Reklama

Oddali hołd Niepodległej

Z udziałem wiceministra Spraw Zagranicznych Marcina Przydacza odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pajęcznie. W uroczystościach licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta, a obok oficjalnych przemówień przygotowano także okolicznościowe występy młodzieży obu powiatowych szkół średnich.

Tegoroczne powiatowe oraz miejskie uroczystości z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się 11 listopada o godzinie 10.00 od przemarszu pocztów sztandarowych państwowych i ochotniczych straży pożarnych, pajęczańskich szkół i stowarzyszeń, spod siedziby Starostwa Powiatowego pod Ratusz Miejski. Tam w asyście Pajęczańskiej Orkiestry Dętej przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. W okolicznościowych przemówieniach wygłoszonych przez wiceministra Spraw Zagranicznych Marcina Przydacza, burmistrza Pajęczna Piotra Mielczarka oraz Starostę Pajęczańskiego Zbigniewa Gajęckiego nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji geopolitycznej i wojny w Ukrainie. Wszyscy podkreślali znaczenie odzyskania przez Polskę wolności w 1918 roku oraz apelowali o podtrzymywanie niepodległościowych tradycji. W okolicznościowym programie słowno - muzycznym przygotowanym przez uczniów Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej - Curie w Działoszynie oraz Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie nawiązano do pierwszy dni niepodległości. Młodzież zaprezentowała się także od strony muzycznej i wokalnej. Uroczystości przez Ratuszem Miejskim zwieńczył występ pajęczańskich licealistów  - Patrycji Lipnickiej oraz Szymona Dąbrówki, którzy zaprezentowali taniec patriotyczny, nawiązujący historii Polski w pierwszej połowie XX wieku. Po tym występie prowadzeni przez biało - czerwoną flagę uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła pod wezwanie Najświętszej Marii Panny gdzie odprawiono Mszę Świętą za Ojczyznę. Po Eucharystii złożono kwiaty i wiązanki pod pamiątkowymi tablicami poświęconymi żołnierzom Armii Krajowej i polskim lotnikom poległym w bitwie nad gminą Pajęczno 4 września 1939 roku. Następnie niepodległościowy pochód przeszedł ulicami miasta na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty i wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku oraz Pomnikiem Strażaka. Obchody zakończono przy pamiątkowej tablicy umieszczonej na budynku ZUS przy ulicy Wiśniowej, gdzie również złożono pamiątkowe wiązanki. Oficjalnym delegacjom i przedstawicielom władz państwowych i samorządowych licznie towarzyszyli mieszkańcy miasta. Uroczystości zakończył koncert patriotyczny w kościele NMP w wykonaniu Orkiestry Kiełczygłów, która zaprezentowała zgormadzonej publiczności ponad godzinny program muzyczny nawiązujący do dziejów Polski od zaborów po 1989 rok.


Grzegorz Boroń

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości