Dzień wsparcia i nowych możliwości w Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu zbiegł się z uroczystym poświęceniem autobusu oraz otwarciem nowoczesnej kuchni i jadalni. Inwestycje wsparł finansowo Powiat Wieluński. Było barwnie i wesoło. Uczniowie dali żywiołowe przedstawienie i porwali do tańca publiczność. A krążące wśród gości pingwiny z Madagaskaru radośnie zachęcały do „suszenia ząbków”.
Wiele się dzieje w Zespole Szkół Specjalnych w Wieluniu. W ostatnim czasie zrealizowano szereg inicjatyw. Pierwsza to projekt Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych i społecznych uczniów. Druga to inwestycja w dostępność i samodzielność, czyli zakup nowego autobusu. Całkowity koszt projektu wynosi 437 890 zł, z czego 351 520 zł to dofinansowanie z PFRON, a 86 370 zł dołożył Powiat Wieluński.
Ponadto całkowitą modernizację przeszła łazienka i została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Remont kosztował 139 000 zł. PFRON przeznaczył na to 76 450 zł, a wkład własny wyniósł 62 550 zł.
„Posiłek w szkole i w domu” to inwestycja, dzięki której szkolna kuchnia i jadalnia zyskały całkiem nowe oblicze. Powiat sfinansował generalny remont pomieszczeń, a za blisko 100 tysięcy złotych szkoła zakupiła nowoczesne sprzęty i wyposażenie. Dotacja wojewody łódzkiego wyniosła 76 510,38 zł. Uroczyste otwarcie nowoczesnych pomieszczeń miało miejsce we wtorek, 5 maja.
Katarzyna Wyrębak, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu, powitała licznych gości, podkreślając, że to inwestycja w zdrowie, rozwój i codzienny dobrostan uczniów.
- Dzisiejsze spotkanie ma dla nas szczególny wymiar. Łączy obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych z podsumowaniem i oficjalnym otwarciem inicjatyw, które realnie zmieniają codzienne funkcjonowanie naszych uczniów. To kolejny moment, w którym mówimy nie tylko o ideach, ale pokazujemy konkretne efekty pracy, współpracy i odpowiedzialnych decyzji – rozpoczyna uroczystość dyrektor Katarzyna Wyrębak.
Najpierw został poświęcony nowy autobus szkolny. Później nadszedł czas na występy dzieciaków, wspólne tańce, przecinanie wstęgi, tort i inne słodkości. Nie zabrakło przemówień, podziękowań i gratulacji. Uroczystość była też okazją do spotkania ze specjalistami w zakresie fizjoterapii, neurologopedii, oligofrenopedagogiki czy integracji sensorycznej.
Bożena Jurczyk pracowała w kuchni jeszcze za czasów bursy. Nie ukrywa zadowolenia z nowych pomieszczeń i nowoczesnego wyposażenia.
- Teraz warunki mamy wspaniałe. Nowy sprzęt i meble. Ładna kuchnia i wszystko na wyciągnięcie ręki. Na pewno będzie się tu gotować super – mówi z uśmiechem kucharka.
- Dziś mamy dzień godności osób niepełnosprawnych i otwieramy przy okazji nową stołówkę w szkole. Mam nadzieję, że uczniowie będą z niej korzystać przez długie lata – podkreśla starosta wieluński Maciej Bryś.
- W planach mamy też dalszą przebudowę budynku. Chcemy, żeby dzieciaki miały naprawdę godne warunki do rozwijania się. Zgodnie z dzisiejszym mottem, chcemy stwarzać, jako samorząd powiatowy, nowe możliwości i wspierać dzieciaki Zespołu Szkół Specjalnych i nie tylko – zapewnia.
Grażyna Ryczyńska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Wieluniu, akcentuje, że udział w uroczystości to dla niej ogromna przyjemność.
- Cieszę się niezmiernie, że dzisiaj otwieramy w szkole specjalnej kuchnię z prawdziwego zdarzenia. Pięknie wyposażoną i na miarę dzisiejszego wieku – mówi reporterce portalu kulisy.net Grażyna Ryczyńska.
- Dzieci z niepełnosprawnościami są szczególnie bliskie mojemu sercu. Tak jak ich rodzice, których darzę wielką sympatią i szacunkiem. Cieszę się, że dzieci będą miały na miejscu kuchnię, która będzie pracować w tak świetnych warunkach. To wielka chluba dla naszego powiatu – podsumowuje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze