujawiak, Marek Pietras i Paweł Kuźnik. Wszyscy, za wyjątkiem Marka Pietrasa, debiutują w roli radnych.
Z listy komitetu wyborczego Zbigniewa Dąbrowskiego do rady weszło sześć osób. Są to: Dominik Chwaliński, Grażyna Siudy, Tadeusz Papina, Judyta Sokół, Zbigniew Szkudlarek oraz pełniąca tę funkcję po raz pierwszy Katarzyna Wosiewicz. Natomiast Dariusz Dudzik i Elżbieta Zdzisława Wyrembak to przedstawiciele KWW Trzecia Droga. Radnymi są już kolejny raz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze