Wczoraj na naszym Facebooku ogłosiliśmy zagadkę w formie filmiku z występem Zespołu Śpiewaczo – Obrzędowego z Ożarowa. Dotyczyła ona miejsca i okoliczności tego występu. Zagadkę poprawnie rozwiązała Natalia Zwierz. Był to XIV Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie. Z wydarzeniem tym połączone było uhonorowanie Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” pani Wandy Majtyki z Popowic. O dorobku i drodze artystycznej tej znanej twórczyni ludowej pisaliśmy wówczas. Artykuł ten przypominamy dziś i jest dostępny na stronie "Kulis Powiatu".
***
W sobotę 2 lipca w ożarowskim Domu Kultury odbyła się niecodzienna uroczystość. Pani Wanda Majtyka, znana artystka ludowa i działaczka kultury, uhonorowana została Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Miało to miejsce podczas inauguracji XIV Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych.
Wanda Majtyka urodziła się w 1936 r. w Popowicach. Od najmłodszych lat lubiła śpiewać. Robiła to już w Olszance na Lubelszczyźnie, do której w czasie wojny wywieziona została jej rodzina. Robiła to też później w rodzinnych Popowicach w czasie domowych prac, czy pasienia krów. Poznała w ten sposób wiele ludowych piosenek, które wykorzystywała w swojej późniejszej działalności. Z czasem okazało się, że posiada również nieprzeciętne zdolności aktorskie. Rozwijała je w amatorskim teatrze, który istniał po wojnie w Popowicach, a później w zespole ludowym w Ożarowie, w którym również pomagała przygotowywać przedstawienia.
W 1989 r. ze swoją bratową Edwardą Lach założyła Zespół Folklorystyczny w Popowicach. Ale po kilku latach powróciła do współpracy z Zespołem Śpiewaczo – Obrzędowym w Ożarowie i przez ponad 20 lat była jego instruktorką. Pisała scenariusze i tworzyła spektakle, z których zdecydowana większość prezentowana była później na Sejmikach Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie i była nagradzana. Zespół występował również na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.
Wanda Majtyka współpracowała również przez wiele lat z Dziecięcym Zespołem Obrzędowym działającym w Ożarowie, co owocowało licznymi sukcesami. Nie ograniczała się tylko do pracy z zespołami. Prowadziła również zajęcia z zakresu zdobnictwa i plastyki obrzędowej w szkołach i domach kultury. Przez ponad 50 lat współpracowała z Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Jest wielokrotną laureatką festiwalu w Kazimierzu. W 2012 r. jako solistka otrzymała tam najwyższe wyróżnienie, jakim jest Baszta.
- Rzadki to przypadek, że czysty amator zostaje uhonorowany najwyższym odznaczeniem, jakie można zdobyć za twórcze dokonania w dziedzinie kultury – mówił podczas ceremonii odznaczenia prof. Lech Śliwonik, prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej, który przedstawił drogę artystyczną laureatki. - Na bogaty dorobek pani Wandy złożyło się wiele elementów – śpiewanie, gawędziarstwo, zdobnictwo, plastyka obrzędowa, koronkarstwo, ale także niezwykła działalność edukacyjna obejmująca te wszystkie obszary. Teatr w życiu pani Wandy Majtyki pełnił rolę szczególną, bo jednoczył wszystkie jej aktywności.
Za ten niezwykle bogaty dorobek i zasługi, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, nadał jej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W jego imieniu wręczył go Szymon Giżyński, sekretarz stanu w ministerstwie kultury.
- O mój Boże kochany i co ja mam teraz na to powiedzieć – dziękowała gwarą za odznaczenie wzruszona pani Wanda, snując przy tej okazji wspomnienia. - Pewnie, że się cieszę, że jeszcze na starość człowieka pogłaskają. Pamiętam, jak 25 lat temu przyszłam do Ożarowa do pani Sołtysiak, żeby mnie przyjęła do zespołu, a ona powiedziała:
- Przecież ty nie z Ożarowa.
- No nie, z Popowic - odpowiedziałam.
- No to tam masz zespół.
- No, ale tam mi nie wyszło, a ja bez zespołu żadnym cudem nie umiem żyć.
- A masz prawo jazdy?
- No mam, na rower.
- No to długo tu nie pociągniesz.
- No, ale przyjęła mnie, no bo co – opowiadała dalej pani Majtyka.
- A ja tu wytrzymałam 25 lat. Tym rowerem jeździłam i nic mi nie ubyło. A wszystkie moje władze zwierzchnie, czy to w Wieluniu, czy w muzeum, Ożarowie, a nawet w Warszawie i Tarnogrodzie, zawsze mnie chwaliły. I tak się okazało, że mam talent.
Potem podziękowania i życzenia odznaczonej przekazali obecni na sali liczni goście. Uroczystość uświetniły swoimi występami zespoły ludowe z Chotowa i Ożarowa.
Aktorzy pokazali, co potrafią
Po uroczystości odznaczenia Wandy Majtyki, rozpoczął się przegląd zespołów biorących udział w XIV Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Ożarowie. Odbył się on tu po czteroletniej przerwie spowodowanej rozbudową domu kultury. W 2019 r. miał on miejsce w komornickiej OSP, a przez ostatnie dwa lata w jego organizacji przeszkodziła epidemia.
W tym roku wzięło w nim udział siedem grup teatralnych. Prezentowane przez nie spektakle zostały nagrane i na podstawie nagrań będą oceniane w Warszawie. Natomiast obecni w Ożarowie jurorzy przekazali poszczególnym zespołom swoje uwagi na temat przedstawień.
- Na Sejmiku zaprezentowaliśmy sztukę dramatyczną pod tytułem „Historia małego show” – relacjonuje Andrzej Gargula z „Twojego Teatru – Teatru Dorosłych z Praszki". - Jurorom spodobało się wykorzystanie światła w naszej sztuce. To, że zmieniało się ono aż piętnaście razy oraz fakt, że w trakcie przedstawienia zmienialiśmy scenografię. Jako plus uznali również to, iż trudno było przewidzieć zakończenie sztuki.
Imprezę prowadził Piotr Rychlik z Komornik.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze