Reklama

XIV Łódzki Turniej Bowlingu Olimpiad Specjalnych w Wieluniu – sport, emocje i rywalizacja

19 marca, w wieluńskim Centrum Rozrywki Black miał miejsce XIV Łódzki Turniej Bowlingu Olimpiad Specjalnych. W wydarzeniu wzięli udział zawodnicy z całego województwa łódzkiego, którzy zmierzyli się w sportowej rywalizacji, pokazując swoje umiejętności i determinację. Uroczysta ceremonia otwarcia rozpoczęła się o godzinie 10.

Wieluń ponownie stał się gospodarzem XIV Łódzkiego Turnieju Bowlingu Olimpiad Specjalnych. To już czternasta edycja turnieju, który zgromadził zawodników z różnych klubów Olimpiad Specjalnych z województwa łódzkiego.

Turniej rozpoczął się o godzinie 10 ceremonią otwarcia, podczas której powitano uczestników, trenerów oraz zaproszonych gości. Aby uczestniczyć w zawodach rangi wojewódzkiej jest niezbędny minimum ośmiotygodniowy cykl przygotowawczy. Imprezy wojewódzkie są podsumowaniem cyklu treningowego.  W wydarzeniu wzięły udział kluby z Aleksandrowa Łódzkiego, Bełchatowa, Działoszyna, Gromadzic, Helenówka Łódź, Kutna, Łasku, Olewina, Ozorkowa, Rawy Mazowieckiej, Sieradza, Zduńskiej Woli i Wielunia. 

Reklama

Podczas ceremonii wciągnięto flagę Olimpiad Specjalnych przy dźwiękach oficjalnego hymnu, a wszyscy uczestnicy złożyli przysięgę:

“Pragnę zwyciężyć, jeżeli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.”

Po oficjalnym otwarciu, którego dokonała Katarzyna Wyrębak – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu, zawodnicy ruszyli do rywalizacji na torach kręgielni Black.

- Zawodnicy, którzy biorą udział w turnieju są to osoby na co dzień trenujące w swoich klubach z całego województwa łódzkiego. Należy podkreślić, że osoby te dyscyplinę bowling mają wpisaną w swoją książeczkę sportową. Organizujemy turnieje wojewódzkie i z nich następuje losowanie na imprezy ogólnopolskie. Zawodnicy, którzy znajdą się w gronie złotych medalistów, będą losowani na turnieje rangi ogólnopolskiej, a później jeżeli również osiągną sukcesy, jest szansa, że mogą wziąć udział w Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych - relacjonuje Jolanta Chudecka-Ciliberti, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu i czynny działacz Olimpiad Specjalnych. 
 

Reklama

- Przy organizacji zawodów sportowych mamy bardzo mocne wsparcie ze Starostwa Powiatowego w Wieluniu, a dzięki uprzejmości właściciela kręgielni Andrzeja Kamińskiego, mamy możliwość organizacji tego typu turnieju  - podkreśla.

Udział w turniejach sportowych może mieć ogromne znaczenie dla osoby niepełnosprawnej, zarówno na poziomie emocjonalnym, społecznym, jak i fizycznym. Nawet jeśli nie kończą się one zwycięstwem, mogą pomóc w budowaniu pewności siebie. Turnieje takie jak ten stwarzają przestrzeń do spotkań i nawiązywania relacji z innymi uczestnikami.  

Reklama

- Mój syn jest bardzo zadowolony z tego turnieju. Każdego roku czeka na niego z niecierpliwością, chętnie bierze w nim udział. Od samego początku jest zawodnikiem tego wydarzenia. Moim zdaniem jest to świetna inicjatywa, która rozwija umiejętności i współdziałanie, a także integruje poszczególne szkoły czy ośrodki. Co roku przyjeżdżają ci sami zawodnicy, dlatego oni się już znają, lubią i chętnie się spotykają  - mówi Beata Bagińska, mama Kamila, ucznia Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu. 

Regularny udział w rozgrywkach sportowych zachęca również osoby z niepełnosprawnościami do aktywności fizycznej, co ma pozytywny wpływ na ich zdrowie. Turnieje sportowe to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy. Rywalizacja, śmiech, emocje związane z grą sprawiają, że uczestnicy czują się częścią czegoś większego, co daje radość i satysfakcję.

Reklama

- W Zduńskiej Woli posiadamy kręgielnie w której mamy możliwość spotkać się i poćwiczyć przed turniejem. Mogę powiedzieć, że uczestnicy zawodów są dobrze przygotowani. Nasi zawodnicy są specyficzni, ale za to szybko się uczą. Możliwość trenowania ulubionej przez nich dziedziny sportowej jest dla nich całym życiem. Mogą się pokazać, zdobyć medal. Cieszą się, że mogą być w centrum zainteresowania - komentuje Łukasz Zawada, trener z Klubu Olimpiad Specjalnych ,,Olimpijczyk" ze Zduńskiej Woli.

- Lubię brać udział w takich zawodach i cieszę się z nich ogromnie. Przed turniejem ćwiczyłam tutaj w kręgielni Black. Cieszę się, że tutaj jestem i mogę brać udział - opowiada Katarzyna Kornatowska, uczennica Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu. 

Podczas rozmowy uczennica zdradziła nam również, że miała okazję brać udział w Ogólnopolskim Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych, w którym dwukrotnie zajęła trzecie miejsce. Podczas ogólnopolskich zawodów poznała żonę prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Agatę Kornhauser-Dudę

Reklama

Zwycięzcy wyłonieni z szesnastu grup zostali nagrodzeni złotymi, srebrnymi oraz brązowymi medalami. Czwarte i piąte miejsca również zostały wyróżnione.

Turniej bowlingu to nie tylko sportowa walka, ale także doskonała okazja do integracji i wspólnego przeżywania emocji. Uczestnicy pokazali swoje umiejętności, determinację i ducha fair play, a kibice gorąco ich wspierali.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości