Klub Taekwon-do SKT.Niedźwiedź funkcjonuje już od prawie 15 lat. Dzięki swojej ciężkiej pracy wychował znaczną grupę medalistów na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Codzienne funkcjonowanie klubu to nie tylko treningi. Klub organizuje dla swoich zawodników wiele ciekawych wydarzeń.
Wieluński klub Taekwon-do SKT.Niedźwiedź niedługo będzie obchodził 15 – lecie swojej działalności. Od samego początku trenerem taekwon - do jest Andrzej Zmyślony, złoty medalista i pierwszy Polak, który zwyciężył w Mistrzostwach Korei ( 2019 rok ). Na ten moment w klubie funkcjonuje 15 grup, jeśli chodzi o taekwon - do z podziałem na pięć kategorii wiekowych. Są to:
4-6 lat przedszkolaki
7-9 lat młodzicy
10-12 lat kadeci
13-15 lat juniorzy młodsi
16-18 lat juniorzy
19+ lat seniorzy
Taki podział grup jest zarówno w klubie, jak również w rywalizacji sportowej, w której zawodnicy z Wielunia biorą udział zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.
Aktualnie zawodnicy klubu przygotowują się do Mistrzostw Polski Taekwon - do ITF 2024. Powołanie na mistrzostwa z klubu w Wieluniu otrzymało, aż 47 zawodników. Powołania otrzymali na podstawie wyników uzyskanych podczas ostatniego Pucharu Polski. Choć nie sposób wymienić wszystkich, to wśród nich jest Sandra Wyrembak, złota medalistka Światowych Igrzysk Taekwon - do, które w dniach 7-10 września odbyły się w ubiegłym roku w Korei Południowej, a dokładniej w Olympic Arena Park w Seulu oraz Wiktor Panek, również złoty medalista na tej samej imprezie sportowej. Oboje złoto zdobyli w kategorii walki light – contact, to walka ciągła w której zawodnicy muszą wykazać się umiejętnościami technicznymi. Siła uderzeń jest ograniczona. Oczywiście zarówno Sandra jak i Wiktor w Korei Południowej reprezentowali polską kadrę narodową.
Sam klub Taekwon-do SKT. Niedźwiedź jest obecnym złotym medalistą X Otwartego Pucharu Polski Taekwon-do ITF hq Korea, który odbył się w listopadzie ubiegłego roku.
- Dużą zasługę w osiąganych przez nas sukcesach mają rodzice naszych zawodników i zawodniczek. Klub utrzymuje się z wpłat na cele statutowe rodziców właśnie. Mimo, że mamy ambitne cele i bywa czasem trudno, to każdemu z osobna jesteśmy ogromnie wdzięczni – mówi trener Andrzej Zmyślony.
Treningi w klubie odbywają się 6 dni w tygodniu, natomiast każda z grup trening ma dwa razy w tygodniu.
- Do tego kadra zawodnicza ma dodatkowy bezpłatny trening w poniedziałki. Myślę, że to jest bardzo fajna inicjatywa dla zawodników, bo tych treningów przez cały rok, na pewno sporo się uzbiera – dodaje trener.
W sumie klub prowadzi treningi w czterech dyscyplinach sportowych. Oprócz wspomnianego taekwon - do, odbywają się treningi boksu, treningi kickboxingu oraz iron body przeznaczone dla pań.
Zawodnicy klubu poza udziałem w imprezach rangi mistrzowskiej czy turniejach, jak choćby Otwarty Zimowy Turniej Taekwon - do w Kątach Wrocławskich na którym niedźwiedzie zdobyły aż 19 medali, mają szansę uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach podnosząc swoje sportowe umiejętności w swoim macierzystym klubie. Tylko w tym roku w klubie odbyły się już dwa darmowe seminaria z czołowymi postaciami polskich sztuk walki. W styczniu seminarium bokserskie dla zawodników Taekwon-do SKT.Niedźwiedź poprowadził Wojciech Bartnik, były bokser wagi ciężkiej, brązowy medalista olimpijski w 1992 z Barcelony, brązowy medalista mistrzostw Europy z 1996, a także wieloletni trener kadry narodowej w boksie. W lutym natomiast zajęcia z zawodnikami poprowadził Tomasz Sarara, wielokrotny mistrz Polski w kickboxingu, bokser wagi ciężkiej, a od 2019 roku mistrz świata WKN w wadze superciężkiej.
- Seminaria dla naszych klubowiczów są darmowe, odbywają się one co kilka miesięcy. Ściągając do klubu tak uznane i utytułowane osoby w świecie sportu chcemy, żeby nasi zawodnicy mogli obcować z takimi autorytetami. Co dla mnie jako trenera jest bardzo ważne, to jest fakt, iż nasz warsztat szkoleniowy podczas takich wydarzeń się potwierdza. To co przekazujemy zawodnikom podczas codziennego treningu, ma ten sam wydźwięk kiedy przyjeżdża chociażby Tomasz Sarara i mówi tym samym językiem co my, trenerzy klubowi – kontynuuje trener Zmyślony.
Co warte podkreślenia, jak dodaje trener jeszcze w tym roku w klubie Taekwon-do SKT.Niedźwiedź zawodnicy będą mieć okazję przyglądać się pracy oraz uczestniczyć w treningach ze sportowcami światowej czołówki sztuk walki. Do klubu zawita dobrze znany każdemu kibicowi tej dziedziny sportu Mamed Khalidov czy Jan Błachowicz, od 2014 roku związany z organizacją UFC, jej były mistrz w wadze półciężkiej.
Dla najmłodszych adeptów sztuk walki klub organizuje bardzo interesujące wydarzenie pod nazwą Turniej Przedszkolaka.
- To turniej, który jest u nas już tradycją, odbywa się on przy okazji egzaminów. Wtedy na sali gromadzi się ponad czterdziestu małych adeptów, bo tyle dzieciaczków mamy w grupach przedszkolnych. Otrzymują certyfikat ze związku, nominację na wyższy stopień, jest pas, łamiemy wtedy deskę, a wszystko to z boku podziwiają rodzice, co jest dla nas istotne. Rodzice wtedy widzą jak prowadzimy zajęcia, weryfikują naszą pracę. Turniej też jest darmowy, dzieciaki otrzymują medale za ciężką pracę, ostatnio mieliśmy dla nich również przygotowane kubki klubowe – dodaje trener Andrzej Zmyślony.
Następny tego typu turniej będzie organizowany już za miesiąc, w końcówce kwietnia. Ma to związek z tym, że dwa razy do roku są organizowane egzaminy na stopnie uczniowskie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze