Reklama

RADNI PODNIEŚLI DIETY SOBIE I SOŁTYSOM

31/05/2023 16:06

Skomlińscy radni zdecydowali o podwyżce swoich diet. Za zwiększeniem uposażeń na marcowej sesji opowiedziała się zdecydowana większość w radzie gminy. To druga taka podwyżka w bieżącej kadencji.


W gminie Skomlin, która liczy blisko 3 200 mieszkańców, obecni radni, kiedy po ostatnich wyborach rozpoczynali swoją pracę, nie zmienili diet. Pozostawili je w wysokościach, jakie ustalili ich poprzednicy zasiadający w radzie w latach 2014 – 2018. Otrzymywali wówczas 400 zł miesięcznie, natomiast przewodniczący rady 1 125 zł, wiceprzewodniczący 500 zł i tyle samo czworo przewodniczących komisji działających w radzie.

Reklama

Po niespełna 2,5 roku pracy, w marcu 2021 r., rajcy dali sobie pierwszą podwyżkę. Wtedy na największy zastrzyk gotówki mógł liczyć przewodniczący rady, na którego konto wpływało już 1 300 zł, czyli o 175 zł więcej. Uposażenie wiceprzewodniczącego i przewodniczących komisji zwiększyło się o 125 zł, a szeregowego radnego o 100 zł.


Po kolejnych dwóch latach, na sesji 29 marca tego roku, skomlińscy radni po raz drugi głosowali za podniesieniem swoich świadczeń. Tym razem wszystkie dotychczasowe kwoty podwyższone zostały o 100 zł. Po wejściu w życie nowych stawek, co nastąpiło 1 maja, przewodniczący rady gminy będzie otrzymywał co miesiąc 1 400 zł, wiceprzewodniczący rady i czwórka przewodniczących komisji dostaną po 725 zł, natomiast pozostali radni po 600 zł.

Reklama

Samorządowcy otrzymują te kwoty co miesiąc pod warunkiem, że uczestniczą we wszystkich sesjach i wszystkich spotkaniach swoich komisji. Jeśli nie są obecni na którymś z zebrań, ich dieta pomniejszana jest o 20 procent. W przypadku, gdy w danym miesiącu są nieobecni na sesji i komisjach, diety im nie przysługują.


Sama uchwała w sprawie ustalenia wysokości diet nie wywołała na sesji żadnej dyskusji. Natomiast każdy przewodniczący swojej komisji powiedział, że temat ten omawiany był na komisjach, przed sesją.

Reklama

Przy głosowaniu radni nie byli jednomyślni. Za podwyżką opowiedzieli się: Agnieszka Burzyńska, Izabela Ciura, Roman Furman, Michał Hucz, Halina Kamińska, Teresa Kozica, Tomasz Madziała, Wiesława Podeszwa, Grażyna Spodymek, Andrzej Wesoły, Andrzej Żółtaszek i Jarosław Żółtaszek. Od głosu wstrzymali się: Magdalena Idasiak, Elżbieta Kiczka i Czesław Radziszewski.


- Głównym powodem podwyżki diet była inflacja – wyjaśnia wójt Grzegorz Maras. - Ich wysokość dopasowana została do wskaźnika inflacji za 2022 rok.

Reklama

Na tej samej marcowej sesji, radni zajęli się również dietami sołtysów. W 2016 r. rada ustaliła dla nich to świadczenie w wysokości 125 zł miesięcznie. W 2021 r. obecni radni podwyższyli je do 200 zł. Od maja otrzymywać będą 300 zł. Ale w sytuacji, gdy sołtys jest równocześnie radnym, będzie pobierał tylko 80 procent tej kwoty, czyli 240 zł. W przypadku tej uchwały radni byli już jednomyślni i wszyscy rękę podnieśli „za”.


F ot.: Elżbieta Wodecka


Zdjęcie:


Na marcowej sesji skomlińscy radni zajęli się m. in. podwyżkami diet dla siebie i sołtysów

Reklama






Aplikacja na Androida

Reklama

Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości