Za nami ferie zimowe, które dla wieluńskich policjantów były czasem wzmożonej pracy. Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży wyjeżdżających na zimowy wypoczynek oraz mieszkańców powiatu wieluńskiego. Kontrolowali autobusy, sprawdzali trzeźwość kierowców i reagowali na przekroczenia prędkości.
Jeszcze przed rozpoczęciem przerwy zimowej mundurowi prowadzili działania profilaktyczne w szkołach i innych placówkach oświatowych. Dzielnicowi oraz policyjni profilaktycy przypominali najmłodszym zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, wyboru odpowiednich miejsc do zabawy oraz ostrzegali przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne. W trakcie spotkań poruszano również temat bezpiecznego korzystania z internetu.
Edukacyjne działania były kontynuowane także podczas ferii wśród dzieci uczestniczących w zorganizowanych formach wypoczynku. Równolegle policjanci ruchu drogowego prowadzili wzmożone kontrole na trasach powiatu wieluńskiego.
- Mundurowi zwracali szczególną uwagę na: prędkość, trzeźwość kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia najmłodszych pasażerów - opowiada st. asp. Katarzyna Stefaniak z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu.
W czasie ferii na drogach powiatu doszło do jednego wypadku drogowego oraz 20 niegroźnych kolizji. Policjanci skontrolowali także 17 autokarów przewożących dzieci na zimowy wypoczynek, sprawdzając ich stan techniczny, obowiązkowe wyposażenie, uprawnienia kierowców oraz ich trzeźwość. To jednak nie wszystko.
- Ogólnie w okresie ferii zostały skontrolowane 463 pojazdy, a policjanci - za popełnione wykroczenia - nałożyli 222 mandaty karne oraz 103 pouczenia. Niemal wszystkie mandaty dotyczyły przypadków przekroczenia prędkości. Mundurowi zatrzymali również 45 dowodów rejestracyjnych. Niestety pomimo apeli wciąż zdarzają się kierowcy, którzy decydują się kierować pojazdami pod wpływem alkoholu. W tym okresie mundurowi wyeliminowali z ruchu łącznie czterech kierujących pod wpływem alkoholu - podsumowuje st. asp. Katarzyna Stefaniak.
Policjanci podkreślają, że choć bilans ferii w powiecie wieluńskim można uznać za stosunkowo spokojny, nadal nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców. Funkcjonariusze zapowiadają, że kontrole prędkości i trzeźwości będą kontynuowane również po zakończeniu zimowej przerwy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze