W minionym tygodniu jubileusz 60-lecia obchodziła Szkoła Podstawowa nr 5 w Wieluniu. Uroczystość mogła odbyć się już w nowej hali, ale piękną i podniosłą chwile zakłócił pewien niesmak - brak obiecanej inwestycji. Mimo, że jeszcze w marcu 2021 roku, burmistrz zapewniał radnych miejskich, iż realne jest oddanie hali sportowej we wrześniu 2022, do tej pory budowa nie ruszyła. Dzieci swój obiekt marzeń mogą dalej oglądać tylko na wizualizacjach.
Włodarza miasta na uroczystości nie było, była za to zastępca burmistrza Joanna Skotnicka-Fiuk, która jednak w swoim wystąpieniu, o hali nie wspomniała ani słowem. Mówili o tym za to inni, m.in. Aleksander Owczarek, obecnie wójt Białej, a kiedyś dyrektor „piątki”, który wspominając sportowców, jakich wychowała szkoła, życzył aby obiecana hala wreszcie stała się rzeczywistością. Poruszający dla publiczności był występ najmłodszych uczniów, którzy składali życzenia swojej szkole. Jeden z nich zaprezentował dużą laurkę z dykty. Na rysunku pojawiła się niewybudowana hala sportowa oraz napis „SP5 HALA SPORTOWA – MOŻE KIEDYŚ”.
Na stronie internetowej szkoły istnieje nawet specjalna zakładka, w której pod pięknymi grafikami z wizerunkiem hali, czytamy: „Z błyskiem w oczach i nieustającym uśmiechem na twarzy patrzymy na powstały projekt. Nowa hala sportowa daje wielkie możliwości do uprawiania sportu, rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, rekreacji oraz aktywnego spędzania czasu przez najmłodszych i dorosłych. Inwestycja ta byłaby przykładem mądrego gospodarowania środkami publicznymi dla dobra mieszkańców”.
Hale sportowe przy wieluńskich podstawówkach po nocach pewnie podobno śnią się burmistrzowi i urzędnikom ratusza. Pasmo nieszczęść zaczęło się od wniosku na dofinansowanie z Ministerstwa Sportu, hali przy „dwójce”. Burmistrz zapewniał radnych i opinię publiczną, że lobował u wpływowych polityków, jednak pieniądze do Wielunia nie trafiły, a Paweł Okrasa tłumaczył, że skończyły się środki w ramach ministerialnego programu.
Jak się okazało, Wieluń nie mógł tych środków otrzymać, bo zamiast doręczyć osobiście wniosek do ministerstwa, urzędnicy według zapewnień wysłali go pocztą, a przesyłka zaginęła…
W 2020 roku wniosek, tym razem na halę przy „piątce”, udało się doręczyć pod właściwy adres i przyznano nawet trzymilionowe dofinansowania, a koszt inwestycji miał wynosić ok. 15 milionów złotych. Burmistrz długo zwlekał z ogłoszeniem przetargu mimo, że radni wielokrotnie naciskali żeby ogłaszać przetarg i ruszać z budową obiektu dla szkoły.
Jak się okazało, burmistrz zdecydował, że obiekt należy przeprojektować, wydał na przeprojektowanie obiektu dodatkowe 70 tysięcy. W nowym projekcie hala urosła tak bardzo, że nie mieściła się w planie zagospodarowania przestrzennego, co powodowało kolejne problemy. Przetarg udało się ogłosić dopiero w połowie 2021 roku.
Chyba nikt nie wierzył, że przetarg uda się rozstrzygnąć. Nawet dziecko z pierwszej klasy szkoły podstawowej wie, że jeśli chcemy zbudować większy obiekt, to musi on więcej kosztować.
Hala w projekcie urosła, kasa w budżecie została dalej na poziomie 15 milionów, czyli tyle ile przewidziano w kosztorysie na realizację pierwszego projektu. Wpłynęło aż 11 ofert, z tym, że najtańsze opiewały na ok. 22 miliony i oczywiście nie zmieściły się w zakładanym budżecie. Paweł Okrasa unieważnił przetarg i obiecywał, że kolejny ogłosi w październiku 2021 roku. Z sobie wiadomych przyczyn czekał jednak ponad rok, by niedawno dowiedzieć się ze złożonych ofert, że teraz wykonawcy chcą za wybudowanie hali już blisko 31 milionów złotych.
Na budowę obiektu, w dokumentach finansowych gminy, radni zabezpieczyli tym razem ponad 27 milionów. Okrasa mógł poprosić radnych o dołożenie brakującej kwoty, jednak drugi raz zdecydował o unieważnieniu przetargu.
Tym razem z ponownym ogłoszeniem przetargu poszło szybciej i widnieje on już na stronie gminy, termin na złożenie ofert mija 2 listopada. Pytanie tylko, czy oferty, które wpłyną będą do zaakceptowania? No i co za tym idzie, czy w końcu zacznie się budowa wyczekiwanej przez lata hali? Może kiedyś…
Sławomir Rajch
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze