Reklama

Za 1,5 roku w Działoszynie zostanie zbudowana kryta pływalnia

Już na początku 2026 r. mieszkańcy Działoszyna, będą mogli korzystać z miejskiej pływalni. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, przy ul. Skarbczyńskich, pomiędzy halą sportową a hotelem, powstanie nowoczesny, ekonomiczny w utrzymaniu obiekt.

O budowie basenu w Działoszynie mówiło się od kilku lat. Burmistrz Rafał Drab podejmował próby doprowadzenia zamierzeń do szczęśliwego finału, jednak do tej pory na drodze stawały pieniądze, a raczej ich brak. W 2020 r. za 120 tys. zł. powstała dokumentacja projektowa miejskiej pływalni. To był pierwszy krok w celu spełnienia oczekiwań tutejszych. Jak podaje Drab, mieszkańcy oczekiwali budowy takiego obiektu, i to zarówno starsi miłośnicy pływania, jak i młodzież, która w wodzie chce aktywnie spędzać czas.

Jeszcze kilka lat temu samorządowcy zamierzali budować dwa baseny. Jeden z nich, odkryty, miał być usytuowany na terenie rekreacyjnym „przy lesie”. Te plany musiały jednak zostać zrewidowane przez gwałtowne zmiany na rynku cen materiałów budowalnych i usług. Kiedy koszty budowy basenu odkrytego okazały się o wiele wyższe, niż zakładano pierwotnie, obiekt został wyłączony z projektu zagospodarowania terenu.

Reklama

- Na ustalenia o rezygnacji miało wpływ kilka czynników. Także fakt, że planujemy budowę krytej pływalni, całorocznej – tłumaczył wówczas tę decyzję burmistrz Drab.

- Cel turystyczny zostanie zachowany, a sądzę, że tego rodzaju basen będzie większą atrakcją – dodawał.

Do szuflady musiały też zostać odłożone plany budowy basenu krytego. Powodem znowu był brak środków. Rafał Drab obiecywał wtedy, że pomysł nie trafił do lamusa na zawsze, a próby zdobycia finansowania będą podejmowane.

Jesienią ubiegłego roku do gminy dotarła promesa z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, opiewająca na kwotę 8,9 mln zł z przeznaczeniem na sfinansowanie obiektu. Obietnica dotacji była rekordowo wysoka.

Reklama

– Bardzo się cieszę, że jesteśmy gminą, która pozyskała największą dotację nie tylko w powiecie, ale i w regionie – nie krył zadowolenia Drab.

- Budowa pływalni miejskiej od dawna była naszym marzeniem. Aktywnie zabiegaliśmy o tę inwestycję, dlatego jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji – podkreślał, przypominając o gotowym projekcie, dzięki czemu realizacja zadania znacznie przyspieszy.

W ciągu kolejnych kilku miesięcy gmina ogłosiła przetarg i wybrała wykonawcę inwestycji. 26 kwietnia została podpisana umowa z przedsiębiorstwem z Radomska. Koszt postawienia pływalni to prawie 16 mln zł. Burmistrz zaznacza, że będzie się starał pozyskać kolejne pieniądze, aby wspomóc gminny budżet w udźwignięciu tak dużego zadania. Liczy, że uda się zdobyć dotację np. z programu „Sportowa Polska”.

Reklama

- Chcemy wykorzystać szansę, aby obiekt powstał bez udziału środków gminy – zaznacza Drab.

Działoszyński basen będzie miał nieckę o wymiarach 25x12,5 m i głębokością od 1,2 do 2 m, a także nieckę do nauki pływania wraz ze strefą rekreacyjną o wymiarach 12,5x6,8 m i głębokości od 0,3 m do 1,1 m. Ponadto powstanie w obiekcie strefa SPA z dwiema wannami jacuzzi, suchą sauną i sauną parową. Przebieralnie przewidziano dla 80 osób. Ponadto przed budynkiem basenu zostanie wybudowany parking na 32 samochody.

Reklama

Budowa ma zakończyć się w styczniu 2026 r.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości