Reklama

80-lecie OSP w Sieńcu: Nowy sztandar, wóz strażacki i odznaczenia dla zasłużonych druhów

20 lipca Ochotnicza Straż Pożarna w Sieńcu obchodziła uroczyste 80-lecie istnienia. Podczas wydarzenia wręczono liczne odznaczenia, wprowadzono nowy sztandar oraz przekazano średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Uroczystości towarzyszyła defilada, atrakcje dla dzieci i wspólne świętowanie mieszkańców oraz zaproszonych gości.

20 lipca to dzień, który na stałe zapisze się w historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieńcu. To właśnie tego dnia jednostka obchodziła 80-lecie istnienia. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 14, uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem proboszcza parafii w Sieńcu księdza Piotra Zielińskiego. Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pątnowa na plac przed strażnicę w Sieńcu. Tam rozpoczęła się część oficjalna jubileuszu, którą poprowadził Kamil Betka. Dowódcą uroczystości był komendant Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Wieluniu druh Andrzej Szczepański.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem raportu przez dowódcę, podniesieniem flagi państwowej na maszt oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie prowadzący powitał wszystkich zaproszonych gości. 

Reklama

Kolejnym punktem programu było przedstawienie rysu historycznego jednostki przez sekretarz Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieńcu druhnę Danutę Betkę. Po odczytaniu działalności jednostki nadszedł czas na pożegnanie starego sztandaru i wprowadzenie nowego. Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej druh Arkadiusz Wojcieszek odczytał uchwałę Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w sprawie zmiany dotychczasowego sztandaru na nowy. 

Nowy sztandar został ufundowany przez członków jednostki, sympatyków oraz okoliczne społeczeństwo. Druh Dominik Ciupa, naczelnik OSP w Sieńcu odczytał akt ufundowania nowego sztandaru. Chrzestnymi sztandaru zostali druhowie Danuta Betka oraz Zdzisław Czerniak

Reklama

Zanim sztandar został poświęcony przez proboszcza parafii, miało miejsce symboliczne wbicie gwoździ w drzewiec sztandaru. Następnie chrzestni w imieniu fundatorów przekazali sztandar prezesowi OSP w Sieńcu Marcinowi Betce. Jednostka z Sieńca została odznaczona Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Dekoracji sztandaru tym zaszczytnym odznaczeniem dokonał druh Adam Nowak, wiceprezes Zarządu Głównego, druh Janusz Małyszek, członek prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi oraz druh Arkadiusz Wojcieszek, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wieluniu. 

Obchody 80-lecia były również okazją do refleksji nad dotychczasową działalnością oraz planami na przyszłość. Naczelnik OSP w Sieńcu, druh Dominik Ciupa, z dumą mówi o codziennym zaangażowaniu druhów i marzeniach o dalszym rozwoju jednostki: - W naszej jednostce podoba mi się zaangażowanie druhów. Zawsze są aktywni na zbiórkach, można na nich liczyć. Chętnie uczestniczą w różnych działaniach. Chcą się dokształcać. Cieszy mnie to, że nasza jednostka rozwija się w tym kierunku. 

Reklama

- Chciałbym żeby więcej młodzieży z naszej miejscowości wstępowało w szeregi straży, by nasza jednostka się rozrastała. Chciałbym również, aby na przestrzeni lat, nasza jednostka pozyskała dodatkowy sprzęt, by wyposażyć nasz samochód. Zwiększy to aktywność jednostki podczas udziału w różnych akcjach ratowniczych na terenie naszej gminy - dodaje. 

Równie ważnym momentem uroczystości było przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Wóz został zakupiony w grudniu ubiegłego roku, dzięki środkom przekazanym przez gminę Wieluń. Burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa, przekazał kluczyki do samochodu naczelnikowi OSP w Sieńcu Dominikowi Ciupie oraz kierowcy wozu druhowi Łukaszowi Gmyrkowi. 

Reklama

- Przez ostatni rok nasza jednostka bardzo mocno się rozwinęła. Pozyskaliśmy nowy samochód, dostaliśmy dofinansowanie w wysokości 20 tys. zł na doposażenie samochodu z którego zakupimy m.in. motopompę szlamową z kompletem węży ssawnych, nowe węże tłoczne W75 i W52 oraz rozdzielacz - relacjonuje naczelnik.

Aby tradycji stało się zadość nowy samochód został poświęcony. Chrzestnymi wozu zostali Joanna Skotnicka-Fiuk, zastępca burmistrza gminy Wieluń oraz Przemysław Wysocki, nadleśniczy z Nadleśnictwa Wieluń. Nowy samochód otrzymał imię Stanisław. Jest to nawiązanie do najbardziej zasłużonego druga z jednostki w Sieńcu. Chrzestni wozu obficie oblali wóz szampanem i symbolicznie przecięli czerwoną wstęgę. 

Reklama

W trakcie tak podniosłej uroczystości nie mogło zabraknąć również odznaczeń dla zasłużonych druhów. Był to idealny moment do wręczenia medali i odznak dla strażaków ochotników za ich zasługi w działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej.

Uchwałą Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Łodzi odznaczenia otrzymali:
- druh Zdzisław Czerniak, odznaka honorowa Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej Województwa Łódzkiego,
-  druhowie: Henryk Kowal, Karol Kostrzewa, Daniel Przyborowski - Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa,
- druhowie: Józef Napieraj, Stanisław Dobroć, Rafał Betka - Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.

Reklama

Uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP odznaką ,,Strażak Wzorowy" odznaczeni zostali druhowie: Dawid Mazur, Maciej Krawa, Wojciech Gadomski, Tomasz Kurzyński, Jakub Podyma i Dominik Ciupa.

Uchwałą Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP odznaką ,,Za Wysługę lat" odznaczenia otrzymali druhowie: 
- Zdzisław Czerniak, Lucjan Mielczarek, Stanisław Dobroć oraz Henryk Kowal (wszyscy druhowie służą w jednostce już 50 lat),
- Sylwester Graczyk (45 lat), Karol Kostrzewa (40 lat), Józef Napieraj (30 lat), Rafał Betka (30 lat), Czesław Napieraj (25 lat) oraz Maciej Krawa (10 lat).

Reklama

W historii OSP Sieniec nie brakuje postaci wyjątkowych -  jedną z nich jest m.in. druh Zdzisław Czerniak. Jego wieloletnie zaangażowanie, doświadczenie i serce oddane służbie zasługują na szczególne uznanie.

- Czas leci bardzo szybko. W szeregi straży wstąpiłem mając osiemnaście lat. Udzielanie się w straży to tradycja rodzinna. Moi bracia również byli strażakami. W jednostce w Sieńcu działam od 1984 roku. Jako prezes organizowałem 60-lecie straży. Wiele w tym czasie się wydarzyło - wspomina ze łzami w oczach Zdzisław Czerniak, druh z OSP w Sieńcu. 

Reklama

- Służbę w straży wspominam zawsze pozytywnie. Praktycznie przez 40 lat przygotowywałem druhów do zawodów strażackich. Obecnie jestem na emeryturze więc czasu mam sporo. W jednostce będę działał dopóki zdrowie i siły na to pozwolą - podsumowuje.

Wydarzenie zakończyło się defiladą Pocztów Sztandarowych i Pododdziałów Ochotniczych Straży Pożarnych przybyłych na uroczystość. Goście oraz przedstawiciele poszczególnych jednostek dokonali wpisu w pamiątkowej kronice jednostki OSP w Sieńcu. Wszyscy uczestnicy jubileuszu zostali zaproszeni na poczęstunek. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Tuż przed strażnicą czekał na nich darmowy dmuchaniec. 
 

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/07/2025 15:03
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości