Reklama

Świętowali ćwierćwiecze - samorządowcy z powiatu pajęczańskiego spotkali się w Pałacu Męcińskich

Powiaty powróciły na mapę administracyjną Polski 1 stycznia 1999 roku. Kilka miesięcy wcześniej zostały uchwalone stosowne przepisy to umożliwiające.  Samorządowcy z Pajęczna postanowili już zacząć świętować ćwierćwiecze istnienia organu. 21 września odbyło się uroczyste posiedzenie rady powiatu, podczas którego podsumowano 25 lat funkcjonowania starostwa.

Powiat pajęczański składa się z ośmiu gmin, w tym dwóch miejsko – wiejskich. Został utworzony z części kilku dawnych województw, sieradzkiego, piotrkowskiego i częstochowskiego staraniem grupy zaangażowanych społeczników, którzy przeprowadzili kampanię poparcia dla idei.  Proces tworzenia nowego samorządu trwał kilka miesięcy. Zarówno ten czas jak i minione 25 la postanowili powspominać radni na czele z zarządem powiatu. Spotkali się w Pałacu Męcińskich podczas uroczystego, wyjazdowego posiedzenia.

 - Zaangażowanie i ciężka praca samorządowców na przestrzeni sześciu kadencji ukierunkowane były na rozwój społeczno-gospodarczy powiatu

Reklama

- mówił obecny starosta, Zbigniew Gajęcki, wyliczając kolejne inwestycje i obrazując zmiany w wysokości budżetu organu, który w 1999 r. wynosił niespełna 22 mln zł, potem systematycznie rósł, w ubiegłym roku było to 60 mln zł, a na ten rok zaplanowano 100 mln zł

- Powiat, pomimo braku  wpływu na kształtowanie swoich dochodów budżetowych, z powodzeniem realizuje przypisane ustawowo zadania, dzięki sukcesywnemu pozyskiwaniu środków zewnętrznych oraz współpracy z samorządami gminnymi –

podkreślał Gajęcki, zaznaczając, że w ubiegłym roku pozyskano 55 mln zł, z czego 46 mln zł na remonty i inwestycje. W tym 16 mln zł na rozbudowę szpitala. 

Reklama

Podczas sesji głos oddano też gościom. Jednym z nich była poseł Beata Mateusiak-Pielucha, która swego czasu pełniła funkcję przewodniczącej zarządu powiatu.

- Czuję się częścią tej społeczności – zaznaczała parlamentarzystka.

- Mam ogromną satysfakcję, że przyczyniłam się do rozwoju tego powiatu. Na pewno mamy co wspominać. Serce rośnie, że ten projekt tak się udał, że ta ziemia wygenerowała parlamentarzystę, ministra, wojewodę, wielu znakomitych starostów. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będzie się tak rozwijała – liczy Mateusiak-Pielucha.

Reklama

W podobnym tonie wypowiadał się też wojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

- Powiat pajęczański można zaliczyć do jednych z najszybciej rozwijających się w naszym województwie, to piękna, zadbana natura i szybko rozwijająca się przedsiębiorczość – uważa wojewoda.

- Chciałbym serdecznie podziękować władzom samorządowym za dbałość i odpowiedzialne zarządzania sprawami publicznymi dla dobra społeczności lokalnej. Dzisiejsza ziemia pajęczańska to prężnie rozwijający się region. Od 25 lat, jako odrodzony samorząd, realizując swoje zadania, łączy troskę o rozwój z pielęgnowaniem lokalnej tradycji. Ufam, że gospodarność mieszkańców, połączona z samorządnością władz powiatu, pozwoli spełniać dalsze oczekiwania i wpłynie pozytywnie na wdrażanie prorozwojowych projektów – życzył.

Reklama

Uroczysta sesja była też okazją do wręczenia odznaczeń i medali dla samorządowców oraz urzędników, za długoletnią służbę i sumienne wypełnienie obowiązków. Brązowym Krzyżem Zasługi został uhonorowany Paweł Sikora, wicestarosta pajęczański, złoty medal za długoletnią pracę dostała Violetta Klimczak , a srebrny medal otrzymali: Adam Mucha, Agnieszka Światłowska,  Michał Konieczny, Anna Zasada, Anna Pazera, Andrzej Kamiński, Marek Bednarski i Edyta Wawer. Ponad to syn zmarłego artysty, Józefa Kępińskiego, odebrał pośmiertne odznaczenie dla ojca „Zasłużony dla powiatu pajęczańskiego”.

- Jestem dumny, że przed 25 lat mogłem służyć temu powiatowi, że mogłem realizować swoje wizje – opowiadał wicestarosta Sikora.

Reklama

- Zaczynałem jako najmłodszy radny z przyjemnością czytałem przysięgę, ale będąc w opozycji niewiele mogłem zrealizować, czasami mogłem tylko przysporzyć wiele pracy pracownikom (…) –  żartował.

- Dziś, dzięki kolegom radnym, mogę realizować swoje marzenia, czyli inwestycje rozwój powiatu (…) – zaznaczał.

- Ważne jest, aby ludzie czuli, że mogą przyjść, porozmawiać o problemach. Myślę, że warto wierzyć w siebie, te lekcje które dostałem na początki kadencji mobilizowały mnie do tego, aby jeszcze bardziej pracować  z ludźmi, jeszcze bardziej walczyć o lepszy wynik, by potem móc poczekać i realizować pewne inwestycje – podkreślał Sikora.

Reklama

Na uroczystą sesję powiatu zostali też zaproszeni  przedstawiciele partnerskiego niemieckiego  powiatu Saalekreis, byli starostowie oraz wójtowie i burmistrzowie z gmin, składających się na powiat. Ci ostatni Poza nielicznymi wyjątkami, przysłali swoich zastępców lub nie pojawili się wcale.

- Zaproszenie były rozesłane do wszystkich  - zapewnia Paweł Sikora.

- Był m.in. burmistrz Pajęczna oraz wójt Kiełczygłowa, zastępca wójt z Brzeźnicy, Strzelec Wielkich, nie wnikam w powody nieobecności, być może termin nie wszystkim pasował, byłem zaskoczony, że gospodarz tego terenu, burmistrz Działoszyna, nie pojawił się ani nikogo nie oddelegował – oględnie komentował wicestarosta.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Emigrant - niezalogowany 2023-10-04 06:08:33

    Jakoś dziwnie ta sesja miała miejsce tuż przed wyborami???? i na dodatek większość to działacze PIS ???????????? nie ma to jak krypto reklama i to dzięki prasie lokalnej???? czyżby Obajtek miał swoje wpływy na tutejszą prasę ????

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości