Reklama

Przebudowa dróg, nowe ronda, ścieżki i chodniki. Wszystko to dzięki „wspaniałej współpracy” powiatu i gminy

Gmina Sulmierzyce i Powiat Pajęczański zwarły szeregi, zakasały rękawy i wspólnie remontują powiatowe drogi. Nie poprzestają na jednej inwestycji. Kolejne odcinki zostaną przebudowane i zmodernizowane. Na terenie gminy Sulmierzyce powstaną też nowe ronda. Będzie równo, szeroko i bezpiecznie.

Inwestycje pół na pół i wspaniała współpraca

Kolejne drogi na terenie gminy Sulmierzyce będą remontowane i przebudowywane przy udziale powiatu i gminy.

- Lepszej współpracy ze starostwem i zarządem powiatu nie mogliśmy sobie wymarzyć – akcentuje wójt gminy Sulmierzyce Gabriel Orzeszek.

- Dzięki tej wspaniałej współpracy będziemy realizować inwestycję na kolejnym odcinku drogi powiatowej 1500E, od miejscowości Piekary do ronda w Ostrołęce – mówi włodarz gminy Sulmierzyce.

Gabriel Orzeszek podkreśla, że jest to droga, jak wszystkie drogi powiatowe, w opłakanym stanie technicznym i od dawna prosi się o remont. Gmina zamierza zakończyć jej modernizację jeszcze w tym roku. Powiat natomiast otrzymał dofinansowanie na remont odcinka od ronda w Ostrołęce w kierunku Pajęczna, do ostatniej posesji w Kolonii Dworszowice.

Reklama

- Pozostaje nam oczywiście wiele innych dróg do remontu, ale te, właściwie najgorsze, zostaną przebudowane. Przygotowujemy już dokumentację na odcinek drogi między Piekarami a Bogumiłowicami, która też jest w fatalnym stanie – dodaje wójt Orzeszek.

Nie będzie mostu, będzie przepust

Remont i przebudowa czeka również w tym roku drogę powiatową 3509E, na odcinku od Marcinowa do skrzyżowania w Bielikach.

- Przebudowa dotyczy przede wszystkim mostu. Przestanie być mostem, a stanie się przepustem. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a i tak będzie spełniał swoje zadanie – akcentuje włodarz gminy Sulmierzyce.

Reklama

- Da nam to też większe możliwości, jeśli chodzi o plany inwestycyjne na tym odcinku. W dalszym etapie zaprojektujemy i wykonamy ścieżkę rowerową do miejscowości Bieliki – dodaje.

Wspólne finansowanie gminy i powiatu

- Jeśli chodzi o remont odcinka drogi od Piekar do ronda w Ostrołęce i od ronda do Kolonii Dworszowice, to dzielimy się kosztami z Powiatem Pajęczańskim po połowie. Natomiast, jeśli chodzi o wydatki na inwestycję między Marcinowem a Bielikami, to powiat dysponuje kwotą 500 tys. zł. Resztę zapłaci gmina Sulmierzyce – informuje Gabriel Orzeszek.

Reklama

Dokładna kwota inwestycji będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. Wójt gminy Sulmierzyce zapewnia jednak, że pół miliona złotych z powiatu to powód do zadowolenia.

- Cieszymy się z tego, bo zdecydowana większość dróg powiatowych na terenie gminy Sulmierzyce wymaga przebudowy, a to jest kolejny odcinek, który możemy wspólnie wyremontować.

Kolejne remonty i nowe ronda

A to jeszcze nie wszystkie inwestycje drogowe, jakie czekają w przyszłości gminę Sulmierzyce. Planowana jest budowa kilku skrzyżowań bezkolizyjnych w formie rond. Jedno pojawi się w Piekarach, na rozjeździe, skrzyżowaniu dróg powiatowych w kierunku Bogumiłowic. Inwestycja będzie realizowana równocześnie z przebudową odcinka drogi od Piekar do skrzyżowania z drogą wojewódzką w Bogumiłowicach.

Reklama

- To ważna inwestycja. Wyjazd w tym miejscu, szczególnie dla jadących od Bogumiłowic do Sulmierzyc, jest dość trudny i niebezpieczny – mówi wójt.

Nowe ronda powstaną też w Sulmierzycach. Jedno przy skrzyżowaniu dróg powiatowych w kierunku Radomska i Dębowca, a kolejne przy skrzyżowaniu w kierunku Chorzenic i Kleszczowa.

Inwestycje w liczbach

I etap remontu drogi powiatowej 1500E (od ronda w Sulmierzycach do m. Piekary) został już zakończony.

- Etap II, od Piekar do ronda w Ostrołęce, obejmie odcinek o długości 2040 mb. Projekt zakłada budowę jezdni o szerokości 6,5 metra oraz zjazdy z kostki brukowej do działek zabudowanych i zjazdy z betonu asfaltowego na drogi dojazdowe – informuje Anna Bartosik, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy Sulmierzyce.

Reklama

Pojawi się także chodnik o szerokości 1,8 metra, prowadzący do przystanku autobusowego. Będzie tu przejście dla pieszych doświetlone lampami fotowoltaicznymi. Pobocza zostaną odnowione, a przydrożne rowy odmulone i udrożnione.

Pozyskane przez Gminę Sulmierzyce dofinansowanie pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i wynosi 1 mln zł. Poza zakresem dofinansowania planuje się wykonanie miejscowych remontów na ścieżce pieszo-rowerowej, tu gdzie zapadła się kostka lub osunęły obrzeża.

Inwestycja w odcinek od ronda w Ostrołęce do Kolonii Dworszowice leży po stronie Powiatu Pajęczańskiego. Całkowita wartość projektu wynosi niemal 6 mln 300 tys. zł. Dofinansowanie to blisko 1,5 mln zł i pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycja będzie trwała do 2027 roku i obejmie odcinek o długości 1,75 km.

Reklama

Na I etap przebudowy drogi powiatowej 3509E, 1 344 mb odcinka Marcinów – Bieliki, Gmina Sulmierzyce przeznacza 2 mln zł. Nowa jezdnia będzie miała szerokość 5,5 metra, a most zamieni się w przepust.

Miejsce zdarzenia mapa Wieluń
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo kulisy.net




Reklama
Najnowsze wiadomości