Reklama

Droga z Piekła do Komornik na razie bez remontu

W ubiegłym roku wyremontowano około 500 metrów drogi powiatowej z Mokrska – Piekła do Komornik. Na początku i końcu tego odcinka znajdują się dwie tablice, na których podana jest kwota prawie 3,46 mln zł. Sugeruje to, że tyle ta naprawa kosztowała. Ceną zaskoczony jest mieszkaniec Komornik, który m. in. w tej sprawie interweniował w „Kulisach Powiatu”.

 

- Droga ta wyremontowana jest tylko do skrzyżowania prowadzącego na Wróblew – rozpoczyna mężczyzna. - Przedtem wyglądała tu tragicznie. Naprawiono ją, bo w zeszłym roku jechał tędy wyścig kolarski przez Wróblew do Skomlina. I tu na tablicy podana jest wartość remontu ponad trzy miliony złotych. Druga taka tablica jest przy skręcie na Wróblew. I ten odcineczek jest zrobiony. Ale ile on tu może mieć? Czterysta, pięćset metrów?

Reklama

Do tej wysokiej, jakby nie było, ceny odniósł się Bartłomiej Panek, kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Wieluniu. Wyjaśnił, że zrobiony fragment jest jednym z ośmiu odcinków dróg, które w ramach tej kwoty zostały wyremontowane.

- Na sześciu odcinkach było to tak zwane podwójne utrwalenie powierzchniowe za pomocą emulsji i grysów – wyjaśnia Bartłomiej Panek. - W ten sposób zrobiliśmy między innymi drogi z Wielunia do Mokrska, z Mokrska do Ożarowa, czy przez Jajczaki. Natomiast na dwóch odcinkach położyliśmy nowe nakładki z masy asfaltowej - 550-metrowy na drodze Skomlin – Turów i drugi właśnie w Mokrsku na drodze do Komornik.

Reklama

Ogólna długość tych ośmiu wyremontowanych odcinków wynosi 27 842 m. Na całe to zadanie powiat otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości prawie 1,73 mln zł. A ogólny koszt inwestycji wyniósł wspomniane już 3,46 mln zł.

- Broń Boże ta kwota to nie jest wartość tego odcinka, o który pan z Komornik dopytuje – mówi kierownik. - Natomiast na tablicach nie rozbijaliśmy tej sumy na poszczególne odcinki, ponieważ było to jedno duże zadanie.

Interweniujący mężczyzna skarży się też, że pozostały fragment drogi do Komornik, długości około 2,5 km, jest w bardzo złym stanie.

Reklama

- Tu na początku, od strony Mokrska, to jeszcze pół biedy – pokazuje. - Ale najgorsze dziury są w pobliżu Złotej Góry. Trudno tu przejechać, a droga ta jest bardzo uczęszczana.

Korzystają z niej mieszkańcy Jasnej Góry, Poręb, Orzechowca, Lipia, Motyla, wspomnianej Złotej Góry, czy części Komornik. Dojeżdżają oni tędy do Mokrska, Skomlina, Wielunia. Jeżdżą również autobusy szkolne.

Niestety, na razie nie planuje się tu nowej nawierzchni. Zadanie to nie jest wpisane do budżetu powiatu. Mało tego, w budżecie nie przewidziano też środków na wykonanie dokumentacji remontu, a to pierwszy krok do tego celu.

Reklama

- Ja znam stan naszych dróg powiatowych i wiem, że akurat ta bardzo wymaga naprawy - przyznaje kierownik Panek. - Dotychczas takiej tu nie było. Ponieważ są tam liczne ubytki, musiałyby być położone dwie warstwy asfaltu. Najpierw wyrównawcza, żeby te ubytki uzupełnić, a później warstwa ścieralna i mielibyśmy na dłuższy czas z tą drogą spokój. Bo teraz łatanie dziur zajmuje nam trzy, cztery dni. A jeżeli chodzi o inwestycje, to przeprowadza jest starostwo przy naszym udziale i to ono decyduje, które drogi będą robione. Sygnały odnośnie konieczności remontu nawierzchni otrzymujemy praktycznie codziennie. Ale niestety, środki są ograniczone. Chociaż uważam, że w ostatnim okresie tych dróg powiatowych zrobiono bardzo dużo.

Przypomnijmy, że w tym roku w Komornikach przebudowana zostanie właśnie powiatówka biegnąca przez wioskę od Domu Dziecka do skrzyżowania z drogą Mokrsko – Ożarów. Ułatwi ona dojazd do Komornik od strony wschodniej. Inwestycja ta zakończyć ma się w grudniu. W tej sytuacji aż się prosi, aby również zapewnić dobry dojazd od strony zachodniej, a taki gwarantuje droga od Mokrska – Piekła.

Reklama

- Ale najpierw trzeba zrobić dokumentację, a potem rozejrzeć się za źródłem dofinansowania – kończy szef zarządu dróg. - Tu musimy być bardzo uniwersalni. Jak pojawią się programy na ścieżki rowerowe, to będziemy składać wnioski o dofinansowanie i je budować. Jeśli pojawią się programy na nakładki lub remonty, to wtedy na to będziemy składać wnioski. Więc, aby z nich korzystać musimy pilnować naborów zarówno w urzędzie wojewódzkim, jak i urzędzie marszałkowskim.

Zdjęcie: 

Takie tablice znalazły się przy ośmiu wyremontowanych odcinkach dróg powiatowych

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/05/2024 21:18
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości