Trwa termomodernizacja budynku przedszkola w Załęczu Wielkim. Wcześniej już dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina Pątnów przeprowadziła wizualny remont placówki w Grębieniu, a niedawno taka sama inwestycja zakończyła się w Popowicach.
- Zakres robót w Załęczu Wielkim jest bardziej skomplikowany – zaznacza Jacek Olczyk, wójt gminy Pątnów.
- Wykonujemy tam docieplenie stropodachu, fundamentów, położenie izolacji styropianowej i waty mineralnej od strony sali widowiskowej, wymianę okien na przeciwpożarowe, które są kilka razy droższe niż zwykłe okna, będą drzwi przeciwpożarowe. Do tej pory tempo prac jest zadowalające.
Realizacja termomodernizacji przedszkola w Załęczu Wielkim nie zakłóca jego funkcjonowania.
- Dzieci mają zapewnione swobodne i bezpieczne wejście oraz wyjście, wewnątrz nic nie zakłóca nauki ani pobytu w przedszkolu – informuje Elżbieta Krzemińska, dyrektorka Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Załęczu Małym.
- Nasze przedszkole jeszcze miesiąc temu wyglądało nieciekawie, a teraz już nabiera zupełnie lepszego wyglądu, ma inną kolorystykę, także pięknieje nam w oczach.
W porównaniu z niedawno odnowionymi przedszkolami w Grębieniu i Popowicach, gdzie szarość budynków przełamuje czerwień, w Załęczu Wielkim postawiono na kolor zielony. Związane jest to oczywiście z położeniem miejscowości na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
Obecnie do placówki uczęszcza 19-osobowa grupa. W przedszkolu jest łącznie miejsce dla 25 dzieci. Do dyspozycji przedszkolaków są sale: dydaktyczna i zabaw, widowiskowa połączona z częścią jadalną, łazienki i kuchnia do wydawania posiłków, które dowożone są z Załęcza Małego. Na zewnątrz powstał plac zabaw, a w przyszłości teren wokół budynku ma zostać zagospodarowany na miejsce rekreacji.
- Po termomodernizacji naszym głównym celem będzie wymiana podłogi w sali widowiskowej połączonej z częścią jadalną. Liczymy też na pomalowanie, odświeżenie sal, częściowe remonty są już poczynione, mamy nowe łazienki, kuchnię, ale czekamy na dalsze prace – podkreśla Elżbieta Krzemińska.
W planach jest również adaptacja pierwszego piętra przedszkola na sześć mieszkań komunalnych.
Na początku września dokonano natomiast odbioru zakończonej termomodernizacji w Popowicach, gdzie teraz remontu wymagają m.in. korytarz i toalety.
- Dokładaliśmy znacznie więcej do tych inwestycji (termomodernizacji w Grębieniu, Popowicach i Załęczu Wielkim) niż zakładaliśmy na samym początku. Otrzymaliśmy 500 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (Fundusz Przeciwdziałania COVID-19) i na pewno liczyliśmy się z dołożeniem własnych środków, ale nie aż takich kwot – przyznaje Olczyk.
Koszt prac w samym Załęczu wyniesie ok. 517 tys. zł, a w Popowicach roboty oszacowano na 465 tys. 475 zł brutto.
- Cieszę się jednak z tych zadań, bo są to jedne z ostatnich budynków użyteczności publicznej, które wymagały termomodernizacji. Przed nami jest jeszcze kilka takich inwestycji, głównie remizy. Za chwilę ogłosimy przetarg na obiekt w Grębieniu i ostatnia strażnica, która jest naszą własnością, znajduje się w Kluskach. Kolejne jednostki, których remizy nie były naszym majątkiem, zdecydowały się nam je przekazać drogą uchwały, żebyśmy postarali się o środki i na pewno będziemy to robić – podsumowuje włodarz.
Termomodernizacja w Załęczu Wielkim ma się zakończyć w grudniu.
Katarzyna Cieślik
[email protected]
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze