Reklama

Komenda Policji w Pajęcznie może nie powstać - nie ma kto wybudować drogi dojazdowej do działki

Mundurowi z Pajęczna póki co pracują w warunkach nieprzystających do XXI wieku. Pomieszczenia, które wynajmują w budynku należącym do powiatu, proszą się o remont. I nie chodzi tylko o estetykę, ma tam dochodzić do awarii zarówno kanalizacji jak i instalacji elektrycznej. Modernizacji nie będzie, za to od kilku dobrych lat mówi się o budowie nowej siedziby. Realizacja inwestycja napotyka jednak na zasadnicze przeszkody.

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pajęcznie od dawna pracowaliby w swoich wygodnych, nowoczesnych biurach, w budynku pachnącym nowością. Na razie jednak nowa siedziba pozostaje w sferze marzeń, a inwestycja nawet nie weszła na etap projektowania. Dwa lata temu, podczas święta policji, fetowanego na placu przed komendą pajęczańskich strażaków, ówczesny wicewojewoda łódzki, a obecnie wojewoda, zapewniał o swoim wsparciu.

- Chciałbym powiedzieć, że dołożę wszelkich starań, żeby poprawić wasze warunki, myślę tutaj o powstaniu nowej komendy policji w Pajęcznie – obiecywała Karol Młynarczyk.

Reklama

Od tego czasu wiele się nie zmieniło, bo nie przerzucono nawet jednej łopaty ziemi pod fundamenty.

-  Wybrana została ostatecznie działka pod budowę komendy – podaje kom. Edyta Machnik z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

- W chwili tworzenia planu inwestycyjnego na następne lata, KWP w Łodzi zgłosi do KGP propozycję budowy KPP w Pajęcznie na tej działce. Dalsze kroki, co do rozpoczęcia budowy, uzależnione będą od decyzji KGP dodaje policjantka.

Tymczasem Komendant Powiatowy Policji w Pajęcznie już w 2021 r. wieszczył, że jeśli szybko nie uda się skorzystać ze środków na  budowę i remontu komend, obiekt może nie powstać przez kolejne dekady.

Reklama

- Jeżeli nie zdążymy i nie zmieścimy się w pierwszych dwóch latach, to prawdopodobnie tych pieniędzy nigdy nie zobaczymy i tej komendy nigdy nie będzie, a przynajmniej przez długi czas – mówił w połowie września 2021 r. podczas posiedzenia rady gminy insp. Karol Mielczarek.

- Ja jej na pewno nie doczekam, a być może, niestety, państwo również – przewidywał.

Przez długie miesiące problematyczny był wybór miejsca przyszłej budowy. Działka w Pajęcznie, w sąsiedztwie ulicy Wieluńskiej, lata temu przekazana policjantom przez powiat, ma jeden poważny mankament, nie ma do niej wygodnego, asfaltowego dojazdu. Powiat wraz z gminą przerzucali się argumentami, kto kosztowną drogę powinien zbudować. Ostatecznie Urząd Miejski zaproponował alternatywę w postaci działki w okolicach placu targowego. Gmina zaczęła nawet procedować odpowiednie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, ale zablokował je… powiat. Urząd Miejski odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, który przyznał mu rację, ale starostwo ponownie odmówiło. Sprawa znowu ma być rozpatrywana przez SKO.

Reklama

Wyborem mundurowych komenda i tak ma ostatecznie stanąć w okolicach ul. Wieluńskiej, pomiędzy działkami a ul. Moniuszki. Dalej jednak nie rozwiązano kwestii budowy dojazdu.

- Tak naprawdę ganiamy się wkoło, gdyby to była droga powiatowa na pewno już by powstała i ta komenda już by się budowała – twierdził dwa lata temu starosta pajęczański, Zbigniew Gajęcki.

- Doszliśmy do wniosku ze starostą Gajęckim, że tą drogę trzeba jednak wybudować – dodawał Paweł Sikora, wicestarosta pajęczański, oskarżając burmistrza Pajęczna, Piotra Mielczarka o brak chęci do pomocy.

Reklama

Starostwo oczekuje, że gmina przekaże działkę pod budowę drogi, a wtedy powiat inwestycję miałby wykonać. Na co Urząd Miejski zgodę wyraził, formalności jedna nie są domykane. Jak zaznacza Mielczarek gmina jest gotowa drogę przekazać nawet bez zapłaty oraz bez oczekiwań, że powiat w zamian przekaże inną nieruchomość. Pisma w tej sprawie miały z ratusza wychodzić, ale nie ma reakcji ze strony starostwa.

- Po raz kolejny powiat wystąpił o przekazanie  terenu pod budowę drogi, a my po raz kolejny odpisaliśmy, że się zgadzamy – zapewnia Mielczarek.

Reklama

- Z przyjemnością przekażemy też dokumentację, jaką zleciliśmy. Do tej pory nie mamy deklaracji na piśmie. Z tego co widać, powiat ma duże możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, więc zapewne jest w stanie zdobyć pieniądze na budowę – sądzi szef pajęczańskiego ratusza.

Inaczej sprawę widzi wicestarosta Paweł Sikora.

- Szukamy możliwości sfinansowania tej drogi, ale teren jest gminny. Jeśli burmistrzowi by zależało, to ewentualnie podjąłby jakieś działania – uważa wicestarosta Sikora.  

- Jakoś nie możemy wspólnego stanowiska wypracować z burmistrzem Pajęczna – dodaje.

Reklama

- Zarząd powiatu stoi na stanowisko, aby ewentualnie teren przejąć i wykonać tę inwestycję. Szukamy dróg pozyskania środków – podkreśla samorządowiec.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości