Postępująca ciągle kanalizacja gminy Mokrsko, spowodowała, że znajdująca się tu oczyszczalnia ścieków nie będzie wkrótce w stanie ich przerobić. Dlatego jakiś czas temu władze gminy podjęły działania, które mają na celu rozbudowę i modernizację tego obiektu.
W gminie z dobrodziejstwa kanalizacji na razie korzystają dwie miejscowości – prawie całe Mokrsko oraz większość Krzyworzeki. Stąd ścieki odprowadzane są do oczyszczalni, która znajduje się w Mokrsku. Powstała ona wiele lat temu i dlatego wymaga już modernizacji. Również kończą się jej moce przerobowe, więc trzeba ją rozbudować.
- Chcemy to zrobić po to, żeby przyłączyć kolejne miejscowości – tłumaczy wójt Zbigniew Dąbrowski. - W tym roku ukończyliśmy kanalizację Krzyworzeki I i Mokrska - Korei. W przyszłym roku będą kanalizowane Mokrsko Wola i przysiółki Krzyworzeki - Krajków oraz Majorat. Rozpocznie się też budowa kanalizacji w Ożarowie wzdłuż drogi powiatowej. A będzie to duże przedsięwzięcie, bo po pierwsze – jest to droga powiatowa, a po drugie – w jej pasie są instalacja gazowa, wodociąg, kanalizacja burzowa i przewody telefoniczne. I te wszystkie miejscowości będą podłączone do oczyszczalni w Mokrsku. A więc aż się prosi, żeby ją zmodernizować i przygotować do przyjęcia większej ilości ścieków.
Na dobudowanie nowego bloku oczyszczalni i modernizację starego, gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości 7,1 mln zł z drugiego naboru Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych. Inwestycję postanowiono przeprowadzić w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W wyniku przetargu na wykonawcę zadania wybrano firmę Stalbudom z Warszawy. To do niej należy przygotowanie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie niezbędnych uzgodnień i uzyskanie koniecznych zezwoleń. Ona również przeprowadzi rozbudowę i modernizację obiektu. Zaoferowana przez nią cena inwestycji wyniosła prawie 9,57 mln zł.
- A więc jako gmina będziemy musieli dołożyć blisko 2,5 miliona złotych – mówi Zbigniew Dąbrowski. - Ponieważ jest to inwestycja kanalizacyjna, więc w grę wchodzi też rozliczenie VAT-u i ogólnie będzie mniej.
Teraz trwa projektowanie. Prace budowlane rozpoczną się w tym roku, a ukończone mają być w maju 2025 r.
Oczyszczalnia ścieków w Mokrsku, mimo trapiących ją problemów, dobrze służy gminie. Ciągle się w niej coś ulepsza, modernizuje, poprawia. Największą inwestycją, którą przeprowadzono w ostatnim czasie, było zamontowanie w 2021 r. prasy do odwadniania osadu.
- Daje nam ona duże oszczędności, bo do wywożenia i odwadniania osadu nie musimy już zatrudniać firmy zewnętrznej – podkreśla wójt Dąbrowski. - Robimy to u siebie przy pomocy tej nowoczesnej prasy. A osad odbiera od nas i później kompostuje firma "Ziemia Polska". Miesięcznie jest go około dwudziestu ton.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze