Na 2021 r. zaplanowano kilkanaście zadań inwestycyjnych w gminie Osjaków. Jeśli wszystkie udałoby się zrealizować, ich łączny koszt wyniósłby ponad 12 mln zł. W tegorocznym budżecie uwzględniono remonty dróg, termomodernizacje budynków, czy wymianę źródeł ciepła.
Na początku 2021 r. wartość wszystkich inwestycji w gminie Osjaków wyceniono na 5 mln 383 tys. zł. Kwota uległa zmianie po uwzględnieniu kolejnego zadania w postaci wymiany źródeł ciepła w gospodarstwach mieszkańców gminy. Projekt ma kosztować 4 mln 489 tys. zł.
- Jest to kolejne zadanie, na które pozyskujemy pieniądze, a bezpośrednim beneficjentem są mieszkańcy gminy – podkreśla Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków.
- 52 budynki zostaną doposażone w nowe źródła ciepła tj. pompy powietrzne, gruntowe, jak i piece na pellet. Cieszę się ogromnie, że możemy w ten sposób poprawiać mieszkańcom warunki życia codziennego.
Następne plany to budowa sieci wodociągowej w Czernicach oraz przygotowanie projektu na kanalizację sanitarną na ul. Słonecznej w Osjakowie. Nie zabraknie zadań drogowych. Wykonana ma zostać droga gminna (1490 m) Drobnice-Szyszczyna. Wartość kosztorysowa to 1 mln 102 tys. zł. Na remont czeka też ponad trzykilometrowy odcinek Kuźnica Strobińska - Kuźnica Ługowska, na którym prace wyceniono na kwotę 2 mln 600 tys. zł. W obu przypadkach zostały złożone wnioski na dofinansowania. W Jasieniu ustalane są kwestie własnościowe. Uregulować stan prawny i rozwiązać problem komunikacyjny we współpracy z gminą Ostrówek należy także w Piskorniku Czernickim.
- Kolejne dwa zadania obejmują drogi powiatowe na naszym terenie. Bardzo się cieszę i dziękuję staroście oraz zarządowi powiatu, że nabiorą one lepszego technicznego wymiaru – przyznaje włodarz.
- Chodzi tu o drogę Drobnice – Raduczyce i Gabrielów-Strobin. Ta ostatnia inwestycja będzie też realizowana na terenie gminy Konopnica. Na realizację tych dwóch przedsięwzięć w tym roku przeznaczaliśmy dotację dla powiatu w wysokości 415 tys. zł.
Kontynuowana będzie budowa Środowiskowego Domu Samopomocy w Kolonii Raduckiej. Kosztorys prac na ten rok to ponad 2,5 mln zł, a umowa z wykonawcą została już podpisana i najniższa kwota przetargowa wyniosła 2 mln 182 tys. zł.
Zmiany obejmą też budynek urzędu gminy. Od Nadwarciańskiego Banku Spółdzielczego w Działoszynie (oddział w Osjakowie) będą przejęte dwa pomieszczenia, a do wojewódzkiego funduszu złożono wniosek na termomodernizację obiektu, wycenioną na 970 tys. zł.
- Mamy sygnały od mieszkańców, że należy coś zrobić, jeżeli chodzi o organizację pracy referatu RIT (Inwestycji Drogowej, Technicznej i Ochrony Środowiska), który zajmuje się m.in. gospodarką wodno-kanalizacyjną i odpadami. Dwie panie w tym samym biurze, jedna przyjmuje petenta, druga rozmawia przez telefon i w tym momencie robi się trochę galimatias organizacyjny. Mieszkańcy są niezadowoleni, a pracownicy też są zmęczeni, bo przeszkadzają sobie nawzajem, więc trzeba te warunki poprawić. Jesteśmy zatem w trakcie załatwiania formalności, związanych z nabyciem pomieszczeń od banku – mówi Trojan.
- Termomodernizacja urzędu miałaby się rozpocząć w tym roku, a skończyć w przyszłym. Zobaczymy też jakie uzyskamy dofinansowanie, na jakich warunkach, bo wartość robót to jest niebagatelna kwota 970 tys. zł . Jeśli uda się wykonać to zadanie, to pozostanie tylko budynek gminny po byłej szkole podstawowej w Chorzynie, wobec którego też mamy już jakieś plany na przyszłość, docieplenie ścian, wymianę okien, drzwi i, również źródeł ciepła, łącznie z fotowoltaiką. Pamiętamy także o strażnicy OSP Osjaków, bo większość remiz w różnym stopniu została już zmodernizowana ze środków zewnętrznych. W ubiegłym roku zrobiliśmy m.in. OSP Drobnice z przeznaczeniem na świetlicę wiejską.
Pozyskano już natomiast dotacje na termodernizację dwóch ośrodków zdrowia w Osjakowie i Drobnicach, z UE to 1 mln 342 tys. zł oraz 1 mln zł w drugim rozdaniu z Rządowego Programu Wsparcia Inwestycji Lokalnych. Kwota przed przetargiem to 2 mln 581 tys. zł. Z drobnych projektów zaplanowano np. zagospodarowanie bazy urzędu gminy. Trwają też starania o pozyskanie działki od Lasów Państwowych z przeznaczeniem na budowę targowiska.
- Idzie to bardzo topornie, ale uważam, że jest to bardzo ważna inwestycja i niezwykle cenna dla rozwoju gminy i jedyna, która w przyszłości może generować jakiekolwiek wpływy do budżetu. Wartość inwestycji to ok. 1, 5 mln zł, praktycznie 1 mln zł mamy już zabezpieczony z UE, więc liczę na realizację tego zadania - podsumowuje wójt.
- Gdyby wszystkie planowane projekty udało się zrealizować, to będzie to kwota ponad 12 mln zł. Jest to bardzo duże obciążenie, wydatek finansowy i wyzwanie organizacyjne, zwłaszcza, że zadania są bardzo zróżnicowane. Wymagają ogromnego zaangażowania organizacyjnego, bo każdą inwestycję trzeba indywidualnie rozliczyć. Przed nami ogromne wyzwanie w tym roku, ale myślę, że mamy doświadczenie i damy radę.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze