Gmina Sulmierzyce i Powiat Pajęczański zwarły szeregi, zakasały rękawy i wspólnie remontują powiatowe drogi. Nie poprzestają na jednej inwestycji. Kolejne odcinki zostaną przebudowane i zmodernizowane. Na terenie gminy Sulmierzyce powstaną też nowe ronda. Będzie równo, szeroko i bezpiecznie.
Kolejne drogi na terenie gminy Sulmierzyce będą remontowane i przebudowywane przy udziale powiatu i gminy.
- Lepszej współpracy ze starostwem i zarządem powiatu nie mogliśmy sobie wymarzyć – akcentuje wójt gminy Sulmierzyce Gabriel Orzeszek.
- Dzięki tej wspaniałej współpracy będziemy realizować inwestycję na kolejnym odcinku drogi powiatowej 1500E, od miejscowości Piekary do ronda w Ostrołęce – mówi włodarz gminy Sulmierzyce.
Gabriel Orzeszek podkreśla, że jest to droga, jak wszystkie drogi powiatowe, w opłakanym stanie technicznym i od dawna prosi się o remont. Gmina zamierza zakończyć jej modernizację jeszcze w tym roku. Powiat natomiast otrzymał dofinansowanie na remont odcinka od ronda w Ostrołęce w kierunku Pajęczna, do ostatniej posesji w Kolonii Dworszowice.
- Pozostaje nam oczywiście wiele innych dróg do remontu, ale te, właściwie najgorsze, zostaną przebudowane. Przygotowujemy już dokumentację na odcinek drogi między Piekarami a Bogumiłowicami, która też jest w fatalnym stanie – dodaje wójt Orzeszek.
Remont i przebudowa czeka również w tym roku drogę powiatową 3509E, na odcinku od Marcinowa do skrzyżowania w Bielikach.
- Przebudowa dotyczy przede wszystkim mostu. Przestanie być mostem, a stanie się przepustem. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a i tak będzie spełniał swoje zadanie – akcentuje włodarz gminy Sulmierzyce.
- Da nam to też większe możliwości, jeśli chodzi o plany inwestycyjne na tym odcinku. W dalszym etapie zaprojektujemy i wykonamy ścieżkę rowerową do miejscowości Bieliki – dodaje.
- Jeśli chodzi o remont odcinka drogi od Piekar do ronda w Ostrołęce i od ronda do Kolonii Dworszowice, to dzielimy się kosztami z Powiatem Pajęczańskim po połowie. Natomiast, jeśli chodzi o wydatki na inwestycję między Marcinowem a Bielikami, to powiat dysponuje kwotą 500 tys. zł. Resztę zapłaci gmina Sulmierzyce – informuje Gabriel Orzeszek.
Dokładna kwota inwestycji będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. Wójt gminy Sulmierzyce zapewnia jednak, że pół miliona złotych z powiatu to powód do zadowolenia.
- Cieszymy się z tego, bo zdecydowana większość dróg powiatowych na terenie gminy Sulmierzyce wymaga przebudowy, a to jest kolejny odcinek, który możemy wspólnie wyremontować.
A to jeszcze nie wszystkie inwestycje drogowe, jakie czekają w przyszłości gminę Sulmierzyce. Planowana jest budowa kilku skrzyżowań bezkolizyjnych w formie rond. Jedno pojawi się w Piekarach, na rozjeździe, skrzyżowaniu dróg powiatowych w kierunku Bogumiłowic. Inwestycja będzie realizowana równocześnie z przebudową odcinka drogi od Piekar do skrzyżowania z drogą wojewódzką w Bogumiłowicach.
- To ważna inwestycja. Wyjazd w tym miejscu, szczególnie dla jadących od Bogumiłowic do Sulmierzyc, jest dość trudny i niebezpieczny – mówi wójt.
Nowe ronda powstaną też w Sulmierzycach. Jedno przy skrzyżowaniu dróg powiatowych w kierunku Radomska i Dębowca, a kolejne przy skrzyżowaniu w kierunku Chorzenic i Kleszczowa.
I etap remontu drogi powiatowej 1500E (od ronda w Sulmierzycach do m. Piekary) został już zakończony.
- Etap II, od Piekar do ronda w Ostrołęce, obejmie odcinek o długości 2040 mb. Projekt zakłada budowę jezdni o szerokości 6,5 metra oraz zjazdy z kostki brukowej do działek zabudowanych i zjazdy z betonu asfaltowego na drogi dojazdowe – informuje Anna Bartosik, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy Sulmierzyce.
Pojawi się także chodnik o szerokości 1,8 metra, prowadzący do przystanku autobusowego. Będzie tu przejście dla pieszych doświetlone lampami fotowoltaicznymi. Pobocza zostaną odnowione, a przydrożne rowy odmulone i udrożnione.
Pozyskane przez Gminę Sulmierzyce dofinansowanie pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i wynosi 1 mln zł. Poza zakresem dofinansowania planuje się wykonanie miejscowych remontów na ścieżce pieszo-rowerowej, tu gdzie zapadła się kostka lub osunęły obrzeża.
Inwestycja w odcinek od ronda w Ostrołęce do Kolonii Dworszowice leży po stronie Powiatu Pajęczańskiego. Całkowita wartość projektu wynosi niemal 6 mln 300 tys. zł. Dofinansowanie to blisko 1,5 mln zł i pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Inwestycja będzie trwała do 2027 roku i obejmie odcinek o długości 1,75 km.
Na I etap przebudowy drogi powiatowej 3509E, 1 344 mb odcinka Marcinów – Bieliki, Gmina Sulmierzyce przeznacza 2 mln zł. Nowa jezdnia będzie miała szerokość 5,5 metra, a most zamieni się w przepust.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze