Reklama

Oczyszczalnia ścieków w Mokrsku będzie rozbudowana

Postępująca ciągle kanalizacja gminy Mokrsko, spowodowała, że znajdująca się tu oczyszczalnia ścieków nie będzie wkrótce w stanie ich przerobić. Dlatego jakiś czas temu władze gminy podjęły działania, które mają na celu rozbudowę i modernizację tego obiektu.

 

W gminie z dobrodziejstwa kanalizacji na razie korzystają dwie miejscowości – prawie całe Mokrsko oraz większość Krzyworzeki. Stąd ścieki odprowadzane są do oczyszczalni, która znajduje się w Mokrsku. Powstała ona wiele lat temu i dlatego wymaga już modernizacji. Również kończą się jej moce przerobowe, więc trzeba ją rozbudować.

Reklama

- Chcemy to zrobić po to, żeby przyłączyć kolejne miejscowości – tłumaczy wójt Zbigniew Dąbrowski. - W tym roku ukończyliśmy kanalizację Krzyworzeki I i Mokrska - Korei. W przyszłym roku będą kanalizowane Mokrsko Wola i przysiółki Krzyworzeki - Krajków oraz Majorat. Rozpocznie się też budowa kanalizacji w Ożarowie wzdłuż drogi powiatowej. A będzie to duże przedsięwzięcie, bo po pierwsze – jest to droga powiatowa, a po drugie – w jej pasie są instalacja gazowa, wodociąg, kanalizacja burzowa i przewody telefoniczne. I te wszystkie miejscowości będą podłączone do oczyszczalni w Mokrsku. A więc aż się prosi, żeby ją zmodernizować i przygotować do przyjęcia większej ilości ścieków.

Na dobudowanie nowego bloku oczyszczalni i modernizację starego, gmina uzyskała dofinansowanie w wysokości 7,1 mln zł z drugiego naboru Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych. Inwestycję postanowiono przeprowadzić w formule „zaprojektuj i wybuduj”. W wyniku przetargu na wykonawcę zadania wybrano firmę Stalbudom z Warszawy. To do niej należy przygotowanie dokumentacji technicznej, przeprowadzenie niezbędnych uzgodnień i uzyskanie koniecznych zezwoleń. Ona również przeprowadzi rozbudowę i modernizację obiektu. Zaoferowana przez nią cena inwestycji wyniosła prawie 9,57 mln zł.

Reklama

- A więc jako gmina będziemy musieli dołożyć blisko 2,5 miliona złotych – mówi Zbigniew Dąbrowski. - Ponieważ jest to inwestycja kanalizacyjna, więc w grę wchodzi też rozliczenie VAT-u i ogólnie będzie mniej.

Teraz trwa projektowanie. Prace budowlane rozpoczną się w tym roku, a ukończone mają być w maju 2025 r.

Oczyszczalnia ścieków w Mokrsku, mimo trapiących ją problemów, dobrze służy gminie. Ciągle się w niej coś ulepsza, modernizuje, poprawia. Największą inwestycją, którą przeprowadzono w ostatnim czasie, było zamontowanie w 2021 r. prasy do odwadniania osadu.

Reklama

- Daje nam ona duże oszczędności, bo do wywożenia i odwadniania osadu nie musimy już zatrudniać firmy zewnętrznej – podkreśla wójt Dąbrowski. - Robimy to u siebie przy pomocy tej nowoczesnej prasy. A osad odbiera od nas i później kompostuje firma "Ziemia Polska". Miesięcznie jest go około dwudziestu ton.

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości