Reklama

Kontrowersyjna działalność, póki co, wstrzymana. Sprawa w prokuraturze

- Wygraliśmy! WIOŚ zabronił im zwożenia i złożył zawiadomienie do prokuratury – z nieskrywaną radością oznajmia Maria Pojda w rozmowie z reporterką portalu kulisy.net. Analiza próbek materiałów zwożonych na teren wyrobiska w Kraszkowicach (gm. Wierzchlas) wykazała nieprawidłowości i przekroczenie dozwolonych norm. Transporty odpadów zostały częściowo wstrzymane, a czynności kontrolne wobec przedsiębiorcy są kontynuowane.

Miliony ton śmieci, Bóg wie skąd

- Wrzeszczą na cały powiat jak to dzieci sprzątają lasy i tak dalej. A tu, ku..a, miliony ton śmieci, Bóg wie skąd, i marszałek województwa wydał zgodę. Co to ma być? Co znaczy zbieranie śmieci w stosunku do miliona ton nie wiadomo jakich substancji. Cóż… Może oni tego po prostu nie obejmują swoim mózgiem – irytuje się Maria Pojda, zaangażowana w sprawę mieszkanka powiatu wieluńskiego.

- Zwozili zewsząd. Skąd się da. Nie tylko z Polski, ale też z Niemiec i z Czech. Jeden kierowca się przyznał. Na dodatek wozili nie to, co powinni. Przyszły wyniki próbek i oczywiście były tam niedozwolone substancje. WIOŚ złożył zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. My również – dodaje.

Reklama

- Muszą zaniechać zwożenia, ale nie wiadomo jak to będzie. W każdym razie sprawiedliwość jest za nami. Tak jak myśleliśmy. Chociaż ja jestem tylko zwykłym biologiem w stanie spoczynku, ale ludzie mają wrażliwość ponad wszystko. Wy akurat też. Serdecznie wam dziękuję – mówi Maria Pojda w rozmowie z reporterką portalu kulisy.net.

- Myśleli, że znaleźli durniów, którzy będą cicho siedzieć i patrzeć z boku jak się pyli, kurzy, śmierdzi, dusi i nie wiadomo co jeszcze. Trzymamy rękę na pulsie, bo jeszcze te Wody Polskie. Co to za instytucja, gdzie to się w ogóle ulęgło? Dzwonię do nich, a oni jakby ich to w ogóle nie obchodziło. No błagam… Trzy kilometry od Warty. Potem będziecie mieli rzekę zatrutą, opłaty za analizy i zastanawianie się: kto to zatruł?

Reklama

- A to są wody gruntowe i przesącz przecież. Co to jest trzy kilometry dla wody i tych wszystkich toksycznych związków, które oni wpieprzają do tej dziury? – denerwuje się Maria Pojda.

- Chwała Bogu, że to wstrzymali. Tylko, że ktoś to teraz będzie musiał wyciągnąć i wywieźć. Na Śląsku musiały to zrobić gminy. Przecież to są potworne koszty. Wierzymy, że będzie musiała to zrobić ta spółka – akcentuje.

Transporty odpadów wstrzymane

Do sprawy odnosi się wójt gminy Wierzchlas Leszek Gierczyk, potwierdzając, że zakończyła się procedura badania próbek materiałów przywożonych na teren żwirowni w Kraszkowicach, gdzie trwa rekultywacja.

Reklama

- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) stwierdził, po badaniach laboratoryjnych, że przywożone substancje przekraczają dozwolone normy. Nie znamy dokładnie tych parametrów, ale nieoficjalnie wiemy, że nie jest to duże przekroczenie. Nie są to substancje niebezpieczne, jednak nie powinny się tam znaleźć. Podobnie jak odpady komunalne, typu papier, szkło, plastik – mówi wójt Leszek Gierczyk i dodaje, że Gmina Wierzchlas zwróciła się do Wód Polskich z prośbą o zbadanie stanu wód gruntowych, czy nie doszło do ich skażenia.

- WIOŚ nakazał wstrzymanie przywozu części materiałów, głównie zwożonych z elektrociepłowni w Łodzi, ze Śląska i z województwa świętokrzyskiego. Czekamy na dalsze decyzje. Wiemy, że sprawa została zgłoszona do Prokuratury Rejonowej w Wieluniu, która będzie prowadzić dochodzenie. Nowe transporty już tam nie docierają, przynajmniej na razie – komentuje wójt Gierczyk.

Reklama

- Będziemy chcieli uzyskać szczegółowe ekspertyzy i informacje jak bardzo dozwolone normy zostały przekroczone. Od tego uzależniamy swoje dalsze działania. Na ostatniej sesji Rady Gminy wnioskowaliśmy o całkowite zaprzestanie rekultywacji w tej formie i usunięcie wszystkich materiałów, które nie powinny się tam znaleźć. Sami nie możemy wydać takiej decyzji, ale oczekujemy, że zostanie to nakazane przez stosowne organy i wykonane przez firmę zajmującą się rekultywacją wyrobiska w Kraszkowicach – podsumowuje włodarz gminy Wierzchlas.

Oficjalny komunikat WIOŚ  Łodzi

O stwierdzonych nieprawidłowościach w rekultywacji wyrobiska na terenie gminy Wierzchlas informuje na oficjalnej stronie internetowej WIOŚ:

Reklama

„W dniu 1 grudnia 2025 r. do WIOŚ w Łodzi wpłynęło zgłoszenie dotyczące podejrzenia nieprawidłowości w procesie rekultywacji wyrobiska po eksploatacji kruszywa naturalnego ze złoża ”Kraszkowice III”, zlokalizowanego na terenie gminy Wierzchlas.

W dniu 05.12.2025 r. inspektorzy WIOŚ w Łodzi, Delegatury w Sieradzu, dokonali oględzin wyrobiska przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego oraz rozpoczęli kontrolę interwencyjną przedsiębiorcy posiadającego zezwolenia na prowadzenie rekultywacji wyrobiska. Inspektorzy WIOŚ w Łodzi, Delegatury w Sieradzu, rozpoczęli kontrolę bez zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Czynności przeprowadzone przez inspektorów potwierdziły prowadzenie działalności związanej z przetwarzaniem odpadów we wskazanym wyrobisku. Podczas oględzin stwierdzono na dwóch pryzmach przetwarzanie odpadów pochodzących z mechanicznej obróbki odpadów o charakterystycznym zapachu odpadów komunalnych, deklarowanych jako odpad o kodzie 19 12 09 Minerały (np. piasek, kamienie).

Reklama

Znajdujące się w wyrobisku odpady składały się z takich materiałów jak: szkło, papier, tworzywa sztuczne, elementy metalowe oraz ceramika. Analiza składu morfologicznego nie potwierdziła deklarowanych minerałów, tj. piasek lub kamienie.

Ponadto w trakcie kontroli inspektorzy stwierdzili przetwarzanie odpadów, które można zakwalifikować do kodów: 10 01 01 Żużle, popioły paleniskowe i pyły z kotłów (z wyłączeniem pyłów z kotłów wymienionych w 10 01 04), oraz 10 01 05 Stałe odpady z wapniowych metod odsiarczania gazów odlotowych.

Reklama

Z uwagi na podejrzenie nielegalnego przetwarzania odpadów innych niż wskazanych w posiadanym przez przedsiębiorcę zezwoleniu w dniu 08.12.2025 r. Łódzki WIOŚ skierował zlecenie na pobór próbek odpadów do Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Oddział w Łodzi. Z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne (długo utrzymujące się silne mrozy) i zamarznięcie gruntu, nie było możliwości przeprowadzenia wykopów przy użycia koparki do planowanych działań.

Inspektorzy kilkukrotnie weryfikowali stan faktyczny przedmiotowej lokalizacji. Kolejne oględziny, przeprowadzono 26.01.2026 r., niezwłocznie po wpłynięciu do WIOŚ kolejnego zgłoszenia, o dalszym dowożeniu na teren wyrobiska substancji pylistych. Podczas oględzin stwierdzono, że wyrobisko poeksploatacyjne wypełniane jest substancjami pylistymi o ciemnoszarym oraz białym zabarwieniu.

Reklama

Kolejne działania, polegające na poborze próbek przetwarzanych odpadów oraz dokonanie wykopów kontrolnych, przeprowadzono w dniu 19.02.2026 r. Próbobiorcy Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, pracowni w Jaśle pobrali próbki dwóch rodzajów odpadów przetwarzanych w wyrobisku w celu przeprowadzania analizy czy przetwarzane odpady spełniają wymagania przewidziane w przepisach o ochronie środowiska. Analizy laboratoryjne pobranych prób są w trakcie realizacji.

Wykonane wykopy kontrolne potwierdziły przetwarzanie w wyrobisku odpadów innych, niż wskazane w posiadanej przez przedsiębiorcę decyzji – zezwoleniu na przetwarzanie odpadów. W trzech z siedmiu wykopów stwierdzono obecność odpadów pochodzących z mechanicznej obróbki odpadów komunalnych. W składzie morfologicznym widoczne były zmieszane odpady składające się z takich materiałów jak szkło, papier, tworzywa sztuczne, metale oraz ceramika. Wydobyte odpady uwalniały substancje złowonne, o zapachu charakterystycznym dla odpadów komunalnych.”

Reklama

„W dniu 19.02.2026 r. inspektorzy WIOŚ w Łodzi, Delegatury w Sieradzu kolejny raz przeprowadzili czynności kontrolne na terenie wyrobiska zlokalizowanego na terenie gminy Wierzchlas – powiat wieluński. Czynności zostały przeprowadzone w toku rozpoczętej 5 grudnia 2025 kontroli przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na przetwarzanie odpadów w ramach rekultywacji wyrobiska.

W trakcie czynności inspektorzy potwierdzili deponowanie na terenie wyrobiska:

- odpadów pochodzących z mechanicznej obróbki odpadów o charakterystycznym zapachu odpadów komunalnych, składające się z takich materiałów jak: szkło, papier, tworzywa sztuczne, elementy metalowe oraz ceramika

Reklama

- odpadów, które można zakwalifikować do kodów: 10 01 01 Żużle, popioły paleniskowe i pyły z kotłów (z wyłączeniem pyłów z kotłów wymienionych w 10 01 04), oraz 10 01 05 Stałe odpady z wapniowych metod odsiarczania gazów odlotowych.

Czynności kontrolne prowadzone wobec przedsiębiorcy są kontynuowane.”

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 21/04/2026 07:49
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości