Reklama

Dzień Otwarty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Gromadzicach, "Wejdź w nasze buty" – wspólne doświadczenie życia osób z niepełnosprawnościami

14 marca, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach zorganizował Dzień Otwarty pod hasłem "Wejdź w nasze buty". Uczestnicy mieli okazję poznać codzienne wyzwania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, biorąc udział w symulacjach oraz zapoznać się z metodami wsparcia rozwoju dzieci. To wydarzenie pokazało, jak funkcjonuje ośrodek oraz jak ważne są terapie i indywidualne podejście do każdego ucznia.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Gromadzicach zorganizowano Dzień Otwarty, który miał za zadanie pokazanie uczestnikom, jak wygląda codzienne życie osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Ośrodek przyjmuje osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. 

Hasło "Wejdź w nasze buty" zachęcało do głębszego zrozumienia wyzwań, z jakimi zmagają się osoby z ograniczeniami ruchowymi, sensorycznymi oraz intelektualnymi. W spotkaniu udział wzięli Bożena Krej, naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Wieluniu, Joanna Kałdońska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Wieluniu oraz rodzice uczniów ośrodka, jak i spoza niego. 

Reklama

- Głównym celem wydarzenia była promocja ośrodka poprzez uczestnictwo gości w przygotowanych strefach dotyczących zajęć i terapii, uświadomienie osób w normie w jaki sposób można pomagać osobom niepełnosprawnym oraz doświadczenie wyzwań z jakimi muszę się zmierzyć - relacjonuje Barbara Mazur, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach. 

- Tworząc hasło ,,Wejdź w nasze buty" chcemy pokazać, że te buty w których chodzą nasi uczniowie, nie zawsze są wygodne i problemy z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością są dla nich trudne do pokonania - podkreśla szefowa placówki. 

Reklama

Podczas wydarzenia goście mieli niepowtarzalną szansę wziąć udział w symulacjach, które pozwalały im poczuć się w roli osoby z niepełnosprawnością. Uczestnicy, dzięki specjalistycznym urządzeniom, doświadczyli trudności, z jakimi spotykają się osoby na co dzień. To unikalne doświadczenie miało na celu nie tylko uwrażliwienie, ale także szerzenie wiedzy na temat wyzwań, przed którymi stają osoby z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy Dnia Otwartego, aby dostać się do ośrodka doświadczyli niepełnosprawności ruchowej i wjechali do niego na wózku inwalidzkim. Pierwszym punktem programu było przywitanie gości w języku migowym przez Agatę Włodarczyk-Jasianek, wychowawcę z ośrodka w Gromadzicach oraz przemówienie dyrektor Barbary Mazur, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach. 

Reklama

- Dni Otwarte są bardzo potrzebne, szczególnie dla rodziców, krórzy chcą tutaj przyprowadzić swoje dziecko, czy nawet dla tych, którzy korzystają już z tej placówki. Mogą zobaczyć jakimi metodami nauczyciele pracują z dziećmi. Fajnie było posłuchać i zobaczyć jak się czuje osoba niepełnosprawna. Na dzisiejsze spotkanie wjechałam wózkiem inwalidzkim i powiem szczerze, że dla osoby, u której aktywność fizyczna jest znikoma, było to bardzo trudne - mówi Joanna Kałdońska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Wieluniu.

Po części oficjalnej zaproszono gości do zwiedzania ośrodka. Na poszczególnych strefach wychowawcy przedstawili jak wyglądają terapie oraz zajęcia z których korzystają uczniowie ośrodka na co dzień.  Pierwszą z nich była stacja pod nazwą ,,Terapia Tomatisa- jak dźwięk wpływa na mózg?". Joanna Majda wyjaśniła w jaki sposób stymulacja dźwiękowa wpływa na koncentrację, mowę i emocje.  

Reklama

Kolejnym punktem programu była stacja ,,Terapia Biofeedback- kontrola umysłu". Anna Krzemińska opowiedziała jak biofeedback pomaga w nauce koncentracji i redukcji stresu.
Następną strefą było ,,Musicon Care". Goście poznali innowacyjny instrument na którym mogli spróbować zagrać. Prowadząca Ewa Marciniak powiedziała kilka słów na temat, jak zabawa rytmem i dźwiękiem wspomaga rozwój, reguluje emocje i pobudza kreatywność. 

- Na zajęciach otwartych zaprezentowałam sprzęt muzyczny Musicon Care, który posiadamy na terenie ośrodka. Jest to niesamowicie wszechstronne urządzenie, ponieważ nie używa się go wyłącznie w celach muzycznych, ale również można na nim ćwiczyć przeróżne umiejętności takie jak: koordynacja wzrokowo-ruchowa, doznania słuchowe lub wyrażanie emocji.  Mogą z niego korzystać zarówno dzieci, jak i osoby starsze - tłumaczy Ewa Marciniak, wychowawca ośrodka w Gromadzicach. 

Reklama

Po zajęciach muzycznych, osoby biorące udział w Dniu Otwartym udały się do strefy o nazwie,, Logopedia- doświadczenie bariery komunikacyjnej". Zwiedzający wcielili się w osoby niemówiące i spróbowali porozumiewać się podczas zajęć za pomocą alternatywnych metod takich jak: tablice komunikacyjne, aplikację MÓWik czy wydrukowanych symboli. Anna Maliszak, logopeda w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Gromadzicach zobrazowała jak wygląda terapia dla osób niemówiących lub słabo mówiących. 

- Podczas mojej prezentacji zwróciłam uwagę na to, aby osoby dorosłe poczuły jak jest być osobą niemówiącą. Na chwilę przestały mówić werbalnie, po to, aby mogły popracować z tabletem, aplikacją MÓWik. Za pomocą tej aplikacji uczymy dzieci z niepełnosprawnością w komunikowaniu się, wyrażania emocji oraz swoich potrzeb - mówi Anna Maliszak.

Reklama

Ostatnim punktem programu był tor przeszkód, w trakcie którego uczestnicy wcielili się w osoby niewidome lub niedowidzące. Pokonując tor przeszkód w specjalnych okularach, które zniekształcają obraz i opaskach zakrywających oczy, doświadczyli z jakimi trudnościami muszą się zmierzać każdego dnia.
Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z pracownikami Ośrodka oraz poznać codzienne wyzwania i sukcesy wychowanków. Dzięki prezentacjom, mogli również dostrzec, jak zorganizowane są zajęcia edukacyjne i terapeutyczne, oraz w jaki sposób personel wspiera rozwój dzieci.

- W powiecie wieluńskim jest wiele bardzo dobrych szkół. Jednak ośrodek w Gromadzicach wyróżnia się tym, że jako jedyny posiada na terenie internat. Mój syn podczas pobytu w tej placówce nauczył się większej samodzielności, a przede wszystkim zyskał grono przyjaciół - podkreśla Aldona Dybka-Spodymek, mama Kuby, wychowanka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach.  

Reklama

Dzień Otwarty zakończył się poczęstunkiem przygotowanym przez wychowanków ośrodka pod kierownictwem Małgorzaty Blajer, nauczycielki przysposobienia do pracy. Uczniowie z uśmiechem na twarzy oraz zaangażowaniem uczestniczyli w obsłudze gości.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach po raz kolejny udowodnił, jak ważne jest tworzenie przestrzeni do wzajemnego zrozumienia oraz wspierania osób z niepełnosprawnościami w ich codziennym życiu.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/03/2025 14:29
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości