Reklama

Statek płynie w dobrym kierunku

Trwa realizacja inwestycji za ponad 13 milionów złotych. Za takie pieniądze powstaje właśnie nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dyrektorka placówki, trzymając mocno stery, jest przekonana, że ten statek płynie w dobrym kierunku. Otwarcie SOR-u w nowej lokalizacji, planowane jest na początku 2023 roku.

Lokalizacja usprawni działanie szpitala
Nowy SOR będzie miał większy metraż od dotychczasowego o ponad 200 metrów kwadratowych. Co ważne został zlokalizowany w zupełnie innym skrzydle szpitala niż dotychczas. Takie rozwiązanie ma w znacznym zakresie usprawnić pracę szpitala, a także poprawić komfort pacjentów. Niewątpliwie na nowoczesny oddział nie może także doczekać się kadra lecznicy.
- Dla pracy szpitala jest to bardzo korzystna zmiana. SOR zlokalizowany w tym miejscu pozwala na skomunikowanie najważniejszych oddziałów szpitalnych, które prawie zawsze są związane z obsługą pacjentów trafiających na SOR – mówi Wojciech Ordon, dyrektor ds. medycznych.
- Przede wszystkim ważne jest umiejscowienie nowego SOR-u blisko radiologii i wykonywania badań obrazowych, oddziału anestezjologii i intensywnej terapii oraz oddziałów urazowych i zabiegowych – tłumaczy medyk.
Nowa lokalizacja ma spowodować, że kadra medyczna szybciej będzie docierała do pacjentów. Ponadto poprawi to organizację pracy, a nawet przepływ informacji.
- Dla nas to położenie jest idealne – podkreśla Wojciech Ordon i dopowiada, że dodatkowym atutem nowej lokalizacji SOR-u jest bliskość wind.
- W końcu będzie możliwość zorganizowania rejestracji z prawdziwego zdarzenia. Bliskie umiejscowienie przy oddziale intensywnej terapii na pewno uratuje niejedno życie – spodziewa się Anna Freus, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu.

Opóźnienie jest, ale bezpieczne
Przebudowa jednego ze skrzydeł budynku szpitala, to dla jednostki duża i kosztowna inwestycja. Całkowity koszt realizacji zadania opiewa na kwotę ponad 13 milionów złotych. Lwią część pokryją dotacje zewnętrzne, w tym dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 5 412 055 zł, dotacja z Ministerstwa Zdrowia w kwocie 5 787 989,10 zł, dotacja z Powiatu Wieluńskiego w kwocie 800 000 zł.
- Pomimo kryzysu gospodarczego, inflacji i problemów kadrowych, prace są prowadzone bez większych przeszkód – zapewnia Anna Freus.
Dyrektorka zapewnia, że inwestycja jest realizowana konsekwentnie, a termin jej zakończenia i rozliczenia nie jest zagrożony, choć wystąpił niewielki poślizg…
- Pierwotnie zakładaliśmy, że zakończymy inwestycję pod koniec listopada. Wiadomo, że będziemy musieli nieco przedłużyć termin realizacji. Ale rozliczenie projektu mamy zaplanowane do końca bieżącego roku i jestem przekonana, że to zrobimy – mówi szefowa placówki.
Także kierownik budowy zapewnia, że nowy termin zakończenia zadania (do końca roku) nie jest zagrożony.
- Jest bezpiecznie. Mamy małe opóźnienia, ale radzimy sobie. Prace idą do przodu – zapewnia Krzysztof Barański, kierownik budowy.
Anna Freus zwraca także uwagę, że inwestycja wymagała skomplikowanego montażu finansowego. Jednak tylko różne źródła finansowania pozwoliły na realizację ogromnej inwestycji.

Reklama

Co z przestrzenią po dotychczasowym SOR-ze
Już wiadomo co stanie się z pomieszczeniami, w których dziś mieści się SOR. Dyrekcja szpitala planuje umiejscowić tam poradnie, głownie urazowo-ortopedyczne.
- Te poradnie funkcjonują bardzo intensywnie. Przyjmują dziennie, nawet po 40 pacjentów. Jest wyraźna potrzeba poprawy ich obsługi – zaznacza Anna Freus.
W planach jest także utworzenie pracowni endoskopowej. Szpital wykonuje bowiem coraz więcej zabiegów endoskopowych, ale one są w ramach leczenia szpitalnego, bez możliwości wykonania takich badań pacjentom nie przyjętym na oddział. Teraz to ma się zmienić.

Szybka diagnostyka jest ważna
Budowa nowego SOR-u to nie jedyna duża i ważna inwestycja szpitala. W ostatnich latach placówka przyjęła kilka poważnych zastrzyków finansowych, co pozwoliło na niezbędne remonty i pozyskanie nowych sprzętów.
- Szpital od kilku lat doposaża się w sprzęt i aparaturę medyczną z najwyższej półki. Dzieje się to dzięki zaangażowaniu ze strony Powiatu Wieluńskiego, a także posła Pawła Rychlika. Bez tej pomocy, większość z inwestycji byłaby niemożliwa – akcentuje dyrektor Anna Freus.
- Aktualnie oczekujemy na nowoczesny rezonans magnetyczny. To jest wielki krok dla naszego szpitala. Tego typu inwestycje stawiają placówkę na innej pozycji i dają możliwości rozwoju – zaznacza szefowa wieluńskiego SP ZOZ-u.
Dyrektorka szpitala przyznaje, że diagnostyka jest dla szpitala ważna także z finansowego punktu widzenia. Ta gałąź działalności medycznej się po prostu opłaca.
- Z jednej strony plusem jest nielimitowana ilość przeprowadzanych badań, a z drugiej fakt, że szybka diagnostyka pozwala na właściwe leczenie pacjentów i skrócenie czasu pobytu w szpitalu – zauważa Freus i przyznaje, że stojąc za sterem szpitala, jest przekonana, że statek płynie w dobrym kierunku.
- Czasy są bardzo trudne, ale myślę, że razem z powiatem i panem posłem, tworzymy skuteczny zespół i są tego efekty – podsumowuje dyrektorka.

Reklama

Zdarzają się historie, które nie powinny mieć miejsca
O tym, że nie wszystko w szpitalu jest tak jak być powinno, przekonany jest Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP. Parlamentarzysta w rozmowie z reporterem przypomina czasy, gdy był radnym powiatu.
- To były lata 2014 – 2018. Wtedy wokół szpitala gromadziły się czarne chmury. Nieciekawe historie wychodziły na jaw. Zresztą ówczesny zarząd nie ukrywał, że istnienie szpitala w tej formule było kwestionowane. Były nawet rozmowy, żeby ten   wydzierżawić – mówi poseł Paweł Rychlik i dodaje, że panowało wówczas przekonanie, że gorzej być nie może…
- Od 2018 roku i zawiązania koalicji Prawa i Sprawiedliwości ze Wspólnotą Ziemi Wieluńskiej, gdy odpowiedzialność za szpital w swoje ręce wziął Krzysztof Dziuba, ta sytuacja się diametralnie zmieniła – podkreśla parlamentarzysta z Wielunia.
Polityk przypomina, że od tamtej pory do szpitala, ze środków zewnętrznych, trafiło już ponad 20 milionów złotych, a za moment przyjedzie sprzęt za kolejne 10 milionów.
- Nie postawiliśmy jeszcze „kropki nad i”. Będą podejmowane kolejne działania – mówi Rychlik, zaznaczając że każdy nowy sprzęt czy przeprowadzony remont wpływa pozytywnie na jakość świadczonych przez szpital świadczeń medycznych. Podkreśla, że sami pacjenci to już zauważają.
Poseł nie kryje dumy z powstającego właśnie nowego oddziału ratunkowego.
- Inwestycja kosztuje ponad 13 milionów, ale to jest top SOR. To jest pierwsza liga w skali europejskiej. Będzie to wzór dla innych. Myślę, że takiego SOR-u w województwie nie ma – zaznacza.
Paweł Rychlik zauważa też, że na obecnym oddziale ratunkowym zdarzają się historie, które nie powinny mieć miejsca.
- Zdarzają się rzeczy, które zdarzać się nie powinny. Myślę, że przebudowa tego oddziału, spowoduje też, że znajdą się nowi, chętni do pracy lekarze. A nowa kadra medyczna będzie na cywilizowanym poziomie obsługiwać pacjentów – podsumowuje poseł Rychlik.

Drużyna, która gra dla szpitala
Zarząd powiatu cieszy się, że stery szpitala ponownie wzięła w swoje ręce, sprawdzona w boju, Anna Freus. Zastępca starosty, odpowiedzialny za sprawy szpitala, jest przekonany, że to odpowiednia osoba, do kierowania jednostką. Jest pewien, że poradzi sobie nie tylko z inwestycją wartą 13 milionów, ale z każdym kolejnym wyzwaniem.
- Mieliśmy już doświadczenia z pracą dyrektor Anny Freus. Cieszę się, że wróciła do naszej drużyny. Bo razem z panią dyrektor i posłem Rychlikiem, tworzymy drużynę, która gra dla wieluńskiego szpitala i myślę, że dość dobrze nam to wychodzi – ocenia Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.
- Otrzymać dotację w dużej kwocie to jedno, a dobrze wydać te pieniądze i je rozliczyć to drugie. Trzeba czuwać nad wydawaniem środków i dobrym ich rozliczeniem. Jesteśmy spokojni, bo dyrektor Anna Freus jest w tym zakresie wysoko wyspecjalizowana – kończy przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Wieluniu.

Reklama

Sławomir Rajch
[email protected]

 

 

Metraż przebudowy: 525 m²
Metraż dobudowy: niski parter (pomieszczenia techniczne): 195 m², wysoki parter: 176 m²
Powierzchnia całkowita nowego SOR-u na wysokim parterze: 701,23 m²
Długość dróg ok 255 m
Koszt inwestycji: 13 127 634,70 zł
W tym: dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 5 412 055 zł, dotacja z Ministerstwa Zdrowia 5 787 989,10 zł, dotacja z Powiatu Wieluńskiego 800 000 zł

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości