Reklama

Pomysł podsunęli kajakarze

Koncepcję budowy domków noclegowych nad rzeką Wartą w Osjakowie przedstawili kajakarze. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, w ramach rozbudowy infrastruktury turystycznej, gmina Osjaków stawia dwa tego rodzaju obiekty.

- Podczas rozmowy z osobami, które uczestniczą w spływach kajakowych, słyszałem niejednokrotnie, że cała nasza infrastruktura turystyczna, altana, zaplecze jest wspaniałe, natomiast brakuje miejsca, gdzie mogliby przenocować i następnego dnia dalej spływać rzeką Wartą – opowiada Jarosław Trojan, wójt gminy Osjaków.
- Na moją uwagę i sugestię, że niedaleko są przecież obiekty hotelarskie, jedna z osób stwierdziła, że jeśli będzie chciała jechać do hotelu, to nie ubierze się w T-shirt i krótkie spodenki, tylko w ogóle inaczej się przygotuje. Ich interesuje czynny wypoczynek i to dało mi do myślenia. Pojawiła się możliwość pozyskania pieniędzy, złożyliśmy więc wniosek i otrzymaliśmy środki.
Z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi gmina Osjaków pozyskała 100 tys. zł na rozwój infrastruktury turystycznej, a we własnym budżecie zabezpieczyła na ten cel 45 tys. zł.  
- Cieszę się, że jako jedna z nielicznych gmin otrzymaliśmy dofinansowanie na rozbudowę infrastruktury turystycznej. Przy dołożeniu niewielkiej kwoty, jesteśmy w stanie zlokalizować, na terenie naszego ośrodka sportowo-turystycznego nad rzeką Wartą, dwa domki turystyczne – informuje włodarz.
- Nie chodzi nam o to, żeby tworzyć infrastrukturę, która będzie konkurowała z komercyjnymi przedsiębiorstwami oferującymi usługi hotelowe i gastronomiczne, a bardziej ma to być uzupełnienie tej oferty.
W zapytaniu ofertowym pn. ,,Rozbudowa infrastruktury turystycznej Osjakowskiego Centrum Obsługi Turystycznej Czterech Szlaków” został wyłoniony lokalny wykonawca. Zadanie realizuje P.H.U. ,,Dachy Domagała” z Dębiny.
- Bardzo się cieszę, że ta firma się zdecydowała i będziemy mogli ten projekt zrealizować, a znając ją z poprzednich inwestycji, wiemy, że będzie to bardzo dobrze zrobione – zapewnia Trojan.
- W przeszłości niektórzy krytykowali likwidację kręgu (miejsce imprez tanecznych – przyp. red.), a teraz myślę, że nikt sobie nie wyobraża tej przestrzeni bez dużej altany. Myślę, że tak jak już wpisała się w krajobraz, podobnie będzie z tymi domkami.
Domki piętrowe mają się składać z aneksu kuchennego, łazienki, niedużego salonu i dwóch sypialni. Jeden taki obiekt będzie przeznaczony dla 4-6 osób.
- Nie chcemy budować więcej domków, żeby później nie stały puste. Chodzi o to, żeby rzeczywiście ta infrastruktura była wykorzystywana i służyła. Jeżeli braknie miejsc, to w przyszłości będzie nas czekało przygotowanie chociaż tymczasowego, oświetlonego, pola namiotowego z ujęciem wody itd. – zaznacza wójt.
- Mamy też wstępną koncepcję profesjonalnej przystani kajakowej, która rozwiązałaby m.in.  kwestie wodowania. Teraz czekamy na możliwość pozyskania pieniędzy, żeby tą infrastrukturę również wzbogacić o ten element. Wówczas wszystko byłoby zrobione pod kątem kajaków, czynnej rekreacji w tym zakresie. Znając Osjaków i mieszkańców pojawią się na pewno nowe pomysły, jeżeli będzie możliwość finansowa, to będziemy je też realizować.  


Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości