Reklama

Ośrodek kultury coraz bliżej ukończenia

 

W Wierzchlesie trwa budowa gminnego ośrodka kultury. Ten nowoczesny obiekt jest jedną z największych inwestycji dotychczas realizowanych w tej gminie. Będzie on również spełnieniem marzeń wielu mieszkańców.

 

- Pomysł budowy ośrodka kultury zrodził się już wiele lat temu, bo po prostu brakowało takiego obiektu – mówi wójt Leszek Gierczyk. - W 2015 roku mój poprzednik podjął pewne działania, żeby to zrobić. Wówczas opracowany został projekt, ale nie było dofinansowania. Własnymi siłami gminy wykonano tylko stan zerowy obiektu, czyli fundamenty.

Reklama

Szansą dla dalszej budowy okazał się Program Inwestycji Strategicznych w ramach „Polskiego Ładu”.

- Postanowiliśmy to wykorzystać – mówi dalej Leszek Gierczyk. - Zmieniliśmy radykalnie projekt, żeby budynek, który zaplanowany był dość skromnie, mógł pełnić więcej funkcji. Pierwotnie miała w nim być sala widowiskowa, szatnie dla sportowców i małe zaplecze kuchenne. Teraz powiększony został o bibliotekę i szereg innych pomieszczeń do prowadzenia warsztatów z różnych dziedzin i prób zespołów.

Wartość tej inwestycji wynosi ponad 7 mln zł. Gmina uzyskała na jej realizację dofinansowanie z „Polskiego Ładu” w kwocie 5 mln 560 tys. zł. Pozostałe około 1,5 ml zł miało pochodzić z budżetu gminy. Ale tu się również los uśmiechnął do Wierzchlasu. Samorządowi udało się bowiem uzyskać dotację wraz z pożyczką, która może być umorzona z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wynosi ona blisko 400 tys. zł i przeznaczona jest na odnawialne źródła energii, które znajdą się w nowym obiekcie.

Reklama

- Zainstalujemy tu pompy ciepła i fotowoltaikę – wyjaśnia wójt. - Tak, że budynek będzie prawie samowystarczalny energetycznie. Dodatkowo, w ramach zadania, wymienimy murawę na boisku obok i zamontujemy też nawodnienie. Uzyskamy w ten sposób bardzo nowoczesny obiekt z częścią kulturalną, sportową i biblioteką.

Zakończenie inwestycji planowane jest na lipiec tego roku. Teraz zamknięty jest stan surowy budynku. Zamontowane są okna i drzwi. Wewnątrz trwa już montaż instalacji sanitarnej i elektrycznej.

Reklama

- Zaraz po oddaniu budynku, rozpoczniemy przenoszenie tu biblioteki i zagospodarowywanie innych pomieszczeń – mówi wójt Gierczyk. - Mam nadzieję, że w sierpniu ośrodek już będzie mógł ruszyć. Bardzo się z tego cieszę. Cieszą się również nasi mieszkańcy i działające u nas stowarzyszenia.

W nowym budynku swoje pomieszczenia będą miały orkiestra dęta i „Wierzchlesiaki”. Natomiast wszyscy inni znajdą tu doskonałe warunki do swojej działalności – do ćwiczeń i prób. Opracowany zostanie harmonogram, według którego wymiennie będą mogli korzystać z sali koncertowej i pomieszczeń przeznaczonych na prowadzenie warsztatów.

Reklama

- Kultura w naszej gminie cały czas się rozwija – mówi Leszek Gierczyk. - Ośrodek kultury stworzy do tego jeszcze lepsze warunki. Działa u nas ognisko muzyczne, gdzie młodzi adepci uczą się grać na różnych instrumentach. Teraz korzystają oni z pomieszczeń w piwnicach szkoły. Jak tylko powstanie ośrodek, będą mogli przeprowadzić się tutaj i ćwiczyć w dużo lepszych warunkach. Mamy orkiestrę dętą, która jest na coraz wyższym poziomie. Zrodziła się inicjatywa, żeby przy niej były mażoretki. Strażacy z Wierzchlasu podjęli tę inicjatywę i w trakcie koncertu noworocznego zbierali środki na zakup strojów dla nich. Podjęto też współpracę ze szkołą i już jesienią ma być u nas grupa mażoretek. Pomysłów i inicjatyw jest więcej, z czego jestem bardzo zadowolony.

Jesienią gmina podpisała umowę partnerską z gminą Rukojnie na Litwie. Przewidziano w niej m. in. wzajemne wizyty zespołów artystycznych. Nowa scena będzie na pewno ważnym miejscem ich kontaktów. Nowe możliwości działania staną również przed biblioteką, która w powstającym budynku otrzyma piękne lokum.

Reklama

- Najważniejsze dla nas jest to, aby ten budowany ośrodek kultury był miejscem, gdzie rozwijać będą się wszystkie talenty, które w tej gminie są – kończy wójt Gierczyk. - Żeby te małe iskierki, które tkwią w najmłodszych, przeobrażały się w prawdziwe gwiazdy, żeby nie ginęły gdzieś nam po drodze.

Wizualizacja: AMR ARCHITEKTURA/Defero Sp. Z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/02/2024 13:43
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości