Reklama

Kolejny zastrzyk dla szpitala

SP ZOZ w Wieluniu otrzymał 1 174 200 zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Symboliczny czek na tę kwotę dyrektorce szpitala, Annie Freus, podczas poniedziałkowej (12 lipca) konferencji, wręczył poseł Paweł Rychlik. Przyznane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętu i aparatury medycznej. To kolejny duży zastrzyk finansowy dla szpitala.

Starostwo Powiatowe w Wieluniu zorganizowało konferencję prasową, dotyczącą kolejnego dofinansowania dla placówki, którą ma pod swoimi skrzydłami. Spotkanie władz powiatu, dyrekcji szpitala i posła z lokalnymi mediami miało miejsce w poniedziałek, 12 lipca. Jako pierwszy głos zabrał szef powiatu Marek Kieler, który zaraz po powitaniu gości i mediów, przekazał mikrofon Annie Freus, pełniącej obowiązki dyrektora szpitala.
- Reprezentując szpital muszę podziękować za wsparcie i pomoc, posłowi Pawłowi Rychlikowi, staroście Markowi Kielerowi i wicestaroście Krzysztofowi Dziubie – zaakcentowała już na wstępie swojego przemówienia.
- Złożyliśmy wniosek do ministerstwa zdrowia i uzyskaliśmy możliwość zakupienia sprzętu i aparatury medycznej dla naszego szpitala – kontynuowała dyrektorka i zaznaczyła, że zakupy zostaną w stu procentach pokryte przez środki ministerialne.
Pieniądze z funduszu zostaną przeznaczone na zakup trzech grup sprzętu. W pierwszej kolejności zostaną zakupione sprzęty do diagnozowania pacjentów, m.in. sprzęt RTG i mobilne USG. Druga grupa to sprzęty do ratowania życia ludzkiego, m.in. automatyczne urządzenie do kompresji klatki piersiowej, a także aparat do dializy nerkozastępczej. Trzecią grupą sprzętów zakupionych z dotacji mają być te, pozwalające na zwiększenie reżimu sanitarnego w wieluńskim szpitalu.
- Pozyskana dotacja pozwoli nam zachować lepszy reżim sanitarny na terenie szpitala, a także zabezpieczyć lepiej pacjentów, nie dopuszczać do zakażeń krzyżowych – tłumaczyła podczas konferencji Anna Freus.
- Cieszymy się ogromnie – podsumowała p.o. dyrektora SP ZOZ, dodając, że procedury zakupowe już ruszyły.
Słowa wdzięczności do posła Rychlika, podczas konferencji, skierował także starosta wieluński Marek Kieler, a mówił tak:
- W imieniu całej społeczności powiatu wieluńskiego serdecznie dziękuję posłowi Rychlikowi za przychylność i walkę. Wiem, że jest wiele chętnych, aby taką pomoc otrzymać. 
Po słowach szefa powiatu, swoje pięć minut podczas konferencji dostał parlamentarzysta z Wielunia, Paweł Rychlik. Dziękował on wszystkim, którzy od początku pandemii włączyli się w walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na terenie powiatu wieluńskiego. W pierwszym rzędzie wymienił pracowników szpitala, a przede wszystkim Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i oddziału covidowego.
 


- Szczególnie w tej pierwszej fazie epidemii, pracownicy szpitala narażali swoje zdrowie i życie – zauważył Paweł Rychlik.
- Wiemy dobrze jak wtedy było. W szpitalu brakowało nawet podstawowych rzeczy, części odzieży, maseczek, kombinezonów. I tutaj trzeba pamiętać, że na wysokości zadania stanęli mieszkańcy powiatu wieluńskiego, którzy wpierali bardzo mocno tę placówkę. Były organizowane oddolne zbiórki, restauratorzy wspierali ciepłymi posiłkami pracowników. To był wyraz solidaryzmu społecznego – podkreślił poseł RP.
Parlamentarzysta zaznaczył także duże znaczenie zaangażowania ze strony starostwa powiatowego, które zorganizowało m.in. mobilny punkt wymazowy, finansowany z budżetu powiatu.
- Epidemia pokazała jak ważnym miejscem na mapie powiatu jest szpital – akcentował Paweł Rychlik.
- Jak istotny jest SOR i cała załoga szpitala. Szpital jest miejscem bardzo ważnym. Te wszystkie opinie, które przez lata gdzieś się pojawiały, że ten szpital jest małowartościowy, że mało wnosi do lokalnej społeczności i raczej należy go zwijać, okazały się zupełnie nietrafne i nieprawdziwe. Szpital to miejsce, w które trzeba inwestować, otoczyć troską i robić wszystko, aby ten szpital się rozwijał – przekonywał poseł.
Parlamentarzysta przypomniał, że w ciągu ostatnich kilku lat, od momentu, gdy powiatem wieluńskim rządzi Wspólnota Ziemi Wieluńskiej z Prawem i Sprawiedliwością, do wieluńskiego szpitala na inwestycje trafiło zdecydowanie więcej niż 10 milionów złotych.
- Ogromne pieniądze trafiają do szpitala – podsumował, by chwilę później przekazać na ręce dyrektorki SP ZOZ-u symboliczny czek na pokaźną kwotę.
Tuż przed zakończeniem konferencji poseł Rychlik zapewnił zgromadzonych, że to nie ostatnie środki finansowe, które trafią do wieluńskiego szpitala.

Reklama

„Szpital jest miejscem bardzo ważnym. Te wszystkie opinie, które przez lata gdzieś się pojawiały, że ten szpital jest małowartościowy, że mało wnosi do lokalnej społeczności i raczej należy go zwijać, okazały się zupełnie nietrafne i nieprawdziwe”
Paweł Rychlik, poseł RP

Sławomir Rajch
[email protected]
 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości