Reklama

Mundurowi kontrolują kościoły tylko na wezwanie

W wielkanocny poniedziałek do Komisariatu Policji w Wieluniu trafiła informacja o złamaniu przepisów sanitarnych w kościele w Kadłubie. Na jednej z mszy znajdowało się w świątyni zbyt wielu wiernych, w stosunku do obostrzeń, które mówią, że w nabożeństwach może uczestniczyć nie więcej niż 1 os./20 m2. Proboszczowi grozi do 5 tys. zł grzywny, jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu.

Dla katolików Wielkanoc to najważniejsze święto religijne. Wielu z nich nie chciało rezygnować z mszy i nabożeństw, choć obowiązuje dyspensa. Część księży nie wypracowała schematu postępowania i oprócz informacji o liczbie wiernych, mogących jednocześnie przebywać w kościele i apeli o nakładanie maseczek, nie robili nic, aby wyegzekwować dostosowanie się uczestników nabożeństw do przepisów. Efekt był taki, że w wielu kościołach limity wiernych były mocno przekroczone, jednak tylko w kilku przypadkach naruszenia zgłoszono policjantom. Dwie sprawy opisywaliśmy tuż przed świętami.
Przypomnijmy, że w Niedzielę Palmową mieszkaniec powiatu pajęczańskiego powiadomił mundurowych o zbyt dużej liczbie osób na mszy w jednym z kościołów w Pajęcznie. Policjanci zweryfikowali te informacje. Ostatecznie proboszcz, po przesłuchaniu na komisariacie, został ukarany 100-złotowym mandatem.
O wiele łagodniej potraktowali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieluniu duszpasterzy z Naramic. 27 kwietnia wpłynęła do nich informacja o zbyt dużej liczbie wiernych na nabożeństwie. Funkcjonariusze ukarali dwóch księży pouczeniami.
Przed świętami wieluńscy policjanci działali prewencyjnie.
- Mundurowi w związku z wprowadzeniem obostrzeń dotyczących nowych limitów osób mogących przebywać naraz w kościele, przeprowadzali rozmowy z proboszczami poszczególnych parafii, odnośnie zachowania odpowiedzialności i przestrzegania nowych obostrzeń i reżimu sanitarnego – informowała st.asp. Katarzyna Grela, rzecznik prasowy KPP w Wieluniu.
- Apelujemy do wszystkich podkreślając, że celem wprowadzonych zasad bezpieczeństwa, jest ochrona naszego życia i zdrowia. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem – mówiła przed świętami policjantka.
Nie wszyscy kapłani dostosowali się jednak nie tyle do próśb, co do obowiązujących przepisów. W poniedziałek wielkanocny ktoś poinformował, że w kościele pw. Św. Jadwigi jest za dużo osób.
- 5 kwietnia 2021 roku mundurowi interweniowali w związku ze zgłoszeniem, dotyczącym przekroczenia dopuszczalnej liczby uczestników uroczystości religijnej w kościele w Kadłubie – potwierdza rzeczniczka Grela.
- Obecnie w tej sprawie wieluńscy mundurowi prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie – zaznacza.
Jeśli sprawa trafi do sądu, proboszczowi, księdzu Marianowi Koziołowi, grozi grzywna do 5 tys. zł. Jeszcze poważniejsze konsekwencje mogą go spotkać, jeśli policjanci, prowadzący jego sprawę, zdecydują się o powiadomieniu sanepidu. 
Proboszcz z Kadłuba nie zaprzecza, że doszło do złamania obostrzeń, ale nie chce w żaden sposób odnosić się do sprawy.
Jak się okazuje, mimo, że okres świąt mógł spowodować większe zainteresowanie nabożeństwami w kościołach, miejsca kultu nie są kontrolowane zapobiegawczo, jak ma to miejsce np. w przypadku sklepów.
 - Policjanci reagują tylko na zgłoszenia – informuje st. asp. Grela.
Takich czynności nie przeprowadzają również policjanci z Pajęczna.
- Sami z siebie nie sprawdzamy kościołów – zaznacza mł.asp. Marcin Pawełoszek, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie.
- W okresie świątecznym rosła liczba osób w izolacji i na kwarantannie, policjanci są zaangażowani przy kontroli przestrzegania przez tych ludzi nałożonych ograniczeń. Jest nas zbyt mało, aby prowadzić jeszcze kontrole w miejscach kultu.
Nie znaczy to, że policjanci z Pajęczna próżnowali. W okresie świątecznym zwracali uwagę na przestrzeganie przepisów sanitarnych. Od 3 do 5 kwietnia wystawili 20 mandatów, 8 pouczeń, skierowali również jeden wniosek o ukaranie do sądu.
W podobnym czasie mundurowi z Wielunia nałożyli 25 mandatów karnych.
Kontrolowanie przez policjantów kościołów wzbudza wiele kontrowersji. Pod każdą informacją o nieprawidłowościach na mszach, mieszkańcy dzielą się na popierających składających donosy oraz oburzonych na „donosicieli”.


Magdalena Lizurej
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości