Już na początku 2026 r. mieszkańcy Działoszyna, będą mogli korzystać z miejskiej pływalni. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy, przy ul. Skarbczyńskich, pomiędzy halą sportową a hotelem, powstanie nowoczesny, ekonomiczny w utrzymaniu obiekt.
O budowie basenu w Działoszynie mówiło się od kilku lat. Burmistrz Rafał Drab podejmował próby doprowadzenia zamierzeń do szczęśliwego finału, jednak do tej pory na drodze stawały pieniądze, a raczej ich brak. W 2020 r. za 120 tys. zł. powstała dokumentacja projektowa miejskiej pływalni. To był pierwszy krok w celu spełnienia oczekiwań tutejszych. Jak podaje Drab, mieszkańcy oczekiwali budowy takiego obiektu, i to zarówno starsi miłośnicy pływania, jak i młodzież, która w wodzie chce aktywnie spędzać czas.
Jeszcze kilka lat temu samorządowcy zamierzali budować dwa baseny. Jeden z nich, odkryty, miał być usytuowany na terenie rekreacyjnym „przy lesie”. Te plany musiały jednak zostać zrewidowane przez gwałtowne zmiany na rynku cen materiałów budowalnych i usług. Kiedy koszty budowy basenu odkrytego okazały się o wiele wyższe, niż zakładano pierwotnie, obiekt został wyłączony z projektu zagospodarowania terenu.
- Na ustalenia o rezygnacji miało wpływ kilka czynników. Także fakt, że planujemy budowę krytej pływalni, całorocznej – tłumaczył wówczas tę decyzję burmistrz Drab.
- Cel turystyczny zostanie zachowany, a sądzę, że tego rodzaju basen będzie większą atrakcją – dodawał.
Do szuflady musiały też zostać odłożone plany budowy basenu krytego. Powodem znowu był brak środków. Rafał Drab obiecywał wtedy, że pomysł nie trafił do lamusa na zawsze, a próby zdobycia finansowania będą podejmowane.
Jesienią ubiegłego roku do gminy dotarła promesa z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”, opiewająca na kwotę 8,9 mln zł z przeznaczeniem na sfinansowanie obiektu. Obietnica dotacji była rekordowo wysoka.
– Bardzo się cieszę, że jesteśmy gminą, która pozyskała największą dotację nie tylko w powiecie, ale i w regionie – nie krył zadowolenia Drab.
- Budowa pływalni miejskiej od dawna była naszym marzeniem. Aktywnie zabiegaliśmy o tę inwestycję, dlatego jesteśmy w pełni przygotowani do realizacji – podkreślał, przypominając o gotowym projekcie, dzięki czemu realizacja zadania znacznie przyspieszy.
W ciągu kolejnych kilku miesięcy gmina ogłosiła przetarg i wybrała wykonawcę inwestycji. 26 kwietnia została podpisana umowa z przedsiębiorstwem z Radomska. Koszt postawienia pływalni to prawie 16 mln zł. Burmistrz zaznacza, że będzie się starał pozyskać kolejne pieniądze, aby wspomóc gminny budżet w udźwignięciu tak dużego zadania. Liczy, że uda się zdobyć dotację np. z programu „Sportowa Polska”.
- Chcemy wykorzystać szansę, aby obiekt powstał bez udziału środków gminy – zaznacza Drab.
Działoszyński basen będzie miał nieckę o wymiarach 25x12,5 m i głębokością od 1,2 do 2 m, a także nieckę do nauki pływania wraz ze strefą rekreacyjną o wymiarach 12,5x6,8 m i głębokości od 0,3 m do 1,1 m. Ponadto powstanie w obiekcie strefa SPA z dwiema wannami jacuzzi, suchą sauną i sauną parową. Przebieralnie przewidziano dla 80 osób. Ponadto przed budynkiem basenu zostanie wybudowany parking na 32 samochody.
Budowa ma zakończyć się w styczniu 2026 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze