Reklama

Konopnica kulturą stoi

Gminny Ośrodek Kultury w Konopnicy istnieje już od 50 lat. Uroczystość podsumowująca obchody tegorocznego jubileuszu placówki odbyła się 6 października. Nie zabrakło gratulacji, podziękowań, odsłonięcia ławeczki, występów artystycznych m.in. reaktywowanego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Konopnickiej, a gwiazdą wieczoru był Artur Barciś. Najlepszym prezentem dla GCKiBP okazały się środki na remont obiektu.

- Jak przystało na tak wyśmienity okrągły jubileusz, należy go odpowiednio uczcić, a jest co – zaczęła Anna Krześniak, dyrektorka GCKiBP w Konopnicy.
- Nasza placówka kultury posiada niezwykle bogatą historię i imponujący dorobek, ale też ciągle się rozwija. Przez jej przyjazne mury przewinęło się już kilka pokoleń Konopniczan, spośród których wywodzą się znane postacie.
Początki działalności kulturalnej w Konopnicy zaprezentował, wyświetlony podczas jubileuszu, film dokumentalny Telewizji Polskiej. Mieszkańcy i zaproszeni goście przenieśli się do lat 60-tych, a ich podróż zakończyła się w 1973 roku. Jedni sobie przypomnieli, a drudzy poznali m.in. Felicję Budzik, nauczycielkę w miejscowej szkole i działaczkę społeczną, dzięki której w Konopnicy powstały pierwsze zespoły ludowe i teatralne. Do działań kulturalnych, ale też społecznych zachęcała również swoich uczniów.
Konopnicka placówka w tym roku rozpoczęła akcję ,,Przysiądź w dobrym towarzystwie”, w ramach której powstają miejsca upamiętniające osoby zasłużone dla gminy, w szczególności  w kulturze. Z okazji 50-lecia ośrodka kultury przed GCKIBP stanęła ławeczka poświęcona pamięci właśnie Felicji Budzik. Jej odsłonięcia dokonano w trakcie uroczystości, 6 października.
- Czuję przyjemność, dumę, że miałem taką świetną mamę i mam też swoje związane z tym zawodowe działania – mówił Stanisław Budzik, syn Felicji.
- Byłem tutaj pierwszym kierownikiem domu kultury. Ówczesny przewodniczący Gminnej Rady Narodowej, jak gdyby na fali mamy, widział mnie na miejscu kierownika domu kultury i tak się moja zawodowa przygoda z kulturą rozpoczęła. Przez kilka lat kontynuowałem to działanie, a później jako już nie pracownik, ale jako pasjonat i uczestnik Zespołu Pieśni i Tańca. Jestem usatysfakcjonowany i jest nam wszystkim bardzo miło, że pamiętano o tak ważnym jubileuszu, jak 50-lecie i mogliśmy zobaczyć artystyczny dorobek kultury w naszej Konopnicy, która w dalszym ciągu tętni swoim kulturalnym życiem.
Z okazji jubileuszu powstał także wiersz, który napisała i przedstawiła lokalna poetka Eleonora Grondowa. Nie zabrakło też wielu ciepłu słów od zaproszonych gości.
- Można by rzec, że GOK obchodzi złote gody, w tym miejscu rodziło się wiele pomysłów, działo się wiele rzeczy – przyznał Grzegorz Turalczyk, wójt gminy Konopnica.
Wspominał też działalność GOK-u za czasów swojej młodości, pierwsze występy jako przedszkolaka czy spotkania klubu. Włodarz oficjalnie przekazał też najważniejszą informację wieczoru.
- GOK zmienił się na zewnątrz i teraz zmieni się wewnątrz. Wspólnie z poprzednim dyrektorem Królewiczem składaliśmy kilka wniosków na remont tej sali, nie udało się, ale tym razem udało się pozyskać 4 mln 500 tys. zł. Cały koszt przewidywanego remontu z przebudową klatki schodowej i adaptacją poddasza wyniesie ponad 5 mln zł – informował Turalczyk.
Zdobycia środków i projektu gratulował Marek Kieler, starosta wieluński. Podkreślał również istotę tworzenia kultury.
- Obyście dalej w tej kulturze tkwili, wzbogacali nasz kraj, naszą ziemię wieluńską, bo to jest ważne, bez kultury nie ma życia – zaznaczył.
- Myślę, że chyba nie ma drugiej wsi w powiecie, która w tych trudnych, tak odległych czasach już tak prężnie działała, takie piękne sztuki wystawiała – stwierdziła radna powiatowa Grażyna Ryczyńska.
- 50-lecie to tylko formalność, ale rozwój kultury rozpoczął się dużo wcześniej, co było też na filmie pokazane – zabrał głos Andrzej Chowis, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
- Wówczas byli ludzie pasjonaci, którzy wpajali już rozwój kultury i dzisiaj wy jesteście bardzo dobrymi następcami. Nie tylko w naszym powiecie, czy w podobnych miejscowościach, ale niektóre miasta nie mogą się pochwalić takim dorobkiem, który ma gmina Konopnica.
- Na co dzień nie myślimy o kulturze, chcemy jeździć dobrymi samochodami, drogami, mieć, ale kultura to coś, co pozwala scalić daną społeczność, zintegrować, a także pomóc przeżyć najtrudniejsze chwile – zaznaczyła Renata Kostrzycka, zastępca wójta gminy Osjaków.
- W skali kraju mówimy o kulturze, o dziedzictwie narodowym, ale państwa społeczność, gmina Konopnica to dziedzictwo ma bardzo duże. Na kolejne 50 lat życzę wszystkim mieszkańcom gminy niesłabnącej tej działalności kulturalnej.
Do życzeń i gratulacji dołączyli się również radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Więckowska, dyrektor GOK-u w Osjakowie Mirosława Kłobus, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu Magdalena Wicher wraz z bibliotekarką Magdaleną Płatek, kierownik ŚDS w Strobinie Tomasz Kącki, prezes Stowarzyszenia Nasz Strobin Krystyna Owczarek, członkinie Stowarzyszenia Wrońsko Moja Maleńka Ojczyzna, sołtyska Konopnicy Iwona Cłapa oraz działaczka kulturna z Siemkowic Jadwiga Freus.
Po przemówieniach historię ośrodka w pigułce odczytała Anna Wesołowska, nauczycielka Szkoły Podstawowej w Konopnicy. W trakcie uroczystości wręczono również podziękowania wszystkim dotychczasowym dyrektorom placówki. Dyplomy i kwiaty trafiły do Stanisława Budzika, Ireny Dobruchowskiej, Janiny Dębiec, Sławomira Bieńka, Leszka Janiaka, Danuty Urbaniak, Moniki Madei oraz Karola Królewicza. Nagrody powędrowały również do laureatów konkursu plastyczno-literackiego „Moja przygoda z kulturą”.
Część artystyczną jubileuszu rozpoczęły dzieci z grupy tanecznej działającej przy GCKiBP, pod okiem Marzeny Biedroń. Następnie swoje wokalne umiejętności zaprezentowały  Weronika Bartczak i Alicja Pabjaniak. Na scenie nie zabrakło Zespołu Śpiewaczy Nadwarcianki, który w tym roku świętowały 35-lecie istninia. Specjalnie na 50-lecie ośrodka reaktywował się również Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Wieluńskiej, a później Konopnickiej. Ostatnio spotkali się we wspólnym tańcu z okazji Dni Konopnicy w 2006 r.
- Nie ukrywam, że sprawili mi ogromną niespodziankę i radość, że takiego spontanicznego zrywu dokonali i postanowili na dzisiaj stworzyć zespół. Udowodnili, że pomimo upływu lat, siwych włosów, wielorakich dolegliwości są w stanie jeszcze się zmobilizować i wyjść na scenę, bo ta scena ich łączy – zapowiedziała członków zespołu Anna Krześniak.
Ich występ zrobił ogromne wrażenie na publiczności, podobnie jak show popularnego aktora Artura Barcisia, który rozbawił niejedną osobę do łez.
- Moim marzeniem byłoby, że zawsze ta sala była tak wypełniona – podsumowała jubileuszowy wieczór dyrektorka GCKiBP.


Katarzyna Cieślik
[email protected]

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości