Reklama

Gruby szmal na inwestycje

120 milionów trafi do samorządów powiatu wieluńskiego, 86 milionów do pajęczańskiego, a prawie 85 milionów do wieruszowskiego. Gminy oraz powiaty z naszego terenu mają powody do zadowolenia. Tym razem wszystkie samorządy dostały duże dotacje, nawet gmina Wieluń, która we wcześniejszych rozstrzygnięciach wyglądała marnie.

Przedstawiciele partii rządzącej zorganizowali spotkania z samorządowcami, ogłaszając wyniki kolejnego rozdania z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W Lututowie, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości – Paweł Rychlik i Piotr Polak, rozdawali symboliczne czeki samorządowcom z powiatu wieruszowskiego. W Wieluniu, poseł Rychlik spotkał się z przedstawicielami gmin z terenu powiatu wieluńskiego i pajęczańskiego, sala narad w budynku starostwa, pękała w szwach. Prócz wójtów i burmistrzów po symboliczne czeki przyjechały liczne delegacje z dwóch powiatów. W Pajęcznie informację o dofinansowaniach, w kameralnym gronie, przekazała poseł PiS Beata Mateusiak-Pielucha.
Dofinansowania otrzymały wszystkie gminy i powiaty w naszym regionie. Kto i na co dostał pieniądze, w poszczególnych gminach? Już podajemy…
 

SAMORZĄDY Z WIELUŃSKIEGO

Reklama


Łącznie 120 milionów dla samorządów w powiecie wieluńskim robi wrażenie. Szczególnie, że te pieniądze, w dużej mierze będą zainwestowane w infrastrukturę.
Powiat Wieluński jako instytucja otrzymał ponad 15 milionów na dwie inwestycje. 9 975 000 zł na przebudowę drogi powiatowej w Komornikach i Zmyślonej oraz 5 130 000 zł na przebudowę drogi w miejscowościach: Bieniec, Mierzyce, Łaszew i Przycłapy.
Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, nie krył zadowolenia, podczas spotkania z posłem Pawłem Rychlikiem. Gmina Wieluń otrzymała bowiem dofinansowanie w kwocie 18 700 000 zł na budowę drogi gminnej. W swoim wystąpieniu, Okrasa zaznaczył, że jest wdzięczny przede wszystkim prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który miał bardzo mocno przyczynić się do przyznania dotacji, a także premierowi Mateuszowi Morawieckiemu…
- Dostałem dzisiaj sms-a od pana premiera – chwalił się burmistrz Paweł Okrasa, dorzucając jeszcze, że dziękuje /także posłowi Tadeuszowi Woźniakowi, który miał dzwonić do włodarza Wielunia kilkakrotnie.
Gmina Wierzchlas otrzymała prawie 10 milionów złotych. 6 650 000 zł na rozbudowę gminnej oczyszczalni ścieków w Krzeczowie oraz 3 325 000 zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej.
Wójt Leszek Gierczyk przyznaje, że to dla małej gminy Wierzchlas, którą kieruje, duży zastrzyk finansowy. Jest optymistą, jeśli idzie o kwestię znalezienia wykonawców wspomnianych wcześniej zadań.
Gospodarz gminy Skomlin Grzegorz Maras nie szczędził miłych słów pod adresem posła Pawła Rychlika. Dziękował także Łukaszowi Dybce, radnemu Rady Powiatu, który pomagał na etapie przygotowania wniosku. A gmina Skomlin otrzymała aż trzy dotacje – 3 800 000 zł na budowę kanalizacji sanitarnej w Zbęku i Malinówce oraz przebudowę sieci wodociągowej w Skolinie, 3 800 000 zł na przebudowę dróg gminnych, tj. ul. Olszyńskiej i ul.Babinicza, 1 900 000 zł na farmę fotowoltaiczną w całości należącą do gminy.
Wójt gminy Pątnów przyjechał po odbiór symbolicznych czeków z bardzo liczną delegacją. Jak uzasadniał zgromadzonym, chciał pokazać jak ważne są inwestycje dla lokalnej społeczności. Pątnów otrzymał 6 270 000 zł na przebudowę drogi gminnej w Dzietrznikach, 1 241 000 zł na przebudowę budynku OSP w Grębieniu i 963 000 zł na budowę boiska wielofunkcyjnego z kompleksem lekkoatletycznym w Załęczu Małym.
Gmina Ostrówek łącznie otrzymała ponad 11 milionów dotacji. W tym 2 880 000 zł na budowę boiska oraz zaplecza socjalno-administracyjnego, 2 953 753,30 zł na przebudowę i remonty dróg lokalnych oraz 5 329 500 zł na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Rudlicach.
Niewiele mniej otrzymała gmina Osjaków. Łącznie 10 300 000 zł dotacji. Z tego 4 700 000 zł na termomodernizację Urzędu Gminy w Osjakowie i świetlicy wiejskiej w Raduczycach, 3 000 000 zł na budowę sieci kanalizacyjnej w Gabrielowie, Zofii i Osjakowie oraz 2 600 000 zł na przebudowę dróg w między Kuźnicą Ługowską a Kuźnicą Strobińską.
Zbigniew Dąbrowski, wójt gminy Mokrsko odbierał kolejne czeki na inwestycje z niekrytym uśmiechem. Równe 10 milionów złotych dotacji, to ładna sumka. 7 100 000 zostanie przeznaczone na rozbudowę oczyszczalni, a 2 900 000 zł na odnowę centrum Chotowa.
W gminie Konopnica, dzięki rządowej dotacji w kwocie 4 500 000 zł, ma zostać przeprowadzona modernizacja domu kultury i biblioteki. Druga dotacja dla gminy zarządzanej przez Grzegorza Turalczyka, to 4 370 000 zł na przebudowę dróg w Strobinie.
Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły, otrzymał z rąk posła Rychlika dwa symboliczne czeki. Jeden na kwotę 6 840 000 zł na wzniesienie budynku zero emisyjnego, z przeznaczeniem na klub dziecięcy i przedszkole w Wydrzynie. Drugi z kwotą 2 945 000 zł na rozbudowę drogi w Wydrzynie Kolonii.
Gmina Biała otrzymała dofinansowanie na jeden projekt, ale za to, na dość dużą kwotę, bo aż 8 651 129 zł. Dotacja pozwoli na przebudowę dróg wewnętrznych na terenie gminy.
 

SAMORZĄDY Z PAJĘCZAŃSKIEGO

Reklama


Ponad 90 milionów złotych przyznano samorządom powiatu pajęczańskiego w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Dofinansowanie kilkunastu projektów otrzymają wszystkie gminy jak również sam powiat. W planie jest między innymi remont drogi łączącej Pajęczno i Siemkowice.
W puli wniosków przewidzianych do realizacji, w drugim etapie rządowego programu, osiem gmin powiatu pajęczańskiego otrzyma średnio po dziesięć milionów złotych na inwestycje drogowe, wodno - kanalizacyjne, budowę i modernizację sal sportowych oraz instytucji kultury.
Sam powiat otrzymał środki, które pozwolą na remont i przebudowę jednej z najważniejszych arterii komunikacyjnych tego terenu - drogi powiatowej łączącej Pajęczno z Siemkowicami.
- Na realizację tej inwestycji otrzymaliśmy ponad dziesięć i pół miliona złotych. Z naszego budżetu dołożymy około pół miliona. To bardzo ważna inwestycja, która poprawi komunikację w powiecie i z pewnością przyniesie ulgę mieszkańcom Dylowa Szlacheckiego, którzy o jej remont zabiegali - komentuje Zbigniew Gajęcki, starosta pajęczański.
Droga doczeka się nie tylko remontu nawierzchni i poszerzenia. Wzdłuż niej powstanie także ciąg pieszy.
- Ten etap przebudowy obejmie część do miejscowości Tuszyn. Wiemy, że będzie to utrudnienie dla mieszkańców powiatu ale liczymy na wyrozumiałość. Chcemy aby prace zakończyły się przed końcem 2023 roku - dodaje starosta Gajęcki.
Do gminy Działoszyn ma popłynąć 9 975 000 zł z przeznaczeniem na budowę i modernizację infrastruktury drogowej.
W gminie Kiełczygłów dwie inwestycje będą wykonane ze wsparciem rządowych pieniędzy. 4 750 000 zł gmina otrzymała na modernizację dróg, a 5 700 000 zł na budowę oczyszczalni ścieków.
3 600 000 zł na budowę Centrum Dziedzictwa Kultury i Tradycji imieniem Jana Długosza pozyskała z rządowego programu gmina Nowa Brzeźnica. Powstanie dzięki temu nowoczesny ośrodek kultury z zapleczem.
- W projekcie znalazła się między innymi duża sala ze sceną i widownią. Obok niej oczywiście pomieszczenia do prowadzenia warsztatów muzycznych czy plastycznych. Bez wsparcia z programu rządowego nie bylibyśmy w stanie pozwolić sobie na taką inwestycję. Liczę, że to miejsce przyciągnie osoby nie tylko z naszej gminy - mówi Jacek Jarząbek, wójt Nowej Brzeźnicy.
Prócz tego Nowa Brzeźnica dostała 4 750 000 zł na modernizację dróg.
Drogowe inwestycje uwzględniono także we wnioskach we wszystkich gminach powiatu. Modernizowane mają być między innymi drogi w gminie Strzelce Wielkie, na co wójt gminy Marek Jednak pozyskał dwie dotacje o łącznej wartości 9 690 000 zł.
Z rąk Pawła Rychlika, w Wieluniu, symboliczne czeki z rządowymi dotacjami, odebrali przedstawiciele gminy Sulmierzyce z Anną Szydłowską, sekretarz gminy i zastępca wójta, na czele. Gmina Sulmierzyce z wykorzystaniem dotacji przeprowadzi aż trzy inwestycje, na które otrzymała wsparcie. 3 799 000 zł samorząd otrzymał na rozbudowę drogi w Bielikach. 2 252 000 zł na budowę przychodni zdrowia i 2 374 000 zł na przebudowę dróg w Kuźnicy i Nowej Wsi.
Gmina Rząśnia otrzyma łącznie 9 950 000 zł. 4 950 000 zł ma być przeznaczony na remont hali sportowej w Rząśni i zagospodarowanie terenu przy byłej szkole w Stróży.
- Planujemy stworzenie miejsca rekreacyjno - sportowego przy pałacyku, będącym wcześniej budynkiem szkoły podstawowej. To teren parkowy, który zostanie zrewitalizowany i będzie służył miejscowej społeczności - mówi Aldona Nagodzińska - Sadek, sekretarz gminy Rząśnia.
Druga dotacja dla gminy Rząśnia 5 mln zł, przeznaczona zostanie na poprawę stanu dróg.
O stan budynków związanych z kulturą zadbano także we wniosku w gminie Pajęczno, która otrzyma łącznie 9 429 630,51 zł dotacji. Tutaj obok inwestycji drogowych i modernizacji ujęcia wody w Jankach oraz dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków, ponad dwa miliony złotych przeznaczono z rządowego wsparcia na rozbudowę i przebudowę Miejskiego Ośrodka Kultury w Pajęcznie. Miasto dołoży do tego około dwieście tysięcy złotych.
- Przede wszystkim będzie to rewitalizacja budynku, który myślę, że stanie się wizytówką centrum Pajęczna. Od strony terenu zielonego z tyłu budynku powstanie zadaszony taras mogący służyć za scenę. Projekt jest już gotowy. Czeka nas teraz wyłonienie wykonawcy i mam nadzieję, że uda się to w miarę szybko. Chciałbym aby pod koniec przyszłego roku budowa się zakończyła - mówi Piotr Mielczarek, burmistrz Pajęczna.
Zofia Kotynia, wójt gminy Siemkowice, podkreślała, że bez pomocy ze strony posła Pawła Rychlika, nic by nie zdziałała.
- Tych pieniędzy, by po prostu nie było. Na szczęście na pana Rychlika, zawsze możemy liczyć – mówi Kotynia.
Gminie Siemkowice przyznano rządową dotację w kwocie 9 900 000 zł, z przeznaczeniem na budowę hali sportowej.
Na szybkie wyłonienie wykonawców w dofinansowanych projektach i ich sprawną realizację liczy także, obecna podczas spotkania z samorządowcami przy ogłaszaniu wyników w pajęczańskim, poseł na Sejm Beata Mateusiak - Pielucha.
- Będę się przyglądać czy nie pojawią się trudności związane z rosnącymi kosztami inwestycji i jeśli zajdzie taka potrzeba szukać rozwiązania potencjalnych kłopotów. Liczę, że wszystkie projekty szybko zostaną zrealizowane, a na zakończenie któregoś z nich zaproszony zostanie premier Mateusz Morawiecki - podsumowuje posłanka.
 

SAMORZĄDY Z WIERUSZOWSKIEGO

Reklama


Powiat Wieruszowski jako instytucja otrzymał dużą dotację, bo 15 614 076 zł na przebudowę drogi powiatowej Lututów – Świątkowice.
Gmina Wieruszów otrzymała 8 873 000 zł dotacji na modernizację infrastruktury drogowej. I uwaga, burmistrz Wieruszowa Rafał Przybył, nie krył zaskoczenia.
- Liczyłem na mniej – stwierdził bez ogródek.
Największą dotacją dla gmin w powiecie wieruszowskim cieszy się wójt gminy Bolesławiec Dorota Makówka. Gmina otrzymała 11 400 000 zł wsparcia na budowę przedszkola w Bolesławcu.
Niespełna 10 milionów dotacji odebrali w formie symbolicznych czeków przedstawiciele gminy Galewice. 4 750 000 zł na przebudowę dróg, 3 960 000 zł na rozbudowę domu kultury  i 1 275 000 zł na poprawę infrastruktury edukacyjnej.
Gmina Czastary otrzymała trzy dotacje. 3 750 000 zł na budowę kanalizacji w Radostowie Pierwszym i Drugim, 1 140 000 zł na przebudowę drogi w Krajance i 4 275 000 zł na budowę stacji uzdatniania wody.
Lututów otrzymał 4 8 33 795,35 zł na przebudowę dróg, 3 611 460, 36 zł na budowę stacji uzdatniania wody w Hucie, 1 500 905 zł na montaż odnawialnych źródeł ciepła i energii elektrycznej na budynkach użyteczności publicznej.
Łącznie prawie 9,5 miliona złotych otrzymała gmina Łubnice, w dwóch odrębnych dotacjach. W obu przypadkach, wsparcie rządowe ma być przeznaczone na poprawę stanu dróg gminnych.
Wójt gminy Sokolniki Sylwester Skrzypek, z zadowoleniem przyjął informację o tym, że wszystkie trzy złożone przez niego wnioski zostały dobrze ocenione i otrzymały dotacje. 4 275 000 zł przeznaczone zostanie na modernizację dróg, 3 150 000 zł na odnawialne źródła energii, a 2 550 000 zł na poprawę bezpieczeństwa na drogach gminnych…
***
Tak oto rozdano kolejne środki z rządowego programu. Teraz samorządy muszą zakasać rękawy i zabierać się za ogłaszanie przetargów, a potem za realizację wszystkich zapowiadanych inwestycji. Posłowie partii rządzącej zapewniają, że czeki nie są bez pokrycia, a kwoty, o których mowa, realnie wpłyną na rozwój poszczególnych gmin i powiatów.

Sławomir Rajch & Grzegorz Boroń

Reklama

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości