Reklama

Nowa era sportu i 50 lat tradycji: Otwarcie hali i jubileusz w Skomlinie

7 dzień grudnia zapisze się w pamięci społeczności Skomlina jako wyjątkowe święto. W tym dniu, w miejscowej Szkole Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej, obchodzono dwa ważne wydarzenia. Goście i mieszkańcy licznie zgromadzili się na uroczystym otwarciu długo wyczekiwanej, imponującej sali gimnastycznej, któremu towarzyszyły obchody 50-lecia nadania imienia szkole w Skomlinie.

Świętowanie rozpoczęto mszą świętą odprawioną w miejscowym kościele, a na główną część uroczystości zgromadzeni udali się do budynku szkoły. Odświętnie udekorowana hala stała się centrum wydarzenia, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kuratorzy oświaty, radni, sołtysi, strażacy oraz mieszkańcy i przyjaciele szkoły.

Dyrektor placówki Leszek Sobczyk, otwierając wydarzenie, przypomniał, że w 2023 roku minęło 50 lat od nadania szkole imienia Komisji Edukacji Narodowej. Zaznaczył, że od samego początku szkoła łączyła edukację z kształtowaniem wartości.

Reklama

Wójt gminy Skomlin Grzegorz Maras zwrócił uwagę na znaczenie nowo otwartej hali sportowej. Budowa obiektu, trwająca od października 2022 do października 2024 roku, pochłonęła ok. 8 mln 630 tys. zł, z czego ponad 95% sfinansowano ze środków zewnętrznych, w tym z Polskiego Ładu (7 mln 530 tys. zł) oraz z programu Sportowa Polska (675 tys. zł). Gmina dołożyła do tej potężnej inwestycji 418 tys. zł.

- Inwestycja w obiekty sportowe to inwestycja w zdrowie i przyszłość młodzieży – podkreśla wójt Skomlina.

Reklama

Hala imponuje rozmiarami i architekturą. Pełnowymiarowy obiekt obejmuje salę główną, trzy sale na piętrze, szatnie, sanitariaty oraz zaplecze techniczne.

Przewodniczący rady gminy Roman Furman docenił współpracę wielu osób przy realizacji tego projektu oraz zwrócił uwagę na nowoczesne rozwiązania zastosowane w obiekcie. Wyraził również wdzięczność radnym poprzedniej kadencji za decyzję o rozpoczęciu inwestycji.

- Wasza determinacja i zaangażowanie sprawiły, że dziś możemy cieszyć się tym nowym obiektem z bardzo dobrą termoizolacją, ogrzewaniem pompą ciepła i fotowoltaiką, co sprzyja ochronie środowiska i zrównoważonemu rozwojowi – akcentuje przewodniczący Furman.

Reklama

Podczas uroczystości przekazano wsparcie finansowe. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Skomlińskiej przeznaczyło 2000 zł na sprzęt sportowy, a profesor Jan Małolepszy przekazał 20 tys. zł na program stypendialny dla uzdolnionej młodzieży. Ponadto liczni goście obdarowali szkołę mniejszymi, lecz docenianymi kwotami oraz upominkami w postaci piłek do koszykówki, siatkówki i piłki nożnej.

Symboliczne przecięcie wstęgi, w którym uczestniczyli gospodarze i zaproszeni goście, było jednym z kluczowych momentów uroczystości. Gratulacje złożyli m.in. poseł na sejm RP Paweł Rychlik, starosta wieluński Maciej Bryś oraz radny powiatowy Łukasz Dybka. Nowy obiekt poświęcił proboszcz miejscowej parafii ks. Wojciech Kozieł. Krzysztof Domagała, emerytowany nauczyciel, przypomniał historię szkoły, a były dyrektor, Jarosław Preś, przedstawił najważniejsze inwestycje ostatnich lat.

Reklama

Część artystyczną przygotowało ponad stu uczniów, prezentując widowisko inspirowane "Akademią Pana Kleksa". Występ dzieci na tle kolorowej scenografii miał charakter słowno-muzyczny i taneczny. Wrażenie zrobił także film dokumentujący budowę hali, przygotowany przez nauczyciela Romana Kozłowskiego.

Na zakończenie dyrektor Sobczyk podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia, a także Kołom Gospodyń Wiejskich za przygotowanie poczęstunku. Uroczystość zakończono zwiedzaniem hali i wystawy poświęconej historii szkoły.

Reklama

Nowy obiekt sportowy ma podnieść standardy edukacyjne, zapewnić młodzieży możliwość wszechstronnego rozwoju fizycznego i społecznego, a także służyć całej lokalnej społeczności. O pierwsze doświadczenia i wrażenia związane z praktycznym użytkowaniem hali zapytaliśmy dyrektora szkoły Leszka Sobczyka.

- W tej chwili najbardziej cieszy nas to, że nareszcie ruszyły lekcje wychowania fizycznego z prawdziwego zdarzenia. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu hali mamy możliwość prowadzenia jednocześnie i równolegle dwóch lekcji. Od momentu otwarcia hala jest w pełni wykorzystywana. Systematycznie, dwa razy w tygodniu, z obiektu korzystają piłkarze Victorii Skomlin przygotowując się do sezonu halowego. Wieczorami natomiast chętnie korzystają z niego seniorzy. Nie znamy jeszcze dokładnego grafiku wszystkich zajęć, ale telefony od chętnych nam się rozdzwoniły. Jest zatem perspektywa, że nasza hala będzie oblegana – podsumowuje Leszek Sobczyk.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/12/2024 12:19
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości