Trwa realizacja inwestycji za ponad 13 milionów złotych. Za takie pieniądze powstaje właśnie nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dyrektorka placówki, trzymając mocno stery, jest przekonana, że ten statek płynie w dobrym kierunku. Otwarcie SOR-u w nowej lokalizacji, planowane jest na początku 2023 roku.
Lokalizacja usprawni działanie szpitala
Nowy SOR będzie miał większy metraż od dotychczasowego o ponad 200 metrów kwadratowych. Co ważne został zlokalizowany w zupełnie innym skrzydle szpitala niż dotychczas. Takie rozwiązanie ma w znacznym zakresie usprawnić pracę szpitala, a także poprawić komfort pacjentów. Niewątpliwie na nowoczesny oddział nie może także doczekać się kadra lecznicy.
- Dla pracy szpitala jest to bardzo korzystna zmiana. SOR zlokalizowany w tym miejscu pozwala na skomunikowanie najważniejszych oddziałów szpitalnych, które prawie zawsze są związane z obsługą pacjentów trafiających na SOR – mówi Wojciech Ordon, dyrektor ds. medycznych.
- Przede wszystkim ważne jest umiejscowienie nowego SOR-u blisko radiologii i wykonywania badań obrazowych, oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddziałów urazowych i zabiegowych – tłumaczy medyk.
Nowa lokalizacja ma spowodować, że kadra medyczna szybciej będzie docierała do pacjentów. Ponadto poprawi to organizację pracy, a nawet przepływ informacji.
- Dla nas to położenie jest idealne – podkreśla Wojciech Ordon i dopowiada, że dodatkowym atutem nowej lokalizacji SOR-u jest bliskość wind.
- W końcu będzie możliwość zorganizowania rejestracji z prawdziwego zdarzenia. Bliskie umiejscowienie przy oddziale intensywnej terapii na pewno uratuje niejedno życie – spodziewa się Anna Freus, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu.
Opóźnienie jest, ale bezpieczne
Przebudowa jednego ze skrzydeł budynku szpitala, to dla jednostki duża i kosztowna inwestycja. Całkowity koszt realizacji zadania opiewa na kwotę ponad 13 milionów złotych. Lwią część pokryją dotacje zewnętrzne, w tym dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 5 412 055 zł, dotacja z Ministerstwa Zdrowia w kwocie 5 787 989,10 zł, dotacja z Powiatu Wieluńskiego w kwocie 800 000 zł.
- Pomimo kryzysu gospodarczego, inflacji i problemów kadrowych, prace są prowadzone bez większych przeszkód – zapewnia Anna Freus.
Dyrektorka zapewnia, że inwestycja jest realizowana konsekwentnie, a termin jej zakończenia i rozliczenia nie jest zagrożony, choć wystąpił niewielki poślizg…
- Pierwotnie zakładaliśmy, że zakończymy inwestycję pod koniec listopada. Wiadomo, że będziemy musieli nieco przedłużyć termin realizacji. Ale rozliczenie projektu mamy zaplanowane do końca bieżącego roku i jestem przekonana, że to zrobimy – mówi szefowa placówki.
Także kierownik budowy zapewnia, że nowy termin zakończenia zadania (do końca roku) nie jest zagrożony.
- Jest bezpiecznie. Mamy małe opóźnienia, ale radzimy sobie. Prace idą do przodu – zapewnia Krzysztof Barański, kierownik budowy.
Anna Freus zwraca także uwagę, że inwestycja wymagała skomplikowanego montażu finansowego. Jednak tylko różne źródła finansowania pozwoliły na realizację ogromnej inwestycji.
Co z przestrzenią po dotychczasowym SOR-ze
Już wiadomo co stanie się z pomieszczeniami, w których dziś mieści się SOR. Dyrekcja szpitala planuje umiejscowić tam poradnie, głownie urazowo-ortopedyczne.
- Te poradnie funkcjonują bardzo intensywnie. Przyjmują dziennie, nawet po 40 pacjentów. Jest wyraźna potrzeba poprawy ich obsługi – zaznacza Anna Freus.
W planach jest także utworzenie pracowni endoskopowej. Szpital wykonuje bowiem coraz więcej zabiegów endoskopowych, ale one są w ramach leczenia szpitalnego, bez możliwości wykonania takich badań pacjentom nie przyjętym na oddział. Teraz to ma się zmienić.
Szybka diagnostyka jest ważna
Budowa nowego SOR-u to nie jedyna duża i ważna inwestycja szpitala. W ostatnich latach placówka przyjęła kilka poważnych zastrzyków finansowych, co pozwoliło na niezbędne remonty i pozyskanie nowych sprzętów.
- Szpital od kilku lat doposaża się w sprzęt i aparaturę medyczną z najwyższej półki. Dzieje się to dzięki zaangażowaniu ze strony Powiatu Wieluńskiego, a także posła Pawła Rychlika. Bez tej pomocy, większość z inwestycji byłaby niemożliwa – akcentuje dyrektor Anna Freus.
- Aktualnie oczekujemy na nowoczesny rezonans magnetyczny. To jest wielki krok dla naszego szpitala. Tego typu inwestycje stawiają placówkę na innej pozycji i dają możliwości rozwoju – zaznacza szefowa wieluńskiego SP ZOZ-u.
Dyrektorka szpitala przyznaje, że diagnostyka jest dla szpitala ważna także z finansowego punktu widzenia. Ta gałąź działalności medycznej się po prostu opłaca.
- Z jednej strony plusem jest nielimitowana ilość przeprowadzanych badań, a z drugiej fakt, że szybka diagnostyka pozwala na właściwe leczenie pacjentów i skrócenie czasu pobytu w szpitalu – zauważa Freus i przyznaje, że stojąc za sterem szpitala, jest przekonana, że statek płynie w dobrym kierunku.
- Czasy są bardzo trudne, ale myślę, że razem z powiatem i panem posłem, tworzymy skuteczny zespół i są tego efekty – podsumowuje dyrektorka.
Zdarzają się historie, które nie powinny mieć miejsca
O tym, że nie wszystko w szpitalu jest tak jak być powinno, przekonany jest Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP. Parlamentarzysta w rozmowie z reporterem przypomina czasy, gdy był radnym powiatu.
- To były lata 2014 – 2018. Wtedy wokół szpitala gromadziły się czarne chmury. Nieciekawe historie wychodziły na jaw. Zresztą ówczesny zarząd nie ukrywał, że istnienie szpitala w tej formule było kwestionowane. Były nawet rozmowy, żeby ten wydzierżawić – mówi poseł Paweł Rychlik i dodaje, że panowało wówczas przekonanie, że gorzej być nie może…
- Od 2018 roku i zawiązania koalicji Prawa i Sprawiedliwości ze Wspólnotą Ziemi Wieluńskiej, gdy odpowiedzialność za szpital w swoje ręce wziął Krzysztof Dziuba, ta sytuacja się diametralnie zmieniła – podkreśla parlamentarzysta z Wielunia.
Polityk przypomina, że od tamtej pory do szpitala, ze środków zewnętrznych, trafiło już ponad 20 milionów złotych, a za moment przyjedzie sprzęt za kolejne 10 milionów.
- Nie postawiliśmy jeszcze „kropki nad i”. Będą podejmowane kolejne działania – mówi Rychlik, zaznaczając że każdy nowy sprzęt czy przeprowadzony remont wpływa pozytywnie na jakość świadczonych przez szpital świadczeń medycznych. Podkreśla, że sami pacjenci to już zauważają.
Poseł nie kryje dumy z powstającego właśnie nowego oddziału ratunkowego.
- Inwestycja kosztuje ponad 13 milionów, ale to jest top SOR. To jest pierwsza liga w skali europejskiej. Będzie to wzór dla innych. Myślę, że takiego SOR-u w województwie nie ma – zaznacza.
Paweł Rychlik zauważa też, że na obecnym oddziale ratunkowym zdarzają się historie, które nie powinny mieć miejsca.
- Zdarzają się rzeczy, które zdarzać się nie powinny. Myślę, że przebudowa tego oddziału, spowoduje też, że znajdą się nowi, chętni do pracy lekarze. A nowa kadra medyczna będzie na cywilizowanym poziomie obsługiwać pacjentów – podsumowuje poseł Rychlik.
Drużyna, która gra dla szpitala
Zarząd powiatu cieszy się, że stery szpitala ponownie wzięła w swoje ręce, sprawdzona w boju, Anna Freus. Zastępca starosty, odpowiedzialny za sprawy szpitala, jest przekonany, że to odpowiednia osoba, do kierowania jednostką. Jest pewien, że poradzi sobie nie tylko z inwestycją wartą 13 milionów, ale z każdym kolejnym wyzwaniem.
- Mieliśmy już doświadczenia z pracą dyrektor Anny Freus. Cieszę się, że wróciła do naszej drużyny. Bo razem z panią dyrektor i posłem Rychlikiem, tworzymy drużynę, która gra dla wieluńskiego szpitala i myślę, że dość dobrze nam to wychodzi – ocenia Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.
- Otrzymać dotację w dużej kwocie to jedno, a dobrze wydać te pieniądze i je rozliczyć to drugie. Trzeba czuwać nad wydawaniem środków i dobrym ich rozliczeniem. Jesteśmy spokojni, bo dyrektor Anna Freus jest w tym zakresie wysoko wyspecjalizowana – kończy przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Wieluniu.
Sławomir Rajch
[email protected]
Metraż przebudowy: 525 m²
Metraż dobudowy: niski parter (pomieszczenia techniczne): 195 m², wysoki parter: 176 m²
Powierzchnia całkowita nowego SOR-u na wysokim parterze: 701,23 m²
Długość dróg ok 255 m
Koszt inwestycji: 13 127 634,70 zł
W tym: dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 5 412 055 zł, dotacja z Ministerstwa Zdrowia 5 787 989,10 zł, dotacja z Powiatu Wieluńskiego 800 000 zł
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze